Zakończenie roku szkolnego w przedszkolu i oddziałach przedszkolnych
Przedszkolaki z grupy PSZCZÓŁKI i STOKROTKI wybrały się na wspólna wycieczkę do Manufaktury słodyczy „Cukier-lukier” oraz miejsca zabaw EDU bawialnia w Lublinie. Na początku było bardzo słodko i kolorowo. Dzieci kochają słodycze i nie mogą się bez nich obejść. Obejrzały one słodki pokazi wykonały własnoręcznie wielkiego lizaka w malutkiej fabryce! A później było bardzo dużo wspólnej, wspaniałej zabawy…
W ramach zajęć na temat naszego kraju, regionu i miejscowości 6-latki odwiedziły Izbę Tradycji. Miejsce to odgrywa wyjątkową rolę w edukacji historycznej naszych uczniów. Promuje i przybliża sylwetkę Patrona oraz kształtuje świadomość, że jego dzieje są ściśle związane z naszą miejscowością i naszą lokalną historią. Była to niezwykle pouczająca i ciekawa lekcja historii dla 6-latków.
29 maja z okazji Dnia Dziecka 6-latki wybrały się na wycieczkę do Wojciechowa. W programie wycieczki było zwiedzani mini zoo, wspólne zabawy integracyjne oraz poczęstunek. Był to niezapomniany, pełen radości i wrażeń dzień.
Zajęcia otwarte to spotkania, dzięki którym rodzice mogą zobaczyć, jak funkcjonuje przedszkolak w grupie przedszkolnej. Tematem zajęć grupy „Pszczółki” była „Wielka wyprawa zajączków”. Wszystkie zabawy przygotowane na tą specjalną okazję sprawiły dzieciom wiele radości. Zajączki podczas swojej wyprawy układały puzzle, płynęły łodzią, rozwiązywały ciekawe zagadki, jechały pociągiem, recytowały wiersze, przechodziły przez jaskinię, śpiewały piosenki, łapały pszczoły.
Liga Ochrony Przyrody przy Szkole Podstawowej nr 2 w Łęcznej po raz piąty zorganizowała konkurs plastyczny pt. „Zabawa ze sztuką”- „Motyle” pod patronatem Starosty Powiatowego Łęcznej. Nasze przedszkolaki jak zwykle wykonały piękne prace o danej tematyce.
W konkursie „Pisanka Wielkanocna” zorganizowanym przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Cycowie dwie dziewczynki z grupy „Biedronki” zdobyły nagrody. Amelka Firlej uzyskała I miejsce w kategorii dzieci pięcioletnich, a Lena Józefczuk otrzymała wyróżnienie. Gratulujemy obu dziewczynkom!
6-latki wybrały się do szkolnej Izby Regionalnej. Jest to miejsce, w którym można zapoznać się z pamiątkami z przeszłości gminy i regionu. Dzieci zobaczyły eksponaty związane z rzemiosłem: szewskim, krawieckim, stolarskim, kowalskim.
29 marca 2019 roku w grupie „Żabki” odbyły się zajęcia otwarte dla rodziców, których tematem była „Wielkanocna palma”. Przedszkolaki z niecierpliwością oczekiwały wizyty rodziców. Mimo wielu obowiązków mamusie licznie przybyły do naszego przedszkola, by towarzyszyć swoim pociechom. Atmosfera tego dnia była bardzo radosna. Zarówno przedszkolaki jak i rodzice aktywnie uczestniczyli w zajęciu, a mieli do wykonania ważne zadanie – wykonywali palmę wielkanocną. Spisali się doskonale.
29 marca 2019 w grupie „Stokrotki” odbyły się zajęcia otwarte z udziałem babci i dziadka. Spotkanie miało formę zajęć otwartych zatytułowanych "Wielkanoc tuz, tuz…" Podczas zajęć dzieci z pomocą gości wykonały kolorowe kartki świąteczne oraz girlandę wielkanocną, która jest elementem dekoracji w sali przedszkolnej. Zaproszeni goście mieli możliwość oglądania oraz uczestniczenia w zajęciach, które miały rodzaj doświadczeń i eksperymentów.
