Uroczyste obchody 99. rocznicy bitwy pod Cycowem
W dniach 2–4 lipca mieliśmy przyjemność gościć w murach naszej szkoły ok. 90 harcerzy z całej Polski – uczestników „Trasy cycowskiej” Rajdu Odkrywców 2019, jednej z największych cyklicznych harcerskich imprez turystycznych w Polsce.
Uczestników tegorocznego Finału 57. Ogólnopolskiego Młodzieżowego Konkursu Filatelistycznego pt. „Od Unii Lubelskiej do Unii Europejskiej” w dniach 22–25 czerwca 2019 r. gościł „Kozi Gród”, czyli miasto Lublin. Konkurs odbył się pod przewodnictwem pana Ryszarda Kuśmiderskiego – Prezesa Okręgu Lubelskiego PZF oraz współudziale Poczty Polskiej S.A. Honorowy Patronat objął pana Krzysztof Żuk – Prezydent Miasta Lublina.
Rokrocznie nasi uczniowie biorą udział w konkursie poetyckim organizowanym przez Centrum Kultury – Osiedlowy Dom Kultury w Łęcznej. Celem konkursu jest pobudzenie wrażliwości poetyckiej i aktywności twórczej w dziedzinie poezji. Priorytetem zaś jest promowanie młodych twórców i konfrontowanie ich twórczości poetyckiej z innymi twórcami, młodymi „poetami”.
Przedszkolaki z grupy PSZCZÓŁKI i STOKROTKI wybrały się na wspólna wycieczkę do Manufaktury słodyczy „Cukier-lukier” oraz miejsca zabaw EDU bawialnia w Lublinie. Na początku było bardzo słodko i kolorowo. Dzieci kochają słodycze i nie mogą się bez nich obejść. Obejrzały one słodki pokazi wykonały własnoręcznie wielkiego lizaka w malutkiej fabryce! A później było bardzo dużo wspólnej, wspaniałej zabawy…
Dużym sukcesem okazał się udział dziewcząt z Zespołu Szkół w Cycowie na Wojewódzkich Indywidualnych Igrzyskach Młodzieży Szkolnej w Lidze Lekkoatletycznej dziewcząt w dniu 12.06.2019 r. w Biłgoraju. Dziewczęta pomimo wielkiego upału wykazały się dużym zaangażowaniem i wolą walki czego efektem było zdobycie III miejsca przez Urszulę Zawrotniak w biegu na 600 m. Natomiast w konkurencji sztafeta 4x100 m z pośród 12 startujących zespołów IV miejsce zajęły nasze uczennice w składzie: Zawrotniak Urszula, Bronecka Kalina, Białasz Klaudia, Kogut Nikola.
11 czerwca 2019 roku ogłoszono wyniki kolejnej edycji konkursu „My English Comic Book” organizowanego przez Szkołę Podstawową nr 2 im. Tadeusza Kościuszki w Łęcznej.
11 czerwca 2019 r., w ramach programu „Bezpieczni i wolni od nałogów”, odbyło się rozdanie nagród dla laureatów konkursu plastycznego, w następujących kategoriach.
W bieżącym roku szkolnym, w roku obchodów 450. rocznicy Unii Lubelskiej, zlot oczywiście odbył się w Lublinie.
W tegorocznej edycji Powiatowego Konkursu Piosenki o Zdrowiu wzięło udział dziewięć grup wokalnych i dwoje solistów. Konkurs został objęty Patronatem Starosty Łęczyńskiego.
W dniu 04.06.2019 roku w Rejowcu Fabrycznym odbyły się Rejonowe Indywidualne Igrzyska Młodzieży Szkolnej w Lidze Lekkoatletycznej dziewcząt i chłopców. Bardzo dobry występ zaprezentowali uczniowie Zespołu Szkół w Cycowie. Najlepszy rezultat uzyskała Urszula Zawrotniak w biegu na 600 m z czasem 1,48,03, zdobyła tym samym I miejsce. II miejsce w pchnięciu kulą zdobyła Oliwia Tiuchtiej z wynikiem 7,87 m.
W ramach zajęć na temat naszego kraju, regionu i miejscowości 6-latki odwiedziły Izbę Tradycji. Miejsce to odgrywa wyjątkową rolę w edukacji historycznej naszych uczniów. Promuje i przybliża sylwetkę Patrona oraz kształtuje świadomość, że jego dzieje są ściśle związane z naszą miejscowością i naszą lokalną historią. Była to niezwykle pouczająca i ciekawa lekcja historii dla 6-latków.
31 maja 2019r. grupy artystyczne z opiekunami gościły z programem artystycznym w Zespole Szkół z Oddziałami Integracyjnymi im. 7 Pułku Ułanów Lubelskich w Cycowie w asyście studentów psychologii Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.
29 maja z okazji Dnia Dziecka 6-latki wybrały się na wycieczkę do Wojciechowa. W programie wycieczki było zwiedzani mini zoo, wspólne zabawy integracyjne oraz poczęstunek. Był to niezapomniany, pełen radości i wrażeń dzień.
Ustawa o weteranach działań poza granicami państwa, która weszła w życie 1 kwietnia 2012 roku, ustanowiła ogólnopolskie święto weteranów – Dzień Weterana Działań Poza Granicami Państwa. To święto wszystkich żołnierzy i funkcjonariuszy służb mundurowych oraz osób cywilnych, którzy z polecenia Rzeczypospolitej, wypełniali swoje obowiązki służbowe poza jej granicami.
28 maja 2019 roku uczniowie naszej szkoły wzięli udział w konkursie „English Around Australia” organizowanym przez Zespół Szkół im. Króla Kazimierza Jagiellończyka w Łęcznej.
W Zespole Szkół w Cycowie maj od piętnastu lat kojarzy się z Gminnym Konkursem Ortograficznym klas I–III, na który przybywają również uczniowie z terenu Gminy Cyców.
22 maja 2019 roku uczniowie naszej szkoły wzięli udział w XII edycji Powiatowego Konkursu Wiedzy o Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych „A Bit of Culture” organizowanego przez Szkołę Podstawową nr 2 im. Tadeusza Kościuszki w Łęcznej.
22 maja uczniowie klas IV a, b i c spędzili wspaniały dzień na wycieczce. Wraz z opiekunami pojechali do miejscowości Mościska (80 km od Lublina), gdzie znajduje się park rozrywki Farma Iluzji. Na ponad 6 hektarach pięknego, częściowo leśnego terenu rozmieszczono kilkadziesiąt wyjątkowych atrakcji.
