Młodzież uczestniczyła w zajęciach z wojskowymi instruktorami w Tomaszowie Mazowieckim i Glinniku
Realizując roczny plan współpracy naszej szkoły z 7 batalionem kawalerii powietrznej, 44-osobowa grupa uczniów udała się do Tomaszowa Mazowieckiego, by wziąć udział w kilkugodzinnym szkoleniu na terenie Jednostki.
Wyjazd był formą podziękowania i nagrody dla tych uczniów, którzy aktywnie uczestniczą w życiu szkoły i reprezentują ją w różnych konkursach, zawodach sportowych czy uroczystościach. Wychowawcy wytypowali po 4–5 uczniów z każdej klasy VII szkoły podstawowej i II-III gimnazjum.
Po przyjeździe do Tomaszowa Mazowieckiego młodzież powitał st.chor.szt. Andrzej Klepacz i omówił krótko dalszy przebieg szkolenia. Następnie już w mniejszych podgrupach rozpoczął się pierwszy etap zajęć z wojskowymi instruktorami. Przede wszystkim uczniowie zostali zapoznani z zasadami bezpieczeństwa, budową oraz podstawami obsługi broni. Młodzież miała do dyspozycji różne urządzenia treningowe będące na wyposażeniu 25 BKPow, przeznaczone do nauki, kontroli i oceny dokładności celowania podczas szkolenia z broni strzeleckiej, m.in. trenażer Cyklop, broń w wersji ASG czy też symulator ćwiczeń ogniowych ŚNIEŻNIK, czyli najnowszej generacji symulator pola walki. Wrażenia były niesamowite!
Po dwóch godzinach intensywnych ćwiczeń uczniowie mieli chwilę przerwy. Wtedy był czas na spotkanie z Dowódcą 7 bkpow ppłk. Piotrem WRONĄ, który w krótkim przemówieniu podziękował młodzieży za aktywny udział w zajęciach i wyraził nadzieję, że może w przyszłości zechcą związać swoje życie zawodowe z kawalerią powietrzną.
Zanim rozpoczął się kolejny etap szkolenia młodzież posiliła się żołnierską grochówką, oczywiście w warunkach polowych, a następnie wszyscy przemieścili się na teren lotniska wojskowego w Nowym Glinniku. Tam zaplanowano młodzieży prezentację śmigłowca wielozadaniowego W3W SOKÓŁ, zajęcia z musztry oraz asekurowany zjazd na linie techniką Fast-rope, który jest typowym elementem ćwiczeń żołnierzy w działaniach desantowo-szturmowych. Jest to jeden ze sposobów desantowania się ze śmigłowca przy pomocy grubej liny opuszczonej do podstawy ziemi, wykorzystywany w sytuacjach braku możliwości lądowania maszyny. To zadanie odważyli się wykonać niemal wszyscy uczniowie, nawet ci, którzy zwykle odczuwają lęk wysokości.
Moc wrażeń i niesamowitych emocji, a przede wszystkim ogromna życzliwość instruktorów, których mieliśmy przyjemność spotkać, sprawiły, że ten dzień na długo pozostanie w pamięci wszystkich uczestników.
Nasi uczniowie aktywnie uczestniczyli we wszystkich zaplanowanych ćwiczeniach, które zwykle dedykowane są dla klas mundurowych w szkołach ponadgimnazjalnych. I choć nie często mają okazję brać udział w tego rodzaju zajęciach, to trzeba przyznać, że nie brakowało im odwagi, hartu ducha i otwartości w podejmowaniu nowych wyzwań.