Dnia 22.03 przedszkolaki z grupy "Żabki" oraz "Myszki" uczestniczyły w wyciecze autokarowej do Lublina na spektakl "Pyza na polskich dróżkach" w Teatrze im. Andersena w Centrum Spotkania Kultur. To bajka adresowana przede wszystkim do najmłodszych widzów. Występ aktorów, scenografia i treść przedstawienia oraz wątki humorystyczne zaciekawiły małych widzów.
Po długim zimowym przebywaniu w domu i małej ilości ruchu dzieci marzą o „szaleństwach” na świeżym, cieplejszym powietrzu – sprzyja temu wiosna. Wiosenne spacery, wyjazdy są świetną okazją do wspólnych zabaw, śmiechu, ruchu i oddychania świeżym powietrzem. Dzieci uwielbiają wszelką aktywność. Do wspaniałej zabawy zostaliśmy zaproszeni wspólnie z przedszkolakami z Punktu Przedszkolnego w Janowicy.
21 marca - Pierwszy dzień wiosny, tego dnia tradycyjnie w naszym Przedszkolu na pożegnanie Zimy "topiliśmy" Marzannę. Wszystkie grupy przedszkolne zebrały się przed przedszkolem i rozpoczęły marsz ku wiośnie, oczywiście z Marzanną na honorowym miejscu. Przeszliśmy nad naszą rzekę i wrzucając kukłę do wody, dzieci radosnymi okrzykami żegnały zimę. Następnie z entuzjazmem powitały upragnioną wiosnę, na którą długo czekały.
Dzień kobiet to wyjątkowy dzień szczególnie dla wszystkich pań zarówno tych dużych, jak i małych. Przedszkolaki także świętowały w tym dniu. Z tej okazji chłopcy zaśpiewali dla dziewczynek uroczyste „100 lat”, składali życzenia”, a następnie wręczyli niespodzianki. Wiele radości sprawiły dzieciom przygotowane z tej okazji konkursy i konkurencje. Na buziach dziewczynek przez cały dzień gościł uśmiech, a chłopcy zachowywali się wyjątkowo w tym dniu, byli mili i uczynni. Wszystkie panie i dziewczynki dziękują chłopcom za piękne życzenia i upominki.
Dnia 8 marca przedszkolaki z naszego przedszkola od samego rana były mocno podekscytowane. Po śniadaniu wyjechały do Chełmskiego Domu Kultury na spektakl teatralny pt. „Przygody kota – mądrość pokoleń”. Dzieci z niezwykłym zainteresowaniem obejrzały przedstawienie, a dla niektórych była to pierwsza wizyta w teatrze. Z wypiekami na twarzach patrzyły na przygody bohaterów. Aktorzy, prawdziwa scena, muzyka oraz bajecznie kolorowe kostiumy przyciągały uwagę młodych widzów i wywołały na wielu twarzach prawdziwy zachwyt.
5 lutego 2019 roku przedszkolaki z obu grup „Pszczółki” i „Stokrotki” wybrały się na warsztaty plastyczne, które odbyły się w Majdanie Zahorodyńskim w Warsztatach Terapii Zajęciowej. Dzieci spędziły tam intensywny i pracowity dzień wykonując piękne ozdoby walentynkowe a także wypiekały pierniczki.
4 stycznia 2019 w przedszkolu odbyły się zajęcia z udzielenia pierwszej pomocy przedmedycznej, które prowadziła pani Marta Brodowska ze Strefą Pierwszej Pomocy. W zaczarowany świat ratownictwa medycznego zabrały nas królica Anna, sęp Daniel i świnka Pe, którzy w swojej leśnej podróży napotykali na różne niebezpieczeństwa. Bohaterowie animacji w zabawny sposób przekazały dzieciom umiejętności wzywania pomocy, tworzenia opatrunków, opatrywania złamań, czy postępowania przy utracie przytomności.
W czasie roku szkolnego odwiedzali nas różni goście. Najważniejszymi i najbardziej wyczekiwanymi byli rodzice oraz dziadkowie. Z rodzicami zimą odbyły się zajęcia otwarte pt.: „Ozdoby choinkowe”, podczas których dzieci wspólnie z mamami i tatusiami wykonały ozdoby świąteczne. Zaangażowanie, pomysłowość i poczucie humoru ze strony rodziców uatrakcyjniło spotkanie czego efektem była pięknie przystrojona choinka w naszej sali.
