Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania
„Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła” (Wisława Szymborska)
W roku 2020 Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania przypadał na 29 września (wtorek). To święto, którego najważniejszymi beneficjentami są dzieci. Czytanie im na głos stymuluje ich rozwój, wzbogaca słownictwo i pobudza wyobraźnię. Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania został ustanowiony z inicjatywy Polskiej Izby Książki w 2001 roku. Data 29 września odnosi się do urodzin Janiny Porazińskiej, autorki książek dla dzieci i młodzieży.
Janina Porazińska rozmiłowana była w tematyce folkloru. W oparciu o niego tworzyła swe wiersze i baśnie. Elementy folkloru możemy odnaleźć niemal we wszystkich jej dziełach. Za swoją twórczość otrzymała szereg nagród i wyróżnień, m.in. Nagrodę Związku Literatów Polskich, Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski, czy Order Uśmiechu.
Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania to święto, którego celem jest propagowanie czytelnictwa wśród najmłodszych, a głośne czytanie dzieciom przynosi wiele korzyści. To sposób na zachęcenie do sięgnięcia po określony tytuł, budowanie relacji międzypokoleniowej i okazja do przeżywania wielu emocji. Głośne czytanie ma również zalety dla dorosłych. Sprawia, że trenujemy swój mózg, poprawia krążenie, relaksuje, wzmacnia więzi, a nawet odmładza! O zaletach głośnego czytania można poczytać i najlepiej przełożyć na praktykę.
Nasi uczniowie również wzięli udział w obchodach tego święta. W bibliotece szkolnej czytali na głos wybrane utwory autorstwa J. Brzechwy, J. Tuwima i D. Wawiłow. Nie obyło się, oczywiście, bez gromkich braw i pochwał. Następnie uczestnicy spotkania uzupełniali wypowiedź: Czytam, ponieważ…. Ostatnim elementem była gra w domino sylabowe.
Dzieci bardzo chętnie dzieliły się pomysłami i współpracowały ze sobą. Mimo jesiennej słoty za oknem, wszystkim dopisywał dobry humor.