22 maja ORTOGRAFIA miała swoje wielkie święto - w naszej szkole odbył się bowiem XI Gminny Konkurs Ortograficzny „Z ortografią za pan brat” skierowany do uczniów szkoły podstawowej. W tym roku do ortograficznych zmagań przystąpili uczniowie, którzy reprezentowali szkoły podstawowe z Malinówki, Świerszczowa i Cycowa.
Szkolenie z zasad udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej to jedno z kluczowych działań zawartych w Planie współpracy Zespołu Szkół w Cycowie z 7 batalionem kawalerii powietrznej z Tomaszowa Mazowieckiego na rok 2019. W zajęciach zorganizowanych w dniu 21 maja uczestniczyli najstarsi uczniowie klas III gimnazjalnych (ok. 70 osób).
W sobotni poranek grupa turystów z naszej szkoły wybrała się na rajd organizowany przez PTTK we Włodawie. Wśród uczestników znaleźli się zarówno kandydaci na harcerzy czy członków SKKT jak i doświadczona młodzież zaprawiona w wędrówkach po turystycznych szlakach.
Dnia 17 maja 2019 r. odbył się kiermasz muffin. Pieniądze ze zbiórki zostały przekazane na rozbudowę ośrodka o całodobowy dom w Janowicy „Kilometry dobra”.
Zgodnie z rocznym Planem współpracy Zespołu Szkół w Cycowie z 7 batalionem kawalerii powietrznej z Tomaszowa Mazowieckiego, wszyscy uczniowie klas VIII SP uczestniczyli w szkoleniu proobronnym.
Zajęcia otwarte to spotkania, dzięki którym rodzice mogą zobaczyć, jak funkcjonuje przedszkolak w grupie przedszkolnej. Tematem zajęć grupy „Pszczółki” była „Wielka wyprawa zajączków”. Wszystkie zabawy przygotowane na tą specjalną okazję sprawiły dzieciom wiele radości. Zajączki podczas swojej wyprawy układały puzzle, płynęły łodzią, rozwiązywały ciekawe zagadki, jechały pociągiem, recytowały wiersze, przechodziły przez jaskinię, śpiewały piosenki, łapały pszczoły.
Wykład pt. „Bitwa cycowska 1920” to kolejne działanie zorganizowane przez Stowarzyszenie INICJATYWA w ramach projektu pn. „Poznawanie dziedzictwa historycznego Gminy Cyców formą aktywizacji lokalnej społeczności”, którego głównym celem jest zintegrowanie społeczności lokalnej wokół najważniejszych wydarzeń w historii gminy.
Liga Ochrony Przyrody przy Szkole Podstawowej nr 2 w Łęcznej po raz piąty zorganizowała konkurs plastyczny pt. „Zabawa ze sztuką”- „Motyle” pod patronatem Starosty Powiatowego Łęcznej. Nasze przedszkolaki jak zwykle wykonały piękne prace o danej tematyce.
Tegoroczna edycja Konkursu Wiedzy Prewencyjnej pod hasłem „Jestem bezpieczny” zakończyła się zwycięstwem grupy reprezentującej Szkołę Podstawową w Cycowie. W konkursie uczestniczyły trzyosobowe grupy uczniów z klas IV - VI reprezentujące poszczególne szkoły podstawowe z terenu gminy Cyców.
Dnia 8 maja 2019 r. o godz. 9.00 odbył się VII Powiatowy Konkurs Ortograficzny. Zgodnie z założeniami organizatorów każda szkoła z terenu powiatu łęczyńskiego mogła wytypować dwóch uczniów, którzy uzyskali tytuł mistrza swoje szkoły.
Grupa uczniów z klas V, VI i VIII miała okazję uczestniczyć w niecodziennej „lekcji historii”. Prelekcję pt. „Dzieje i tradycje 7 Pułku Ułanów Lubelskich” przeprowadzili przedstawiciele Towarzystwa Pamięci 7 Pułku Ułanów Lubelskich z Mińska Mazowieckiego: p. Zenon Duszczyk, p. Przemysław Fedorowicz oraz p. Bogdan Szmidt.
Nasza placówka została wylosowana do udziału w VII edycji Międzynarodowego Badania Wyników Nauczania Matematyki i Nauk Przyrodniczych TIMMS (Trends in International Mathematics and Science Study). W związku z tym 7 maja 2019 roku uczniowie klas IV b i IV c przystąpili do rozwiązywania dwuczęściowego testu z matematyki i przyrody.
W konkursie „Pisanka Wielkanocna” zorganizowanym przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Cycowie dwie dziewczynki z grupy „Biedronki” zdobyły nagrody. Amelka Firlej uzyskała I miejsce w kategorii dzieci pięcioletnich, a Lena Józefczuk otrzymała wyróżnienie. Gratulujemy obu dziewczynkom!
6-latki wybrały się do szkolnej Izby Regionalnej. Jest to miejsce, w którym można zapoznać się z pamiątkami z przeszłości gminy i regionu. Dzieci zobaczyły eksponaty związane z rzemiosłem: szewskim, krawieckim, stolarskim, kowalskim.
W sobotę 27 kwietnia 2019 r. młodzi adepci filatelistyki Okręgu Lubelskiego Polskiego Związku Filatelistycznego przybyli do siedziby Poczty Głównej w Lublinie, by wziąć udział w Półfinale 57. Ogólnopolskiego Młodzieżowego Konkursu Filatelistycznego, który w tym roku szkolnym odbywa się pod hasłem „Od Unii Lubelskiej do Unii Europejskiej”.
W roku szkolnym 2018/2019 konkursy czytelnicze odbywały się w trzech formach. W konkursie plastycznym pod hasłem „Mój ulubiony bohater literacki” udział wzięli uczniowie klas I – III szkoły podstawowej. Spośród czternastu najciekawszych prac wyróżniono zwycięzców w każdej grupie wiekowej. Klasy pierwsze: Kinga Myszyńska - I C. Klasy drugie: Julia Małecka - II B. Klasy trzecie: Maciej Oziemczuk - III B.
Uczniowie klasy VI B (Bartłomiej Ostański) i klasy VII B (Hubert Nowotczyński) SP wzięli udział w XII edycji wojewódzkiego konkursu „Rodzinna historia”, organizowanego przez Zespół Szkół Elektronicznych w Lublinie we współpracy z Instytutem Historii UMCS, Instytutem Pamięci Narodowej w Lublinie oraz Muzeum Martyrologii „Pod Zegarem”. Celem konkursu organizatorzy uczynili najnowszą historię miasta Lublin i regionu.
