Ossów 1920 – wycieczka patriotyczna w ramach programu MEN „Godność, wolność, niepodległość”
W piątek 28 września odbyła się pierwsza spośród trzech zaplanowanych wycieczek patriotycznych do Ossowa, zorganizowanych w ramach programu MEN ph. „Godność, wolność, niepodległość”. Uczestniczyli w niej uczniowie klas VIII b i VIII c oraz klasy III c gim.
Miejscowość Ossów k. Warszawy to miejsce bitwy stoczonej w dn. 13 - 14 sierpnia 1920 r. pomiędzy Wojskiem Polskim a Armią Czerwoną w ramach obrony stolicy przez oddziały Przedmościa Warszawskiego. Starcie to uznawane jest za część Bitwy Warszawskiej. Walki żołnierzy polskich pod Ossowem zostały upamiętnione na Grobie Nieznanego Żołnierza w Warszawie, napisem na jednej z tablic w II RP i po 1990 r. „RADZYMIN – OSSÓW 13 – 15 VII 1920”.
Program wycieczki miał formę warsztatów historycznych obejmujących, m.in.:
- seans filmu „Zwycięstwo 1920”, wprowadzającego w problematykę wojny polsko-bolszewickiej, Bitwy Warszawskiej i Boju pod Ossowem,
- „lekcję żywej historii” z rekonstruktorem (pokaz uzbrojenia i wyposażenia wojskowego z czasów wojny polsko-bolszewickiej),
- spacer z przewodnikiem szlakiem miejsc pamięci związanych z bojem pod Ossowem (m.in. Pomnik ks. Ignacego Skorupki – bohaterskiego kapelana, który zginął w boju z bolszewikami, Krzyż oporu upamiętniający najdalej wysunięte miejsce, do którego dotarli bolszewicy, Kaplica i cmentarz polskich żołnierzy, którzy zginęli w boju pod Ossowem).
Działania w ramach programu „Godność, Wolność, Niepodległość”
Sfinansowano ze środków Ministra Edukacji Narodowej w ramach
Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2021.