19 grudnia przedszkolaki odwiedziły bibliotekę szkolną. Przedszkolaki z wielką radością zapoznały się z magicznym dla nich miejscem. Dla dzieci była to pierwsza wizyta wśród tylu książek. Tematem spotkania było zapoznanie maluchów z biblioteką. Przedszkolaki zwiedziły bibliotekę, z wielkim zainteresowaniem przeglądały książki znajdujące się na półkach, ale szczególnie zainteresował ich dział dla najmłodszych.
Szopka Bożonarodzeniowa to element bez którego trudno wyobrazić sobie Święta Bożego Narodzenia. Przypomina nam o istocie celebrowania tych najpiękniejszych kilku dni w roku. W związku z tym nasze przedszkole postanowiło zorganizować konkurs skierowany do rodziców i dzieci na najpiękniejszą szopkę Bożonarodzeniową. Zadaniem uczestników było wykonanie przestrzennej pracy plastycznej – szopki bożonarodzeniowej. Najciekawszą wyłoniliśmy poprzez głosowanie publiczności. Rozstrzygniecie konkursu odbyło się 14 grudnia 2018 r.
11 grudnia gościliśmy w naszym przedszkolu zaprzyjaźnionego górnika – dziadka Michała z grupy 3, 4 – latków. Podczas spotkania gość opowiedział maluchom o pracy górnika, sposobach wydobywania węgla oraz innych ciekawostkach związanych z pracą w kopalni. Przedszkolaki dowiedziały się do czego służy nam w życiu codziennym węgiel. Okazało się, że jest on nie tylko źródłem ciepła ale także składnikiem lekarstw, a nawet niektórych przedszkolnych zabawek.
Co tak pachnie w przedszkolu? To dzieci pieką pierniki z przepisu mamy Szymona. Wystarczy tylko mąka, miód (oczywiście należy spróbować czy jest dość słodki), przyprawa korzenna, masło, jajko, soda i odrobina brązowego cukru...w mig powstają pyszne słodkości. Jeszcze tylko wałkowanie ciasta i można wycinać pierniczki w różnych kształtach. Przedszkolakom najbardziej do gustu przypadła foremka serduszko.
Kształtowanie prawidłowych postaw zdrowotnych wśród dzieci i młodzieży jest skutecznym działaniem w szeroko pojętej profilaktyce. Włączenie się naszego przedszkola w obchody Światowego Dnia Rzucania Palenia służyło poszerzeniu zakresu działań, których celem jest zmniejszenie narażenia dzieci na bierne palenie tytoniu, zwiększenie wiedzy w zakresie odpowiedzialności za własne zdrowie.
21 oraz 23 listopada przedszkolaki wybrały się na wycieczkę do kina Zorza w Chełmie. Dzieci obejrzały serię bajek pt. „Rodzina Treflinków”. Bajka opowiada zabawne historie, przekazując dzieciom wiedzę o świecie i życiowych postawach. Chwali przyjacielskie i otwarte podejście do innych, rozbudza ciekawość najmłodszych wobec otaczającego świata i odkrywa drzemiące za każdym rogiem nowe możliwości. Uśmiechnięte buzie przedszkolaków były potwierdzeniem, iż bajka bardzo się podobała.
Każdy z nas ma swoje święto. Obchodzą je również pluszowe misie, które wraz z dziećmi miały okazję wybrać się do naszego przedszkola na dzień pełen atrakcji.
Wszystkie przedszkolaki wiedzą jak dbać o zęby, ale tej wiedzy nigdy za mało. W związku z tym zaprosiliśmy do naszego przedszkola panią stomatolog. Tłumaczyła ona dzieciom, jak należy dbać o higienę jamy ustnej, pokazała również, jak prawidłowo i jak długo należy szczotkować zęby. W ramach działań praktycznych przedszkolaki miały możliwość samodzielnie wyszczotkować dużą plastikową szczękę, którą przyniosła Pani dentystka. Mamy nadzieję, że spotkanie to zmotywuje wszystkie dzieci do systematycznego dbania o swoje zęby.