29 marca 2019 roku w grupie „Żabki” odbyły się zajęcia otwarte dla rodziców, których tematem była „Wielkanocna palma”. Przedszkolaki z niecierpliwością oczekiwały wizyty rodziców. Mimo wielu obowiązków mamusie licznie przybyły do naszego przedszkola, by towarzyszyć swoim pociechom. Atmosfera tego dnia była bardzo radosna. Zarówno przedszkolaki jak i rodzice aktywnie uczestniczyli w zajęciu, a mieli do wykonania ważne zadanie – wykonywali palmę wielkanocną. Spisali się doskonale.
W dniu 29 marca na stadionie wojskowym w Tomaszowie Mazowieckim odbyły główne obchody Święta 7 Dywizjonu Ułanów Lubelskich oraz 20-lecia powstania 7 batalionu kawalerii powietrznej, w których uczestniczyła delegacja Zespołu Szkół w Cycowie z Dyrektorem Zbigniewem Rutkowskim.
29 marca 2019 w grupie „Stokrotki” odbyły się zajęcia otwarte z udziałem babci i dziadka. Spotkanie miało formę zajęć otwartych zatytułowanych "Wielkanoc tuz, tuz…" Podczas zajęć dzieci z pomocą gości wykonały kolorowe kartki świąteczne oraz girlandę wielkanocną, która jest elementem dekoracji w sali przedszkolnej. Zaproszeni goście mieli możliwość oglądania oraz uczestniczenia w zajęciach, które miały rodzaj doświadczeń i eksperymentów.
28 marca w naszym przedszkolu rozstrzygnięto X Gminny Konkurs Plastyczny „Kraina Bajek”. W dziesiątej edycji konkursu niezawodnie wzięły udział wszystkie placówki przedszkolne działające na terenie gminy Cyców. Tego dnia przedszkolaki przebrały się za ulubione postacie z bajek. Wspólnie wzięły udział w interaktywnym przedstawieniu pt. „Czerwony Kapturek”.
Ogólnopolski Konkurs Recytatorski to miliony uczestników, to ich kulturalne wzbogacenie przez uprawianą sztukę, ich świetne osiągnięcia w dziedzinie sztuki recytacji, kształtowanie postaw i charakterów przez mówienie o ważnych sprawach swojego pokolenia, środowiska, kraju. OKR jest imprezą o charakterze artystyczno-edukacyjnym, odbywa się pod patronatem Ministra Edukacji Narodowej i przy wsparciu finansowym Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
W niedzielę 24 marca odbyły się główne uroczystości Święta Pułkowego w Mińsku Mazowieckim, w których na zaproszenie Prezesa Towarzystwa Pamięci 7 Pułku Ułanów Lubelskich, uczestniczyli przedstawiciele naszej szkoły z Dyrektorem Zbigniewem Rutkowskim.
Dnia 22.03 przedszkolaki z grupy "Żabki" oraz "Myszki" uczestniczyły w wyciecze autokarowej do Lublina na spektakl "Pyza na polskich dróżkach" w Teatrze im. Andersena w Centrum Spotkania Kultur. To bajka adresowana przede wszystkim do najmłodszych widzów. Występ aktorów, scenografia i treść przedstawienia oraz wątki humorystyczne zaciekawiły małych widzów.
22 marca uczniowie naszej szkoły brali udział w VII edycji konkursu „Młodzi ratownicy” organizowanym przez szkołę podstawową w Nadrybiu. Celem konkursu było uświadomienie potrzeby nauki udzielania pierwszej pomocy już od najmłodszych lat oraz doskonalenie praktycznych umiejętności udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej.
Po długim zimowym przebywaniu w domu i małej ilości ruchu dzieci marzą o „szaleństwach” na świeżym, cieplejszym powietrzu – sprzyja temu wiosna. Wiosenne spacery, wyjazdy są świetną okazją do wspólnych zabaw, śmiechu, ruchu i oddychania świeżym powietrzem. Dzieci uwielbiają wszelką aktywność. Do wspaniałej zabawy zostaliśmy zaproszeni wspólnie z przedszkolakami z Punktu Przedszkolnego w Janowicy.
21 marca obchodzimy Dzień Patrona Szkoły, w związku tym nasze przedszkolaki poznawały tradycje naszej szkoły i okolicy, w której mieszkają. Dzieci odwiedziły szkole muzeum, które przybliżyło sylwetkę Patrona oraz kształtuje świadomość, że jego dzieje są ściśle związane z naszą miejscowością i naszą lokalną historią. Dzieci były pod wrażeniem i dumnie patrzyły na rekwizyty znajdujące się w Izbie Tradycji.
21 marca - Pierwszy dzień wiosny, tego dnia tradycyjnie w naszym Przedszkolu na pożegnanie Zimy "topiliśmy" Marzannę. Wszystkie grupy przedszkolne zebrały się przed przedszkolem i rozpoczęły marsz ku wiośnie, oczywiście z Marzanną na honorowym miejscu. Przeszliśmy nad naszą rzekę i wrzucając kukłę do wody, dzieci radosnymi okrzykami żegnały zimę. Następnie z entuzjazmem powitały upragnioną wiosnę, na którą długo czekały.
W dniu 10 marca br. w Warszawie, wieku 90 lat, zmarł por. Józef Adamczyk, weteran 7 Pułku Ułanów Lubelskich – żołnierz Dywizjonu AK "Jeleń", wielki przyjaciel naszej szkoły...
Podczas Giełdy Szkół uczniowie mieli możliwość zapoznania się z oferowanymi przez szkoły powiatowe kierunkami kształcenia; była to także okazja do uzyskania informacji dotyczących zasad rekrutacji oraz warunków kształcenia w poszczególnych placówkach.
Dzień kobiet to wyjątkowy dzień szczególnie dla wszystkich pań zarówno tych dużych, jak i małych. Przedszkolaki także świętowały w tym dniu. Z tej okazji chłopcy zaśpiewali dla dziewczynek uroczyste „100 lat”, składali życzenia”, a następnie wręczyli niespodzianki. Wiele radości sprawiły dzieciom przygotowane z tej okazji konkursy i konkurencje. Na buziach dziewczynek przez cały dzień gościł uśmiech, a chłopcy zachowywali się wyjątkowo w tym dniu, byli mili i uczynni. Wszystkie panie i dziewczynki dziękują chłopcom za piękne życzenia i upominki.
