
Uczniowie kl. I-III świętują DZIEŃ PATRONA
„Tradycja to rzecz święta!” (Marszałek Józef Piłsudski)
Pielęgnowanie tradycji jest jednym z podstawowych założeń wpisanych w Akt Nadania Szkole w Cycowie imienia 7 Pułku Ułanów Lubelskich. W tym roku mija już 33 lata odkąd młodzież szkolna stara się dochować zobowiązań podjętych tamtego czerwcowego dnia.
Na stałe w kalendarzu uroczystości szkolnych wpisał się dzień 23 marca, który przez społeczność Zespołu Szkół znany jest jako „Dzień Patrona”. Coroczne obchody są upamiętnieniem niezwykle ważnego wydarzenia w dziejach 7 Pułku. Właśnie tego dnia w 1921 r. w Kraśniku, Marszałek Józef Piłsudski udekorował sztandar 7 Pułku Ułanów Lubelskich orderem Virtuti Militari V klasy mówiąc przy tej okazji: „Za zasługi w bojach, za dzielność i wytrwałość w dobrej i złej doli – mianuję 7 Pułk Ułanów Lubelskich kawalerem orderu Virtuti Militari”.
W tym roku w naszym Święcie Patrona uczestniczyli wyjątkowi goście – Żołnierze 7 batalionu kawalerii powietrznej z Tomaszowa Mazowieckiego, spadkobiercy i kontynuatorzy tradycji 7 Pułku Ułanów Lubelskich.
Tegoroczne obchody Dnia Patrona przybrały nieco inną formułę – w pierwszej kolejności, od godz. 9.00, świętowali najmłodsi uczniowie klas I-III. Trzeba podkreślić, że z wielkim zaangażowaniem przygotowywali się do tego wydarzenia już dużo wcześniej. Każda klasa wzięła udział w lekcji o 7 Pułku Ułanów w Izbie Tradycji. Uczniowie poznali historię i tradycje Patrona. Następnie niemalże wszyscy wzięli udział w konkursie plastycznym ph. „Ułani Lubelscy”. Ponadto nauczyli się śpiewać różne piosenki ułańskie i żołnierskie.
Piątkowe uroczystości były podsumowaniem tych kilkudniowych, intensywnych przygotowań i okazją do przedstawienia efektów pracy dzieci. W pierwszej kolejności uczniowie zaprosili do wysłuchania koncertu, w którym każda klasa zaprezentowała swoje umiejętności wokalne śpiewając różne piosenki wojskowe. W sali popłynęły dźwięki i słowa pieśni wzniosłych i refleksyjnych, zagrzewających do boju, ale też radosnych i żartobliwych, a co najważniejsze – wszystkie zostały opatrzone komentarzem historycznym. Trudno byłoby wybrać, która klasa zaprezentowała się najpiękniej, dlatego wszyscy uczniowie otrzymali za swoje występy słodki upominek. Natomiast obiecana przez organizatorów pizza jako główna nagroda za najlepszy występ, została przyznana, w drodze losowania, klasie II c.
Ważnym elementem obchodów była wystawa prac przygotowanych przez dzieci w konkursie ph. „Ułani Lubelscy”, zorganizowanego przez Zespół Szkół w Cycowie oraz Stowarzyszenie Oświatowo-Kulturalne INICJATYWA. Wszystkie wykonane prace były wyjątkowe, jedyne w swoim rodzaju i każda zasługiwała na pochwałę. Jednak konkursy rządzą się swoimi prawami, dlatego organizatorzy musieli wytypować laureatów. Każdy z nagrodzonych otrzymał pamiątkowy dyplom oraz drobny upominek. Nagrody zostały ufundowane ze środków Rady Rodziców oraz Stowarzyszenia INICJATYWA.
Oto autorzy nagrodzonych prac:
w kategorii klas I
- I miejsce Barbara Rębisz, kl. I b
- II miejsce Klaudia Wadowska, kl. I c
- III miejsce Nela Chałupnik, kl. I a
- Wyróżnienie Dawid Mazurek, kl. I a
- Wyróżnienie Antoni Szczepanik, kl. I a
- Wyróżnienie Maja Enskajt, kl. I a
w kategorii klas II
- I miejsce Mahdalena Buhai, kl. II a
- II miejsce Laura Sawicka, kl. II b
- III miejsce Zlata Denysiuk, kl. II a
- Wyróżnienie Patrycja Stopa, kl. II c
- Wyróżnienie Wiktor Panasiuk, kl. II b
- Wyróżnienie Julia Zając, kl. II a
w kategorii klas III
- I miejsce Hubert Osiej, kl. III a
- II miejsce Damian Żmuda, kl. III c
- III miejsce Joanna Kwiatkowska, kl. III b
- Wyróżnienie Aniela Woźnica, kl. III a
- Wyróżnienie Nikola Bartoszewska-Sapuła, kl. III b
- Wyróżnienie Hanna Jaworska, kl. III c
- Wyróżnienie Kornelia Białasz, kl. III b
- Wyróżnienie Maja Płaza, kl. III a
Po zakończeniu części oficjalnej uczniowie mieli jeszcze trochę czasu, aby spotkać się z Żołnierzami 7 batalionu kawalerii powietrznej i obejrzeć wystawkę sprzętu wojskowego. Zainteresowanie było ogromne!
Tegoroczne Święto Patrona było dniem pełnym wrażeń i atrakcji. Nasi najmłodsi uczniowie wraz z wychowawcami wykazali się dużym zaangażowaniem, nie obawiali się różnych wyzwań, dzięki czemu wspólnymi siłami zorganizowano niezapomniany Dzień Patrona. Nad całością czuwały p. Agnieszka Kotyńska oraz p. Ewa Pasztelan.