3. sierpnia 2007 r. uczestnicy projektu wzięli udział w warsztatach terenowych Zamość - Roztocze. Uczniowie poznali najciekawsze zakątki ziemi zamojskiej oraz walory przyrodnicze Roztoczańskiego Parku Narodowego.
Pierwszym etapem zajęć było poznanie Zamościa - "Perły Renesansu", miasta, w którym zachował się od czasu powstania układ urbanistyczny. Uczniowie zwiedzili Rynek Wielki z ratuszem i tzw. Kamienicami Ormiańskimi z podcieniami. Z Zamościa uczestnicy warsztatów wyruszyli do Zwierzyńca - małego, ale pięknie położonego i przepełnionego zielenią miasteczka. Tam zwiedzili kościół na wysepce pod wezwaniem św. Jana Nepomucena z barokową fasadą (zw. kościołem "Na wodzie") oraz Ośrodek Muzealno - Edukacyjny Roztoczańskiego Parku Narodowego ze stałą wystawą przyrodniczą ukazującą bogactwo przyrody ożywionej i nieożywionej wraz z jej zagrożeniami.
Kolejnym etapem warsztatów było Górecko Kościelne - wieś pięknie położona na Puszczy Solskiej u stóp Roztocza. Uczniowie zwiedzili drewniany kościółek z 1767 r., zbudowaną na palach nad potokiem "Szum" kapliczkę "na wodzie" oraz przeszli się aleją dębów - pomników przyrody, których wiek ocenia się na ok. 700 lat. Uczniowie zwiedzili Rezerwat "Nad Tanwią", który obejmuje ochroną ścisłą dolinę potoku Jeleń oraz rzeki Tanew. Osobliwością jest ciąg 24 progów powstałych w skalistym korycie, które tworzą bardzo widowiskowe, choć niewielkie wodospady, zwane "szumami".
Drugim zwiedzanym rezerwatem był Rezerwat "Czartowi Pole" położony w gminie Józefów. Uczniowie mieli możliwość przejścia ścieżką przyrodniczą, którą stanowi kilkunastokilometrowy odcinek malowniczo ukształtowanej doliny rzeki Sopot z serią nierównych, zarośniętych i postrzępionych wodospadów, na których tworzą się piaszczyste wysepki.
Uczestnicy warsztatów dowiedzieli się, że Roztocze to nie tylko wspaniałe lasy, rozległe przestrzenie i malownicze wzgórza, ale też bardzo ciekawe obiekty przyrody nieożywionej powstałe naturalnie (progi skalne, skały, głazy) oraz będące wytworem człowieka, jak np. kamieniołom "Babia Dolina", który zwiedzili w ostatnim etapie warsztatów terenowych na ziemi zamojskiej.