Dnia 8 marca przedszkolaki z naszego przedszkola od samego rana były mocno podekscytowane. Po śniadaniu wyjechały do Chełmskiego Domu Kultury na spektakl teatralny pt. „Przygody kota – mądrość pokoleń”. Dzieci z niezwykłym zainteresowaniem obejrzały przedstawienie, a dla niektórych była to pierwsza wizyta w teatrze. Z wypiekami na twarzach patrzyły na przygody bohaterów. Aktorzy, prawdziwa scena, muzyka oraz bajecznie kolorowe kostiumy przyciągały uwagę młodych widzów i wywołały na wielu twarzach prawdziwy zachwyt.
W dniach 23 – 26 października, na prośbę dowództwa zaprzyjaźnionego 7 batalionu kawalerii powietrznej, nasi uczniowie przeprowadzili niecodzienną akcję zbierania pluszowych maskotek dla dzieci z Kosowa.
Ferie dla większości uczniów to upragniony czas odpoczynku po pierwszym semestrze intensywnej nauki. Ale, jak się okazuje nie dla wszystkich! W naszej szkole znalazło się 16 śmiałków(!!!), którzy chcieli wykorzystać ten czas nie tylko na błogie lenistwo, ale również (o dziwo!) i na naukę.
5 lutego 2019 roku przedszkolaki z obu grup „Pszczółki” i „Stokrotki” wybrały się na warsztaty plastyczne, które odbyły się w Majdanie Zahorodyńskim w Warsztatach Terapii Zajęciowej. Dzieci spędziły tam intensywny i pracowity dzień wykonując piękne ozdoby walentynkowe a także wypiekały pierniczki.
Bezpieczeństwo podczas ferii zimowych było głównym tematem omawianym podczas spotkań pani st. sierżant Anny Biziorek z Komendy Powiatowej Policji w Łęcznej z uczniami klas II–V szkoły podstawowej. Dzieci dowiedziały się jak unikać zagrożeń, które związane są z zabawami zimowymi i jak reagować w sytuacjach zagrażających bezpieczeństwu. Nie było to jedyne zagadnienie poruszane podczas rozmów z uczniami.
W dniach 11 – 15 lutego w Zespole Szkół w Cycowie realizowany będzie I etap projektu pod hasłem „Ferie z ekonomią II”, którego organizatorem jest Fundacja Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej z siedzibą przy ul. Miedzianej 3A w Warszawie.
156 lat temu. 22 stycznia 1863 r., Manifestem Tymczasowego Rządu Narodowego rozpoczęło się Powstanie Styczniowe, największy w XIX w. polski zryw narodowy. Pochłonęło ono kilkadziesiąt tysięcy ofiar i w ogromnym stopniu wpłynęło na dążenia niepodległościowe następnych pokoleń.
4 stycznia 2019 w przedszkolu odbyły się zajęcia z udzielenia pierwszej pomocy przedmedycznej, które prowadziła pani Marta Brodowska ze Strefą Pierwszej Pomocy. W zaczarowany świat ratownictwa medycznego zabrały nas królica Anna, sęp Daniel i świnka Pe, którzy w swojej leśnej podróży napotykali na różne niebezpieczeństwa. Bohaterowie animacji w zabawny sposób przekazały dzieciom umiejętności wzywania pomocy, tworzenia opatrunków, opatrywania złamań, czy postępowania przy utracie przytomności.
W czasie roku szkolnego odwiedzali nas różni goście. Najważniejszymi i najbardziej wyczekiwanymi byli rodzice oraz dziadkowie. Z rodzicami zimą odbyły się zajęcia otwarte pt.: „Ozdoby choinkowe”, podczas których dzieci wspólnie z mamami i tatusiami wykonały ozdoby świąteczne. Zaangażowanie, pomysłowość i poczucie humoru ze strony rodziców uatrakcyjniło spotkanie czego efektem była pięknie przystrojona choinka w naszej sali.
19 grudnia przedszkolaki odwiedziły bibliotekę szkolną. Przedszkolaki z wielką radością zapoznały się z magicznym dla nich miejscem. Dla dzieci była to pierwsza wizyta wśród tylu książek. Tematem spotkania było zapoznanie maluchów z biblioteką. Przedszkolaki zwiedziły bibliotekę, z wielkim zainteresowaniem przeglądały książki znajdujące się na półkach, ale szczególnie zainteresował ich dział dla najmłodszych.
Szopka Bożonarodzeniowa to element bez którego trudno wyobrazić sobie Święta Bożego Narodzenia. Przypomina nam o istocie celebrowania tych najpiękniejszych kilku dni w roku. W związku z tym nasze przedszkole postanowiło zorganizować konkurs skierowany do rodziców i dzieci na najpiękniejszą szopkę Bożonarodzeniową. Zadaniem uczestników było wykonanie przestrzennej pracy plastycznej – szopki bożonarodzeniowej. Najciekawszą wyłoniliśmy poprzez głosowanie publiczności. Rozstrzygniecie konkursu odbyło się 14 grudnia 2018 r.
W naszej szkole uczniowie zdobywają wiedzę i umiejętności ucząc się dwóch języków obcych: języka angielskiego i języka rosyjskiego. Na co dzień jest to ciężka praca. Nikt nie lubi wkuwania słówek ani zawiłych zasad gramatycznych. Ale po pewnym czasie daje ona efekty. Staje się powodem do satysfakcji dla uczniów i dla nauczycieli. W dalszej perspektywie daje możliwość zdobycia lepszej pracy, odbywania podróży zagranicznych, poznania nowych przyjaciół na różnych kontynentach.
Wychowawcy świetlicy szkolnej zorganizowali konkurs plastyczny pt. „Jesień wokół nas", który był adresowany do dzieci klas 0-III szkoły podstawowej.
11 grudnia gościliśmy w naszym przedszkolu zaprzyjaźnionego górnika – dziadka Michała z grupy 3, 4 – latków. Podczas spotkania gość opowiedział maluchom o pracy górnika, sposobach wydobywania węgla oraz innych ciekawostkach związanych z pracą w kopalni. Przedszkolaki dowiedziały się do czego służy nam w życiu codziennym węgiel. Okazało się, że jest on nie tylko źródłem ciepła ale także składnikiem lekarstw, a nawet niektórych przedszkolnych zabawek.
