
IV Ogólnopolski Rajd Pieszy „W rocznicę bitwy 1920 r. pod Cycowem”
W dniach 10 – 11 sierpnia 2018 r. odbył się IV Ogólnopolski Rajd Pieszy „W rocznicę bitwy 1920 r. pod Cycowem”, którego organizatorem było Stowarzyszenie Oświatowo-Kulturalne INICJATYWA. Honorowy patronat nad imprezą jak co roku objęli Wójt Gminy Cyców oraz Prezes Oddziału PTTK we Włodawie.
Głównym celem Rajdu jest odwiedzanie miejsc pamięci 7 Pułku Ułanów Lubelskich i kultywowanie tradycji pułkowych, ale także poznawanie innych miejsc związanych z okresem wojny polsko-bolszewickiej.
Tegoroczny Rajd upamiętniał w szczególności:
- 98. rocznicę zwycięskiej bitwy 7 Pułku Ułanów Lubelskich z bolszewikami pod Cycowem,
- 100. rocznicę powstania 7 Pułku Ułanów Lubelskich,
- 125. rocznicę urodzin gen. Zygmunta Piaseckiego – dowódcy 7 PUL w bitwie cycowskiej.
Impreza z roku na rok cieszy się coraz większym zainteresowaniem i przyciąga turystów oraz miłośników tradycji kawaleryjskich z Cycowa, Lublina, Włodawy i Tomaszowa Mazowieckiego.
W pierwszym dniu Rajdu uczestnicy udali się na popołudniowy spacer po Cycowie odwiedzając miejsca związane z bitwą cycowską oraz 7 Pułkiem Ułanów Lubelskich, m.in. Cmentarz wojenny z lat 1915 i 1920 z mogiłą ułanów 7 Pułku poległych w bitwie, Pomnik poświęcony bohaterom wojny polsko-bolszewickiej, Most im. Majora Zygmunta Piaseckiego na rz. Śwince oraz Izbę Tradycji 7 Pułku Ułanów Lubelskich w Zespole Szkół w Cycowie.
Z kolei drugiego dnia zorganizowano wyjazd do Ossowa – miejsca bitwy stoczonej w dniach 13-14 sierpnia z bolszewikami w ramach Bitwy Warszawskiej. Uczestnicy Rajdu najpierw wzięli udział w „lekcji żywej historii” prowadzonej przez rekonstruktora oraz seansie filmu „Zwycięstwo 1920”, wprowadzającym w problematykę wojny polsko-bolszewickiej, Bitwy Warszawskiej i Boju pod Ossowem.
Następnie, choć deszczowa aura nie zachęcała do spacerów, wszyscy udali się na wycieczkę z przewodnikiem szlakiem miejsc pamięci związanych z bojem pod Ossowem, do których należą, m.in. Pomnik ks. Ignacego Skorupki, Krzyż oporu – upamiętniający najdalej wysunięte miejsce, do którego dotarli bolszewicy oraz Kaplicę i cmentarz polskich żołnierzy, którzy zginęli w boju pod Ossowem.
Kolejnym punktem programu Rajdu był Hotel Trylogia i utworzona tam Galeria i Muzeum Historii Filmów Jerzego Hoffmana, poświęcone twórczości filmowej tego wybitnego reżysera, ze szczególnym uwzględnieniem filmów historycznych, kształtujących postawę patriotyczną już kilku pokoleń Polaków. Wśród eksponatów znajdują się tam m.in. oryginalne stroje, broń, rekwizyty filmowe oraz archiwalne fotografie z planów filmowych i niepublikowanych dotąd zdjęć z prywatnych zbiorów J. Hoffmana, które stanowią niezwykłą wartość poznawczą i edukacyjną.
Wokół obiektu hotelowego znajdują się dodatkowe atrakcje dla zwiedzających, m.in. Zamki w miniaturze oraz ogród z aleją dębów posadzonych przez artystów polskich.
Po powrocie do Cycowa odbyło się uroczyste podsumowanie Rajdu z udziałem Wójta Gminy Cyców p. Wiesława Pikuły, Dyrektora Zespołu Szkół p. Zbigniewa Rutkowskiego oraz Prezesa PTTK o/Włodawa p. Mieczysława Tokarskiego.