20 listopada dzieci z naszego przedszkola wybrały się na wycieczkę do Lublina. Pierwszym punktem wyjazdu była wizyta w Polskim Radiu Lublin na Tańcobajce pt. „Smoki, Damy i Rycerze”. Ach, co tam się działo… Było niesamowicie.. dużo emocji, wspólne tańce, śpiewy, śmiech. Ponadto na dzieci czekała porywająca muzyka, teatr lalek, oryginalna scenografia i kostiumy, oraz kilka niespodzianek.
W dniu 16 listopada 2018 r. w GDK odbył się III Przegląd Pieśni Patriotycznych pt. „Śpiewam Ojczyźnie Swej”. Przedszkole Samorządowe reprezentowały 3 i 4-latki z grupy „Stokrotki” i 6-laki z grupy „A”. Dzieci odważnym krokiem zajęły scenę, przedstawiając swoje umiejętności wokalne przed szerszą publicznością, śpiewając piosenkę pt.: „Symbole Polski” oraz „Co to jest niepodległość?”. Ponadto starszaki nagrają śpiewany utwór.
W dniu 16 listopada 2018 r. w przedszkolu odbyło się rozstrzygnięcie konkursu plastycznego; ,,Na Najzabawniejszą Dynie” adresowanego do dzieci i ich rodziców.
Dziecięcy świat po części utkany jest z bajek i baśni. Magia, tajemnica, humor i nauka ukryte w barwnych opowieściach fascynują od stuleci i małych, i dużych. Zgłębiając tę skarbnicę mądrości, czerpiemy z niej stale, bajkowy świat bowiem nie przemija i chętnie do niego wracamy. Z okazji Międzynarodowego Dnia Postaci z Bajek w naszym przedszkolu wyruszyliśmy z dziećmi na wyprawę w poszukiwaniu bajkowych przygód. Pomagały nam w tym dobre wróżki, księżniczki, zaczarowane zwierzątka - przewodnicy po bajkowych krainach.
>W piątkowe popołudnie w grupie „Motylków” odbyło się spotkanie z rodzicami pt. „Jesienne zabawy z rodzicami”. Na początku spotkania dzieci zaprezentowały się tanecznie i wokalnie.
Piękna, jesienna pogoda pozwoliła, by przedszkolaki obchodziły „Święto darów jesieni“ nie tylko podczas zajęć w salach przedszkolnych, ale również podczas wycieczek. „Myszki“, „Żabki“, „Motylki“, „Biedronki“ wybrały się do lasu w Wólce Cycowskiej. Spacer po lesie sprawił, że przedszkolaki zmieniły się nie tylko w uważnych obserwatorów jesiennej przyrody, ale również w poszukiwaczy jesiennych skarbów, o czym świadczyły kieszenie pełne szyszek i żołędzi.
Cześć! Nazywam się Smok Smokowski. Stworzył mnie sam Jan Brzechwa i mieszkam w swoim wierszyku. Niestraszny ze mnie zwierzak, choć straszny niejadek. Pewnego dnia nie chciałem zjeść obiadku i moja rozgniewana smocza mama wysłała mnie za karę w podróż po świecie bajek. Wędrówka trwała 7 dni. Trafiłem do Czerwonego Kapturka, który pomylił mnie z wilkiem. Tańcowałem z Igłą (tej od Nitki). Kaczka Dziwaczka nauczyła mnie zabawnego zaklęcia, dzięki któremu mogłem skakać z bajki do bajki.
22 października w naszym przedszkolu w ramach zajęć dydaktycznych odbyło się spotkanie z policjantem. Miało ono na celu utrwalenie z przedszkolakami zasad bezpiecznego poruszania się w ruchu drogowym oraz przypomnienie zagadnień związanych z bezpieczeństwem dzieci w domu oraz w przedszkolu. Pani policjantka rozmawiała z maluchami o tym, jak należy właściwie zachowywać się w kontaktach z obcymi, jak dbać o własne bezpieczeństwo oraz do kogo zwrócić się po pomoc.
Jak powstaje chleb? – na to pytanie nasze przedszkolaki już doskonale znają odpowiedź. W październiku wzięły udział w wycieczkach edukacyjnych do piekarni, gdzie zostali w ciekawy i praktyczny sposób zapoznani z procesem wypieku pieczywa. Nasze dzieci obejrzały piekarnię, poznały różne urządzenia w niej wykorzystywane, a także miały okazję z bliska przyjrzeć się pracy piekarza. Na zakończenie pobytu, każdy przedszkolak otrzymał świeżutką bułeczkę.