Co tak pachnie w przedszkolu? To dzieci pieką pierniki z przepisu mamy Szymona. Wystarczy tylko mąka, miód (oczywiście należy spróbować czy jest dość słodki), przyprawa korzenna, masło, jajko, soda i odrobina brązowego cukru...w mig powstają pyszne słodkości. Jeszcze tylko wałkowanie ciasta i można wycinać pierniczki w różnych kształtach. Przedszkolakom najbardziej do gustu przypadła foremka serduszko.
Uczniowie klasy IIIA GM Klaudia Białasz, Amelia Mejnarowicz, Ignacy Więcławski (opiekun Anna Kozak – Okońska) podjęli wyzwanie i przystąpili do IV Wojewódzkiego Konkursu im. Z.Nałkowskiej (edycji poświęconej tematyce narodowej) – organizowanego przez VIII Liceum Ogólnokształcące im. Zofii Nałkowskiej w Lublinie. Konkurs przeprowadzony pod honorowym patronatem Lubelskiego Kuratora Oświaty.
Kształtowanie prawidłowych postaw zdrowotnych wśród dzieci i młodzieży jest skutecznym działaniem w szeroko pojętej profilaktyce. Włączenie się naszego przedszkola w obchody Światowego Dnia Rzucania Palenia służyło poszerzeniu zakresu działań, których celem jest zmniejszenie narażenia dzieci na bierne palenie tytoniu, zwiększenie wiedzy w zakresie odpowiedzialności za własne zdrowie.
Dnia 30 listopada o godzinie 10 w Szkole Podstawowej nr 10 im. Henryka Sienkiewicza w Lublinie odbyła się uroczysta gala wręczenia nagród w V Wojewódzkim Konkursie Literacko – Plastycznym poświęconym bibliotekom szkolnym „Moja przygoda w szkolnej bibliotece z Niepodległą w Lublinie”.
21 oraz 23 listopada przedszkolaki wybrały się na wycieczkę do kina Zorza w Chełmie. Dzieci obejrzały serię bajek pt. „Rodzina Treflinków”. Bajka opowiada zabawne historie, przekazując dzieciom wiedzę o świecie i życiowych postawach. Chwali przyjacielskie i otwarte podejście do innych, rozbudza ciekawość najmłodszych wobec otaczającego świata i odkrywa drzemiące za każdym rogiem nowe możliwości. Uśmiechnięte buzie przedszkolaków były potwierdzeniem, iż bajka bardzo się podobała.
W dniach 16.10 – 23.11.2018 r. rozegrany został Integracyjny Turniej Piłki Nożnej. Celem turnieju była integracja zespołów klasowych, popularyzacja piłki nożnej w środowisku szkolnym i lokalnym, propagowanie aktywnych form spędzania czasu wolnego oraz popularyzacja zdrowej – sportowej rywalizacji.
Każdy z nas ma swoje święto. Obchodzą je również pluszowe misie, które wraz z dziećmi miały okazję wybrać się do naszego przedszkola na dzień pełen atrakcji.
W dniu 22 listopada uczniowie klas VIII uczestniczyli w wycieczce edukacyjnej do Warszawy szlakiem „Kamieni na szaniec”.
Wszystkie przedszkolaki wiedzą jak dbać o zęby, ale tej wiedzy nigdy za mało. W związku z tym zaprosiliśmy do naszego przedszkola panią stomatolog. Tłumaczyła ona dzieciom, jak należy dbać o higienę jamy ustnej, pokazała również, jak prawidłowo i jak długo należy szczotkować zęby. W ramach działań praktycznych przedszkolaki miały możliwość samodzielnie wyszczotkować dużą plastikową szczękę, którą przyniosła Pani dentystka. Mamy nadzieję, że spotkanie to zmotywuje wszystkie dzieci do systematycznego dbania o swoje zęby.
20 listopada dzieci z naszego przedszkola wybrały się na wycieczkę do Lublina. Pierwszym punktem wyjazdu była wizyta w Polskim Radiu Lublin na Tańcobajce pt. „Smoki, Damy i Rycerze”. Ach, co tam się działo… Było niesamowicie.. dużo emocji, wspólne tańce, śpiewy, śmiech. Ponadto na dzieci czekała porywająca muzyka, teatr lalek, oryginalna scenografia i kostiumy, oraz kilka niespodzianek.
W dniu 16 listopada 2018 r. w GDK odbył się III Przegląd Pieśni Patriotycznych pt. „Śpiewam Ojczyźnie Swej”. Przedszkole Samorządowe reprezentowały 3 i 4-latki z grupy „Stokrotki” i 6-laki z grupy „A”. Dzieci odważnym krokiem zajęły scenę, przedstawiając swoje umiejętności wokalne przed szerszą publicznością, śpiewając piosenkę pt.: „Symbole Polski” oraz „Co to jest niepodległość?”. Ponadto starszaki nagrają śpiewany utwór.
W dniu 16 listopada 2018 r. w przedszkolu odbyło się rozstrzygnięcie konkursu plastycznego; ,,Na Najzabawniejszą Dynie” adresowanego do dzieci i ich rodziców.
Dziecięcy świat po części utkany jest z bajek i baśni. Magia, tajemnica, humor i nauka ukryte w barwnych opowieściach fascynują od stuleci i małych, i dużych. Zgłębiając tę skarbnicę mądrości, czerpiemy z niej stale, bajkowy świat bowiem nie przemija i chętnie do niego wracamy. Z okazji Międzynarodowego Dnia Postaci z Bajek w naszym przedszkolu wyruszyliśmy z dziećmi na wyprawę w poszukiwaniu bajkowych przygód. Pomagały nam w tym dobre wróżki, księżniczki, zaczarowane zwierzątka - przewodnicy po bajkowych krainach.
24 października 2018 r. odbył się etap szkolny 22. Jesiennego Konkursu Recytatorskiego ph. „Narodziny światów – fantastyka w literaturze”.
Bardzo dużym zainteresowaniem cieszyła się wystawa „W drodze do niepodległości”, której uroczysta inauguracja miała miejsce w dniu 11 listopada w Zespole Szkół w Cycowie. W ciągu pięciu dni wystawę obejrzało ponad 500 osób.
