W rocznicę bitwy 1920 r. pod Cycowem...
Tegoroczne obchody 96. rocznicy bitwy pod Cycowem odbyły się w dniu 14 sierpnia, a ich współorganizatorem był Zespół Szkół im. 7 Pułku Ułanów Lubelskich w Cycowie.
Wśród uczestników obchodów znalazło się wielu znamienitych gości, m.in. przedstawiciele JW z Tomaszowa Mazowieckiego:
- ppłk Piotr Gołos,
- mjr Marcin Siudziński,
- st. sierż. Krzysztof Fau,
- sierż. Tomasz Serwatka.
Obecni byli również reprezentanci wielu instytucji państwowych i samorządowych, m.in. Powiatu Łęczyńskiego, Komendy Powiatowej Policji w Łęcznej, a także przedstawiciele duchowieństwa oraz licznych instytucji z terenu Gminy Cyców.
W godzinach przedpołudniowych przedstawiciele władz gminy oraz innych organizacji lokalnych, w tym Dyrektor Zespołu Szkół Zbigniew Rutkowski, złożyli kwiaty na cmentarzu wojennym z lat 1915 i 1920, oddając hołd ułanom poległym w bitwie cycowskiej.
Następnie w kościele parafialnym odprawiono mszę świętą z udziałem pocztów sztandarowych Zespołu Szkół w Cycowie, środowisk kombatanckich i jednostek straży pożarnej. Oprawę muzyczną zapewniła Orkiestra Górnicza. Po mszy uczestnicy uroczystości przeszli w okolice pomnika upamiętniającego bój pod Cycowem, a przybyłe delegacje złożyły kwiaty. Kolejny etap obchodów rocznicowych miał miejsce na placu przy Urzędzie Gminy.
Honorowy posterunek, zarówno na cmentarzu wojennym, jak i przy pomniku oraz wciągnięcie flagi państwowej na masz podczas uroczystości, zapewnili harcerze Zespołu Szkół w Cycowie pod kierunkiem p. Wacława Modrzyńskiego.
Jedną z imprez towarzyszących obchodom rocznicowym był II Rajd Pieszy „W rocznicę bitwy 1920 r. pod Cycowem”, którego współorganizatorem – obok Stowarzyszenia Oświatowo-Kulturalnego INICJATYWA – był Zespół Szkół w Cycowie. Po raz drugi odbył się także Rajd Konny „Zostały tylko ślady podków”, który organizowała Stajnia Lansada. Obie imprezy przyciągnęły wielu zainteresowanych z różnych stron Polski.
Uroczystości rocznicowe oraz towarzyszące im imprezy były hołdem oddanym bohaterskim ułanom z 1920 r. Choć nie ma już świadków tamtych wydarzeń, to pamięć o ich czynach kultywują nie tylko ich rodziny, ale też mieszkańcy Cycowa, którzy do dnia dzisiejszego pamiętają o bitwie i ułanach 7 Pułku.