Narodowe Czytanie „Przedwiośnia” Stefana Żeromskiego
Zapoczątkowana w roku 2012 przez prezydenta Bronisława Komorowskiego, ogólnopolska akcja publicznego czytania dzieł klasyki literatury to kolejno: „Pan Tadeusz” Adama Mickiewicza, Dzieła Aleksandra Fredry, „Trylogia” Henryka Sienkiewicza, „Lalka” Bolesława Prusa, „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza oraz „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego. W bieżącym roku, Narodowe Czytanie odbyło się w całym kraju 8 września pod patronatem prezydenta RP – Andrzeja Dudy i jego małżonki.
W naszej szkole, w drugim tygodniu nauki, nauczyciele bibliotekarze przygotowali zajęcia dla klasy III c gimnazjum oraz VII b i III a szkoły podstawowej. W sali konferencyjnej Zespołu Szkół została przygotowana wystawa dzieł pisarza, kalendarium jego życia i twórczości oraz gazetka tematyczna m. in. z kadrami ekranizacji „Przedwiośnia” w reżyserii Filipa Bajona.
Na początku każdego spotkania z poszczególnymi grupami, przeprowadzono pogadankę, w której został podkreślony kontekst historyczny, ściśle związany ze 100-leciem Odzyskania przez Polskę Niepodległości. Nie można też było pominąć informacji o silnym związku Stefana Żeromskiego z Lubelszczyzną, a szczególnie z Nałęczowem, gdzie do dziś funkcjonuje jego Muzeum.
Zmierzenie się z czytaniem fragmentów powieści nie należało do zadań łatwych, ale przy dobrej współpracy uczniów i nauczycieli cel został osiągnięty ;)