Dnia 14 listopada w klasach 1 SP odbyło się spotkanie z weterynarzem. Gościem była p. Małgorzata Więcławska - Siwek. Dzieci dowiedziały się na czym polega praca weterynarza i jak należy pielęgnować zwierzęta domowe. Uczniowie bardzo aktywnie uczestniczyli w spotkaniu. Opowiadali o pupilach, które mają w domu oraz zadawali mnóstwo pytań.
Dnia 8 listopada w godzinach od 8.00 do 14.00 odbyła się rejestracja potencjalnych dawców szpiku kostnego. Została ona przeprowadzona przez wolontariuszy – nauczycieli Zespołu Szkół w Cycowie specjalnie do tego przeszkolonych. Akcja cieszyła się dużym zainteresowaniem.
W niedzielę 11 listopada młodzież Zespołu Szkół w Cycowie włączyła się w gminne obchody 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Z okazji tego doniosłego święta uczniowie zaprezentowali program słowno – muzyczny pt. „Pociąg do wolności” po mszy świętej w Kościele Parafialnym w Cycowie.
W dniu 11 listopada 2018 r. o godz. 15.00 odbyła się uroczysta inauguracja wystawy „W drodze do niepodległości”, którą przygotowano pod honorowym patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jej partnerami merytorycznymi są Narodowe Archiwum Cyfrowe i Archiwum Akt Nowych, natomiast fundatorami Bank Pocztowy SA i PERN SA.
W dniu 10 listopada delegacja Zespołu Szkół w Cycowie z Dyrektorem Zbigniewem Rutkowskim uczestniczyła w obchodach Jubileuszu 100-lecia powstania 7 Pułku Ułanów Lubelskich organizowanych przez Klub Żołnierzy Rezerwy im. 7 Pułku Ułanów Lubelskich w Lublinie.
Dnia 9 listopada, w piątek, świętowaliśmy 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Uczniowie klasy III oraz klas IV –VIII SP, a także klas III GM zaprezentowali programy artystyczne, które za sprawą słowa i muzyki wprowadziły nas w podniosły nastrój poprzedzający obchodzone w niedzielę Święto Odzyskania Niepodległości. Program przygotowany przez starszych uczniów nosił tytuł „Pociąg do wolności” i był symboliczną podróżą przez trudne i bolesne dzieje naszego narodu aż po ich radosny kres, jakim stało się odzyskanie niepodległości 11 listopada 1918 r.
W piątkowe popołudnie w grupie „Motylków” odbyło się spotkanie z rodzicami pt. „Jesienne zabawy z rodzicami”. Na początku spotkania dzieci zaprezentowały się tanecznie i wokalnie.
Dnia 8 listopada br. Powiatowa Biblioteka Publiczna w Łęcznej zorganizowała spotkanie z autorką książek dla dzieci i młodzieży, p. Renatą Piątkowską. Pisarka zaprezentowała książkę „Która to Malala” – historię pakistańskiej nastolatki zaangażowanej w walkę o prawa dziewcząt do nauki. Celem spotkania było zapoznanie uczniów gimnazjum i starszych klas szkoły podstawowej z Malalą Yousafzai, która w 2015 r. otrzymała Pokojową Nagrodę Nobla. Chodziło również o zwrócenie uwagi na trudne warunki życia dziewcząt w biednych krajach.
Od kilku lat uczniowie Zespołu Szkół w Cycowie włączają się do ogólnopolskiej akcji "Mamy Niepodległą!", której pomysłodawcą jest Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku oraz Fundacja Rodziny Józefa Piłsudskiego. Udział w akcji polega na wysyłaniu kartek z życzeniami z okazji Narodowego Święta Niepodległości.
W środę, 7 listopada, zorganizowano uroczyste podsumowanie projektu ph. „Godność, wolność, niepodległość”, realizowanego przez naszą szkołę w ramach rządowego programu wieloletniego „Niepodległa”, związanego z obchodami setnej rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości.
W związku z przypadającą w tym roku 100. rocznicą powstania 7 Pułku Ułanów Lubelskich, Stowarzyszenie INICJATYWA wspólnie z Zespołem Szkół w Cycowie postanowiło ogłosić Konkurs Plastyczny ph. „Ułani Lubelscy”.
W dniu 11 listopada 2018 r. o godz. 15.00 w sali gimnastycznej Zespołu Szkół w Cycowie odbędzie się uroczysta inauguracja wystawy „W drodze do niepodległości”.
Dnia 8 listopada 2018 r. (czwartek) w Zespole Szkół w Cycowie (obok sali nr 5 w budynku przedszkola) odbędzie się rejestracja dawcy szpiku kostnego. Osoby zainteresowane akcją w wieku od 18 do 55 lat mogą się zgłaszać w godzinach od 8.00 do 13.00.
Piękna, jesienna pogoda pozwoliła, by przedszkolaki obchodziły „Święto darów jesieni“ nie tylko podczas zajęć w salach przedszkolnych, ale również podczas wycieczek. „Myszki“, „Żabki“, „Motylki“, „Biedronki“ wybrały się do lasu w Wólce Cycowskiej. Spacer po lesie sprawił, że przedszkolaki zmieniły się nie tylko w uważnych obserwatorów jesiennej przyrody, ale również w poszukiwaczy jesiennych skarbów, o czym świadczyły kieszenie pełne szyszek i żołędzi.
Cześć! Nazywam się Smok Smokowski. Stworzył mnie sam Jan Brzechwa i mieszkam w swoim wierszyku. Niestraszny ze mnie zwierzak, choć straszny niejadek. Pewnego dnia nie chciałem zjeść obiadku i moja rozgniewana smocza mama wysłała mnie za karę w podróż po świecie bajek. Wędrówka trwała 7 dni. Trafiłem do Czerwonego Kapturka, który pomylił mnie z wilkiem. Tańcowałem z Igłą (tej od Nitki). Kaczka Dziwaczka nauczyła mnie zabawnego zaklęcia, dzięki któremu mogłem skakać z bajki do bajki.
W dniach 23-26 października przeprowadzono w szkole akcję zbierania pluszowych maskotek dla dzieci z odległego Kosowa.
W dniach 23 i 26 października odbyły się kolejne wycieczki patriotyczne do Ossowa zorganizowane w ramach programu MEN ph. „Godność, wolność, niepodległość”. Uczestniczyli w niej uczniowie klas VII a, b, c i VIII a wraz z wychowawcami.