W dniu 17 października dzieci z grupy „Motylki” i grupy „Biedronki” uczestniczyły w edukacyjnej wycieczce do Poleskiego Parku Narodowego w Urszulinie. Przedszkolaki wraz z przewodnikiem udały się na najstarszą ścieżkę przyrodniczą „Dąb Dominik” wiodącą przez torfowiska porośnięte roślinnością zbliżoną do podbiegunowej tundry. Kolejnym punktem wycieczki była wizyta w Ośrodku Ochrony Żółwia Błotnego, gdzie dzieci podpatrywały w specjalnych inkubatorach cykl rozwojowy żółwików. Niewątpliwie wycieczka była wspaniałą lekcją przyrody, ekologii i niezapomnianą przygodą.
W piątek 12 października nasze przedszkole odwiedził Teatr Lalek „Tomcio” z Nowego Sącza z przedstawieniem pt. „Jaś i Małgosia w krainie ekologii”.
Gminna Biblioteka Publiczna w Cycowie gościła pisarkę, aktorkę i tancerkę, Elżbietę Bednarczyk. Spotkanie dla najmłodszych odbyło się w naszym przedszkolu. Pani Elżbieta Bednarczyk reżyseruje również przedstawienia teatralne i projektuje do nich stroje. Spotkanie było bardzo urozmaicone. Pani Elżbieta najpierw opowiadała o swojej ostatniej książce dla dzieci "Kłótnia w tornistrze".
W tym tygodniu w naszym przedszkolu było bardzo owocowo. Cały tydzień upłynął nam pod znakiem zdrowych, kolorowych i pysznych owoców!
20 września to dla przedszkolaków ważna data. Obchodzony jest wtedy Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka. Dla wszystkich grup przedszkolnych była to doskonała okazja do wspaniałej zabawy. Przedszkolaki zamieniły się w detektywów, rozwiązywały zagadki i szukały ukrytego w sali przedszkolnej skarbu, uczestniczyły w zabawach integracyjnych, tańcach i konkursach. Na zakończenie wspólnie spędzonego czasu, każde dziecko otrzymało odznakę przedszkolaka. To było wesołe i kolorowe święto.
Od najmłodszych lat uczymy dzieci, aby pamiętały o ważnych uroczystościach w życiu rodziny czy życiu przedszkola. Równie ważne jest więc Święto Chłopców, które obchodzone było 27 i 28 września w grupach 3- i 4-latków. Każda grupa, a w szczególności dziewczynki, przygotowały w tym dniu wiele niespodzianek dla swoich kolegów.
28 września 6 latki obchodziły Dzień Chłopaka. W każdej grupie dziewczynki wspólnie z Paniami odśpiewały uroczyste „Sto lat” i złożyły bohaterom dnia najserdeczniejsze życzenia. Nie zabrakło również drobnych upominków. Był to dzień pełen wrażeń i dobrej zabawy.
W piątek 28.09.2018 r. „Motylki” obchodziły Dzień Chłopaka w przedszkolu. Dzień upłynął nam pod hasłem „Jesteśmy dżentelmenami!”
27.09.2018 r. 6 - latki wybrały się na spacer do lasu poszukiwać śladów jesieni. Dzieci poznawały przyrodę patrząc, słuchając i dotykając. Obserwowały las, który kryje w sobie wiele tajemnic. Poznały różnorodność szaty roślinnej lasu: drzewa iglaste, liściaste, krzewy, mchy i runo leśne. Słuchały odgłosów lasu, a do kącików przyrodniczych zbierały „skarby”. Dzieci nauczyły się prawidłowego zachowania w lesie oraz spędziły miło czas na świeżym powietrzu w otoczeniu pięknej, przyrody leśnej.
Niepełnosprawny Przemek mieszka w Czeremsze na Podlasiu. Niewiele rzeczy sprawia mu tu radość, a największą... pocztówki, które ślą do niego ludzie z całego świata. Wypełnił nimi już pokaźnych rozmiarów karton. Te widokówki dają mi energię do życia. Postanowiliśmy, że też taka pocztówkę z pozdrowieniami, wyślemy. Mieszkamy przecież w takiej pięknej miejscowości. Cała wyprawa związana z tym zadaniem była wspaniała przygodą.