CYCÓW na trasie VII Ogólnopolskiego Rajdu Pieszego „Major Hubal”
W dnia 3 – 6 czerwca 2021 r. już po raz siódmy odbył się Ogólnopolski Rajd Pieszy „Major Hubal” zorganizowany przez Wojskowe Koło PTTK przy Klubie 25 Brygady Kawalerii Powietrznej z Tomaszowa Mazowieckiego we współpracy z Oddziałem PTTK we Włodawie, Oddziałem Łódzkim PTTK oraz Stowarzyszeniem Oświatowo-Kulturalnym INICJATYWA z Cycowa. W tym roku Rajd przebiegał po województwie lubelskim, a uczestnikami byli turyści z różnych stron Polski, m.in. z Tomaszowa Mazowieckiego, Łodzi, Dziwnowa, Włodawy i oczywiście Cycowa.
Tegoroczna trasa Rajdu obejmowała lubelską Starówkę, miejsca związane ze służbą mjr. Henryka Dobrzańskiego w 2. Pułku Strzelców Konnych w Hrubieszowie (Sala Tradycji 2. Hrubieszowskiego Pułku Rozpoznawczego), Podziemia Kredowe w Chełmie oraz liczne ciekawe miejsca we Włodawie i w okolicy. Uczestnicy oddali także hołd pomordowanym w nazistowskim obozie zagłady w Sobiborze oraz żołnierzom Korpusu Ochrony Pogranicza poległym w bitwie pod Wytycznem.
Program ostatniego dnia Rajdu obejmował miejsca pamięci związane z 7 Pułkiem Ułanów Lubelskich oraz bitwą z 1920 r. w Cycowie. Podczas krótkiego spaceru uczestnicy mieli okazje zobaczyć Pomnik poświęcony bohaterom wojny polsko-bolszewickiej poległym na polach Gminy Cyców, Pomnik Ułana przy Urzędzie Gminy, który powstał z okazji 100-lecia bitwy cycowskiej oraz „ułański mural” upamiętniający 7 Pułk Ułanów Lubelskich, usytuowany na ścianie budynku Zespołu Szkół.
Kolejnym punktem była wizyta w szkolnej Izbie Tradycji 7 Pułku Ułanów Lubelskich, która rozpoczęła się projekcją filmu pt. „Cyców 1920. Sto lat po bitwie”, przygotowanego na zlecenie Stowarzyszenia INICJATYWA z okazji 100. rocznicy bitwy pod Cycowem. Następnie uczestnicy Rajdu mogli obejrzeć zgromadzone eksponaty i pamiątki. Chętnie dopytywali również o okoliczności powstania Izby oraz działania Szkoły w zakresie wychowania uczniów w duchu ideałów Patrona. Wszyscy byli pod wielkim wrażeniem ciekawych zbiorów Izby, a także zaangażowania dyrekcji i pracowników Szkoły w kultywowanie tradycji kawaleryjskich oraz aktywną współpracę z 7 bkpow z Tomaszowa Mazowieckiego.
W Izbie Tradycji odbyło się także uroczyste podsumowanie Rajdu oraz wręczenie zdobytych przez uczestników kolejnych stopni Odznaki Turystyczno – Krajoznawczej PTTK Śladami mjr. Henryka Dobrzańskiego „Hubala”.