25 października 2018 roku miała miejsce w naszej szkole uroczystość ślubowania dzieci klas pierwszych i pasowania ich na uczniów Szkoły Podstawowej im. 7 Pułku Ułanów Lubelskich w Cycowie. Pierwszoklasiści z dumą zaprezentowali swój program artystyczny. Śpiewając piosenki i deklamując wiersze udowadniali, że jest to niezwykłe ważne wydarzenie w życiu każdego ucznia, ale również dla ich rodziców, dziadków, bliskich. Ten dzień na długo pozostanie w pamięci nas wszystkich.
22 października w naszym przedszkolu w ramach zajęć dydaktycznych odbyło się spotkanie z policjantem. Miało ono na celu utrwalenie z przedszkolakami zasad bezpiecznego poruszania się w ruchu drogowym oraz przypomnienie zagadnień związanych z bezpieczeństwem dzieci w domu oraz w przedszkolu. Pani policjantka rozmawiała z maluchami o tym, jak należy właściwie zachowywać się w kontaktach z obcymi, jak dbać o własne bezpieczeństwo oraz do kogo zwrócić się po pomoc.
Jak powstaje chleb? – na to pytanie nasze przedszkolaki już doskonale znają odpowiedź. W październiku wzięły udział w wycieczkach edukacyjnych do piekarni, gdzie zostali w ciekawy i praktyczny sposób zapoznani z procesem wypieku pieczywa. Nasze dzieci obejrzały piekarnię, poznały różne urządzenia w niej wykorzystywane, a także miały okazję z bliska przyjrzeć się pracy piekarza. Na zakończenie pobytu, każdy przedszkolak otrzymał świeżutką bułeczkę.
Realizując roczny plan współpracy szkoły z 7 batalionem kawalerii powietrznej, grupa naszych uczniów udała się do Tomaszowa Mazowieckiego, by wziąć udział w kilkugodzinnym szkoleniu na terenie Jednostki.
Nasi uczniowie mieli okazję uczestniczyć w niecodziennej „lekcji historii z ułanami”. Przedsięwzięcie zorganizowało Stowarzyszenie Oświatowo-Kulturalne INICJATYWA w związku ze zbliżającą się 100. rocznicą powstania 7 Pułku Ułanów Lubelskich.
W dniu 17 października dzieci z grupy „Motylki” i grupy „Biedronki” uczestniczyły w edukacyjnej wycieczce do Poleskiego Parku Narodowego w Urszulinie. Przedszkolaki wraz z przewodnikiem udały się na najstarszą ścieżkę przyrodniczą „Dąb Dominik” wiodącą przez torfowiska porośnięte roślinnością zbliżoną do podbiegunowej tundry. Kolejnym punktem wycieczki była wizyta w Ośrodku Ochrony Żółwia Błotnego, gdzie dzieci podpatrywały w specjalnych inkubatorach cykl rozwojowy żółwików. Niewątpliwie wycieczka była wspaniałą lekcją przyrody, ekologii i niezapomnianą przygodą.
Zakończyła się XIX edycja Biegu Sobiborskiego. Tegoroczny bieg był szczególny, ponieważ w 2018 r. przypada 75 rocznica ucieczki więźniów z niemieckiego, nazistowskiego obozu koncentracyjnego w Sobiborze. Szczególny ponieważ świętujemy również 100 rocznicę odzyskania przez nasz kraj niepodległości. Przygotowania do tej edycji biegu też były niezwykłe. Wszystkie nagrody przystrojone zostały w biało – czerwone, patriotyczne kolory, wstążki i szarfy. Opakowania nagród również były biało – czerwone.
W piątek 12 października nasze przedszkole odwiedził Teatr Lalek „Tomcio” z Nowego Sącza z przedstawieniem pt. „Jaś i Małgosia w krainie ekologii”.
W piątkowe popołudnie, 12 października 2018 r., odbyły się w naszej szkole obchody Dnia Edukacji Narodowej.
W dniu 8 października 2018 r. Dyrektor Zespołu Szkół Zbigniew Rutkowski został uhonorowany „Odznaką za zasługi dla Związku Kombatantów Rzeczypospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych”.
W sobotę 6 października, członkowie Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów Oddział w Cycowie, po raz kolejny uroczyście obchodzili „Dzień Emeryta”. Honorowy patronat nad spotkaniem objął Wójt Gminy Cyców.
Gminna Biblioteka Publiczna w Cycowie gościła pisarkę, aktorkę i tancerkę, Elżbietę Bednarczyk. Spotkanie dla najmłodszych odbyło się w naszym przedszkolu. Pani Elżbieta Bednarczyk reżyseruje również przedstawienia teatralne i projektuje do nich stroje. Spotkanie było bardzo urozmaicone. Pani Elżbieta najpierw opowiadała o swojej ostatniej książce dla dzieci "Kłótnia w tornistrze".
W tym tygodniu w naszym przedszkolu było bardzo owocowo. Cały tydzień upłynął nam pod znakiem zdrowych, kolorowych i pysznych owoców!
20 września to dla przedszkolaków ważna data. Obchodzony jest wtedy Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka. Dla wszystkich grup przedszkolnych była to doskonała okazja do wspaniałej zabawy. Przedszkolaki zamieniły się w detektywów, rozwiązywały zagadki i szukały ukrytego w sali przedszkolnej skarbu, uczestniczyły w zabawach integracyjnych, tańcach i konkursach. Na zakończenie wspólnie spędzonego czasu, każde dziecko otrzymało odznakę przedszkolaka. To było wesołe i kolorowe święto.
Od najmłodszych lat uczymy dzieci, aby pamiętały o ważnych uroczystościach w życiu rodziny czy życiu przedszkola. Równie ważne jest więc Święto Chłopców, które obchodzone było 27 i 28 września w grupach 3- i 4-latków. Każda grupa, a w szczególności dziewczynki, przygotowały w tym dniu wiele niespodzianek dla swoich kolegów.
28 września 6 latki obchodziły Dzień Chłopaka. W każdej grupie dziewczynki wspólnie z Paniami odśpiewały uroczyste „Sto lat” i złożyły bohaterom dnia najserdeczniejsze życzenia. Nie zabrakło również drobnych upominków. Był to dzień pełen wrażeń i dobrej zabawy.
W piątek 28.09.2018 r. „Motylki” obchodziły Dzień Chłopaka w przedszkolu. Dzień upłynął nam pod hasłem „Jesteśmy dżentelmenami!”
