Rowerowy „Piękny wschód 2023” już za nami!

W sobotę 29 kwietnia przez Cyców przejechał Rowerowy Ultramaraton „Piękny Wschód 2023”. Jest to cykliczna impreza popularyzująca kolarstwo szosowe i turystykę rowerową. Organizatorem tego wymagającego sprawdzianu wytrzymałości w długodystansowej jeździe na rowerze jest Parczewska Grupa Rowerowa, na czele z prezesem Włodzimierzem Oberdą.

Cykliści mieli do wyboru dwa dystanse: Ultra – 520 km oraz Giga – 269 km, które należało pokonać jadąc non stop SOLO lub OPEN (jazda w grupie 6-osobowej). Trasa „500 km” prowadziła m.in. przez: Radzyń Podlaski, Komarówkę Podlaską, Międzyrzec Podlaski, Sarnaki, Terespol, Włodawę, Cyców, Lubartów, Łuków. Cykliści na krótszym dystansie jechali m.in. przez Wohyń (pow. radzyński), DK nr 63 niemal do granicy z Białorusią, przez gm. Sławatycze, Włodawę aż do Woli Uhruskiej, następnie przez: Sawin, Cyców, Puchaczów, Ostrów Lubelski, Tarło i z powrotem do Parczewa. Pozycje zawodników na trasie można było kontrolować poprzez system monitoringu GPX.

Każdego roku impreza gromadzi uczestników z całej Polski. W tym roku ze względu na Dni Sportu, Kultury Fizycznej oraz Zdrowego Trybu Życia w resorcie Obrony Narodowej w maratonie wzięła także udział dość duża grupa żołnierzy z różnych JW.

Nowością w tym roku było również zorganizowanie punktu kontrolnego w Cycowie, a konkretnie w budynku przedszkolnym Zespołu Szkół w Cycowie. Każdy z uczestników, który dotarł do punktu, mógł przede wszystkim potwierdzić pieczątką swoje przybycie w karcie startowej zawodnika oraz podpisem na liście startowej. Ponadto miał zapewniony dwudaniowy posiłek, gorącą kawę lub herbatę, a także dostarczone przez organizatora pakiety żywieniowe (woda, izotonik, batony, banany itp.). Oczywiście zorganizowano również miejsce do odpoczynku w razie potrzeby.

Punkt kontrolny w Zespole Szkół w Cycowie otwarty był w godzinach od godz. 14.00 do godz. 2.30 w nocy (29/30 kwietnia). Było to dla nas zupełnie nowe doświadczenie i duże wyzwanie, jednak dołożyliśmy wszelkich starań, aby ten krótki postój w naszej szkole był dla zawodników przyjemną chwilą wytchnienia i regeneracji sił przed dalszą trasą.

Tekst: Marta Gawlińska. Zdjęcia: Paweł Enskajt.

GALERIA ZDJĘĆ: Rowerowy „Piękny wschód 2023” już za nami!

Rok szkolny: 2022/2023