Poranek z Szymborską
Zespół Szkół im. 7 Pułku Ułanów Lubelskich w Cycowie przystąpił do Ogólnopolskiego Projektu „Mistrzyni Szymborska”. W związku z przypadającym właśnie Rokiem Wisławy Szymborskiej realizujemy założenia projektu, które mają na celu upamiętnienie twórczości Noblistki, kształtowanie świadomości kulturowej, rozwijanie i wzmacnianie poczucia tożsamości narodowej oraz dostarczanie pozytywnych wzorców osobowych. Projekt trwa od stycznia 2023 r. do czerwca 2023 r., w szczególnych sytuacjach może być realizowany w innym przedziale czasowym, nie dłużej jednak niż trwa Rok Wisławy Szymborskiej. Na Facebooku zamieszczamy dowody naszych działań, publikujemy informacje i fotografie, do tej pory ukazały się działania kl. VI B, VIII B i VIII C, a teraz kolejnych klas.
Najważniejsze jest angażowanie uczniów, motywowanie do działań, oryginalnych i kreatywnych rozwiązań. Nasi uczniowie chętnie biorą udział we wszelkich formach działalności. Wykonaliśmy wiele zaplanowanych pomysłów, ukoronowaniem naszych przedsięwzięć okazał się „Poranek poezji Wisławy Szymborskiej”, który odbył się 8 marca br.
Pierwsza Dama polskiej poezji mówiła, że „ja piszę tak, jakby się głośno myślało”. Sztuką jest, by z lekkością przekazać słowa Poetki. Staraliśmy się wpleść je w codzienne, zwykłe rozmowy, tym razem poranne. Warto przywołać słowa Jerzego Turowicza, który podsumowując twórczość Noblistki, powiedział: „(…) jest to poezja (…) pełna mądrości, głębokiej refleksji i zadumy nad światem i nad kondycją ludzką, poezja metafizyczna, poezja, która pomaga rozumieć świat, w którym żyjemy i czas, w którym żyjemy”.
Na początku prowadzące Milena Siroń z kl. VIII C i Małgorzata Tarnowska z kl. VIII A przybliżyły zasady środowego świętowania. Dziewczęta z klasy VIII A (Antonina Kwasowiec i Kornelia Okońska) przygotowały niezwykłe menu uczty duchowej, pod zestawionymi numerami znalazły się tytuły wierszy W. Szymborskiej. Widownia mogła wybierać kolejne numery, by wysłuchać recytacji ulubionego wiersza. Piękne interpretacje poezji Noblistki zaprezentowały: M. Tarnowska kl. VIII A, M. Mitura z kl. VIII A, H. Skórska z kl.VI A, E. Matuszak z kl. VI A, L. Wawer kl. VI A, L. Borowczyk z kl. VI A, P. Lutruk kl. VI A, G. Kawalec kl. IV C.
W montaż poranka wpletliśmy prezentację multimedialną (kl. VIII C) przybliżającą sylwetkę W. Szymborskiej. Ku uciesze miłośników poezji i postaci Poetki - uczniowie klasy VIII C przygotowali pytania konkursowe sprawdzające wiedzę na temat życia i twórczości Noblistki – w aplikacji Quizizz.
Zwyciężyli: Aleksander Kowalczyk kl. VIII A, Mikołaj Głąb kl. V C, Remigiusz Nieradko kl. VIII A.
O tym, że Wisława Szymborska była wielką poetką, świadczą nie tylko liczne nagrody i ciepłe słowa, które na jej temat wygłosiło wielu znanych artystów. Największą oznaką fenomenu jest to, że twórczość Poetki ma ponadczasowy charakter. Jesteśmy zafascynowani jej postacią i jej poezją.
Liczni artyści od lat chętnie sięgają po utwory W. Szymborskiej, znamy wiele przykładów łączenie tekstów z muzyką.
Ostatnio zelektryzowała słuchaczy Sanah, gdyż zaśpiewała najbardziej znany wiersz Poetki, czyli „Nic dwa razy się nie zdarza”. Zmierzyliśmy się z wykonaniem tego utworu, wcześniej uczennice klasy VIII A Martyna Bąk i Emilia Osmoła rozdały teksty, by każdy mógł zaśpiewać, przy mikrofonach pojawiły się także solistki. To było wspaniałe wykonanie.
8 marca przeżyliśmy wiele pięknych chwil - uczennice klas piątych dostarczyły wielu wzruszeń, pracowały przy sztalugach przez czas trwania uroczystości., starając się, odwzorować drugą część twarzy Noblistki (portret połówkowy). Mogliśmy podziwiać niezwykły kunszt, precyzję i zaangażowanie. Prace zostały ocenione, a szkolne malarki nagrodzone:
- miejsce – Wiktoria Rejmak kl. V C
- miejsce – Maja Hołub kl. V B C i Karolina Orłowska kl. V B
- miejsce - Sandra Węgorek kl. V B
Poranek z Szymborską obfitował w wiele konkursów, ale o tym opowiedzą koleżanki – polonistki w kolejnych artykułach.
Gratulujemy wszystkim zwycięzcom i uczestnikom licznych konkursów i quizów.
Uroczystość przygotowana z takim rozmachem była możliwa tylko dzięki współpracy i współdziałaniu. Podziękowania są wyrazem wdzięczności - dziękujemy Dyrekcji Szkoły za stworzenie możliwości i warunków do działania, Paniom Polonistkom za zaangażowanie i oryginalne pomysły, Pani Sylwii z biblioteki szkolnej za piękne dyplomy, Panu Pawłowi za profesjonalne nagłośnienie, uczniom za ogromną pomoc i uśmiech, a także wsparcie przy dekoracji (uczniowie kl. VIII A i VIII C). Wszystkim za czas, który nam poświęcili.
Jesteśmy przekonani, że było warto, gdyż twórczość Pani Szymborskiej to rozległe morze pomysłów, skojarzeń, przemyśleń. Sama poetka tak mówiła: „Bohaterami moich wierszy są postaci z historii, mitologii, literatury, a także pustelnik, terrorysta, siostra, poeta, kobieta z przytułku, zakochani. A ponadto są nimi również: pastylka na uspokojenie, liczba pi, cebula, małpa, kot, nienawiść, dusza, chmura”.
Zachęcamy do dalszego zachwytu nad poezją naszej drogiej Noblistki, bo „nic dwa razy się nie zdarza i nie zdarzy”.