Muzeum Polin oraz Teatr Kamienica - niezwykła wycieczka do Warszawy
„Dobry teatr to nie tylko kwestia środków, ale przede wszystkim zapału twórców”. (K. Kord)
18 listopada br. uczniowie klas VIII i VII uczestniczyli w wyjeździe do Warszawy.
Wycieczki szkolne to niezwykle ważny element programu edukacyjnego w szkołach podstawowych. Stymulują ciekawość i inspirują uczniów. Bezpośrednie doświadczenia, działanie, zaangażowanie sprawiają, że młodzi chłoną wiedzę.
Szczególnym miejscem na mapie naszej wycieczki było Muzeum Historii Żydów Polskich Polin w Warszawie. Pobyt w tym niezwykłym miejscu umożliwił nam przyjemne odkrywanie i poszerzanie wiedzy. Mogliśmy usłyszeć opowieści o wyjątkowych ludziach, świętach, obyczajach, religii i kulturze, zobaczyć wnętrze synagogi. Spacer z przemiłą Panią przewodnik po wystawie stałej „1000 lat historii Żydów polskich” minął na nauce przez doświadczenie, drukarnia, biblioteka, mapy, ruchome obrazy, ekspozycje interaktywne. Czuliśmy się wyjątkowo. Czas w tym niezwykłym miejscu upłynął nam bardzo szybko, więc musieliśmy pożegnać Muzeum Polin. Wychodziliśmy z przekonaniem, że będziemy tam wracać.
Krótki przejazd i już byliśmy w bramie prowadzącej do Teatru Kamienica. Usłyszeliśmy głos nieodżałowanego śp. Emiliana Kamińskiego, mogliśmy oddychać powietrzem wielkich mistrzów słowa i genialnych aktorów. Wytworzył się specjalny, uroczy klimat. Z bijącym sercem czekaliśmy na realizację sceniczną trudnego utworu Erica - Emmanuela Schmitta pt. „Oskar i Pani Róża”. Zobaczyliśmy mistrzowskie przedstawienie. Dwoje aktorów – Pani Anna Januszewska i Pan Wojciech Brzeziński wzruszyli nas sztuką o odchodzeniu. Były łzy wzruszenia, refleksja, smutek, ale też nadzieja.
Wycieczka spełniła założenia i cele, za wspaniały wyjazd dziękujemy pani Iwonie Jóźwik, która zorganizowała wszystko tak pięknie, że marzymy już, by znów się tam znaleźć.