"Ich pamięć wśród nas wiecznie żywa,
będziemy ją w swych sercach nieść (...),
więc hołd bohaterom i cześć"
(K. Przerwa-Tetmajer)
Minęła 94. rocznica zwycięskiej bitwy 7 Pułku Ułanów Lubelskich z bolszewikami pod Cycowem. W dniach 15 i 16 sierpnia 1920 roku, zmierzające w stronę Warszawy oddziały rosyjskie starły się z polskimi ułanami.
Znaczenie strategiczne bitwy sprawiło, że w 1925 r. nazwa "CYCÓW" znalazła się na jednej z czterech płyt Grobu Nieznanego Żołnierza w Warszawie, gdzie eksponowane były nazwy miejscowości, z którymi wiążą się ważne działania wojenne, mające doniosłe znaczenie dla wytyczania i utrwalania granic państwa. Nazwa i data "CYCÓW 16 VIII 1920" widnieje również na nowych tablicach odsłoniętych w 1991 r.
Tegoroczne obchody 94. rocznicy bitwy pod Cycowem odbyły się w dniu 10 sierpnia, a ich współorganizatorem był Zespół Szkół im. 7 Pułku Ułanów Lubelskich w Cycowie.
Wśród przybyłych gości znaleźli się m.in.
a także przedstawiciele duchowieństwa oraz licznych instytucji z terenu Gminy Cyców.
W godzinach przedpołudniowych przedstawiciele władz gminy oraz innych organizacji lokalnych złożyli kwiaty na cmentarzu wojennym z lat 1915-1920, oddając hołd poległym ułanom.
Następnie w kościele parafialnym odprawiono mszę świętą w obecności asysty honorowej w składzie kompanii honorowej 7 batalionu kawalerii powietrznej z Tomaszowa Mazowieckiego oraz pocztów sztandarowych Zespołu Szkół w Cycowie i jednostek straży pożarnej.
Po mszy uczestnicy uroczystości przeszli w okolice pomnika upamiętniającego bój pod Cycowem, gdzie kpt. Wojciech Kubica odczytał Apel Pamięci przywołujący żołnierzy poległych za Polskę, również ułanów 7 Pułku, a żołnierze kompanii honorowej oddali salwę honorową. Przybyłe delegacje złożyły wieńce.
Kolejny etap obchodów rocznicowych odbył się na placu przy Urzędzie Gminy. Swoje przemówienia wygłosili Wójt Gminy Cyców Jan Baczyński vel Mróz, jego zastępca Wiesław Pikuła oraz Dyrektor Zespołu Szkół w Cycowie Zbigniew Rutkowski. Głos zabrał również ppłk dypl. Piotr Gołos, Dowódca 7 Dywizjonu Ułanów Lubelskich.
Część artystyczna w wykonaniu młodzieży Zespołu Szkół pod kierunkiem p. Anny Kozak-Okońskiej oraz p. Anety Niespodziewańskiej, sprzyjała refleksji nad minionymi wydarzeniami, a także przypominała, że szkoła to nie tylko miejsce nauki, ale także wychowania w duchu poszanowania tradycji i tożsamości narodowej.
Po raz pierwszy w Cycowie pojawili się członkowie Stowarzyszenia Suche Komnaty im. Atanazego Miączyńskiego z Zawieprzyc, którzy zaprezentowali musztrę dragonów i różne sposoby posługiwania się dawną bronią.
Niesamowitą atrakcją był pokaz umiejętności walki wręcz w wykonaniu szturmanów 7 batalionu kawalerii powietrznej z Tomaszowa Mazowieckiego, jak również pokaz kawaleryjski Grupy Konnej im. 7 Pułku Ułanów Lubelskich z Lublina.
Ponadto żołnierze 7 bkpow przygotowali pokaz statyczny sprzętu wojskowego, dzięki czemu wszyscy zainteresowani mieli okazję zapoznać się z wyposażeniem i uzbrojeniem współczesnego kawalerzysty.
Niedzielne uroczystości były hołdem oddanym bohaterskim ułanom z 1920 r. Choć nie ma już świadków tamtych wydarzeń, to pamięć o ich czynach kultywują nie tylko ich rodziny, ale też mieszkańcy Cycowa, którzy do dnia dzisiejszego pamiętają o bitwie i ułanach 7 Pułku.
Już od ponad 22 lat Szkoła w Cycowie nosi imię 7 Pułku Ułanów Lubelskich. Taki Patron zobowiązuje, a dziedziczenie jego tradycji to zaszczyt dla całej społeczności. To wydarzenie na trwałe związało społeczność szkolną z wieloma niezwykłymi ludźmi – weteranami Pułku, ich rodzinami i sympatykami, a także kawalerzystami 7 Dywizjonu Ułanów Lubelskich z Tomaszowa Mazowieckiego, formacji wojskowej kontynuującej tradycje ułańskie.