28.09.2018 r. w związku z kontynuowaniem tematu numerów alarmowych 6-latki wybrały się na wycieczkę pieszą do Ochotniczej Straży Pożarnej w Cycowie. Panowie opowiadali o swojej pracy i stroju strażaka. Dzięki ich uprzejmości dzieci mogły dokładnie obejrzeć cały osprzęt, który znajduje się w wozie strażackim. Dodatkową frajdą okazało się możliwość obejrzenia wozu od środka oraz uczestniczenie i oglądanie pokazu strażackiego.
W piątek 28 września odbyła się pierwsza spośród trzech zaplanowanych wycieczek patriotycznych do Ossowa, zorganizowanych w ramach programu MEN ph. „Godność, wolność, niepodległość”. Uczestniczyli w niej uczniowie klas VIII b i VIII c oraz klasy III c gim.
27.09.2018 r. 6 - latki wybrały się na spacer do lasu poszukiwać śladów jesieni. Dzieci poznawały przyrodę patrząc, słuchając i dotykając. Obserwowały las, który kryje w sobie wiele tajemnic. Poznały różnorodność szaty roślinnej lasu: drzewa iglaste, liściaste, krzewy, mchy i runo leśne. Słuchały odgłosów lasu, a do kącików przyrodniczych zbierały „skarby”. Dzieci nauczyły się prawidłowego zachowania w lesie oraz spędziły miło czas na świeżym powietrzu w otoczeniu pięknej, przyrody leśnej.
W dniu 3 września 2018 r., wraz z rozpoczęciem nowego roku szkolnego 2018/2019, najmłodszym uczniom i wychowankom Zespołu Szkół im. 7 Pułku Ułanów Lubelskich w Cycowie przekazano do użytku rozbudowany i zmodernizowany budynek przedszkola.
Dnia 25.09.2018 r. na Stadionie LKS „Błękit” w Cycowie odbyły się Powiatowe Igrzyska Dzieci i Młodzieży Szkolnej w Sztafetowych Biegach Przełajowych. Udział wzięły najlepsze zespoły wyłonione w kwalifikacjach szczebla gminnego. Młodzi lekkoatleci rywalizowali w ramach Wojewódzkiego Kalendarza Imprez Sportowych LWSZ w Lublinie. Organizatorami imprezy byli: Uczniowski Klub Sportowy „Amator” działający przy Szkole Podstawowej w Cycowie oraz Zespół Nauczycieli Wychowania Fizycznego Zespołu Szkół w Cycowie.
21 września 2018 roku podczas uroczystej ceremonii został wmurowany kamień węgielny pod budowę nowej szkoły. Wymarzona i wyczekiwana od dawna budowa Filialnej Szkoły Podstawowej w Świerszczowie stała się faktem.
19 września w naszej szkole odbyło się spotkanie autorskie ze znaną, lubianą i cenioną w naszym regionie pisarką dla dzieci panią Krystyną Wiśnicką, autorką książek napisanych dla dzieci i o dzieciach. Są to między innymi: „Awantura w Kocikowie”, „W pajęczej sieci”, „W krainie snów”, „O zajączkach wędrowniczkach”, „Dziecięce marzenia”.
18.09.2018 r., w ramach tygodnia numerów alarmowych odbyło się spotkanie dzieci 6-letnich i dzieci z klas I z funkcjonariuszami policji. Goście opowiadali o pracy i umundurowaniu policjanta oraz o podstawowych zasadach ruchu drogowego. Dzieci miały mnóstwo pytań oraz ciekawych historii do opowiedzenia a nasi goście cierpliwie słuchali i odpowiadali na wszelkie pytania.
Grupa harcerzy oraz uczniów wchodzących w skład sekcji szkolnego pocztu sztandarowego uczestniczyła w szkoleniu z musztry oraz podstaw z SERE, które przeprowadzili instruktorzy z 7 batalionu kawalerii powietrznej z Tomaszowa Mazowieckiego. Zajęcia zorganizowano zgodnie z rocznym planem współpracy naszej szkoły z tomaszowską Jednostką Wojskową.
Niepełnosprawny Przemek mieszka w Czeremsze na Podlasiu. Niewiele rzeczy sprawia mu tu radość, a największą... pocztówki, które ślą do niego ludzie z całego świata. Wypełnił nimi już pokaźnych rozmiarów karton. Te widokówki dają mi energię do życia. Postanowiliśmy, że też taka pocztówkę z pozdrowieniami, wyślemy. Mieszkamy przecież w takiej pięknej miejscowości. Cała wyprawa związana z tym zadaniem była wspaniała przygodą.
Zapoczątkowana w roku 2012 przez prezydenta Bronisława Komorowskiego, ogólnopolska akcja publicznego czytania dzieł klasyki literatury to kolejno: „Pan Tadeusz” Adama Mickiewicza, Dzieła Aleksandra Fredry, „Trylogia” Henryka Sienkiewicza, „Lalka” Bolesława Prusa, „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza oraz „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego. W bieżącym roku, Narodowe Czytanie odbyło się w całym kraju 8 września pod patronatem prezydenta RP – Andrzeja Dudy i jego małżonki.
Nasza szkoła otrzymała dofinansowanie w wysokości 10 tys. zł na realizację projektu w ramach programu Ministra Edukacji Narodowej ph. „Godność, wolność, niepodległość”.
Uprzejmie informujemy, że w dniach 3-21 września 2018 roku prowadzony jest nabór wniosków o przyznanie stypendiów w ramach programu stypendialnego „Lubelskie wspiera uzdolnionych 2018-2019” skierowanego do szczególnie uzdolnionych uczniów.
W poniedziałek 3 września 2018 r. wraz z rozpoczęciem nowego roku szkolnego 2018/2019 oficjalnie oddano do użytku rozbudowany i zmodernizowany budynek Przedszkola Samorządowego.
Po dwumiesięcznym wakacyjnym odpoczynku wracamy do szkoły. Czas biegnie nieubłaganie i oto stoimy dziś u progu nowego roku szkolnego 2018/2019. Czeka nas kolejny rok zdobywania wiedzy, poszukiwania i dociekania tajemnic.
Samorząd Województwa Lubelskiego zaprasza uczniów szkół podstawowych z naszego regionu do udziału w konkursie plastycznym „Pokoloruj swój Świat”. Zadaniem uczestników jest wykonanie plakatu ukazującego zanieczyszczenia cywilizacyjne oraz promującego zrównoważony rozwój. Autorzy najciekawszych prac zostaną nagrodzeni tabletami, smartfonami i aparatami fotograficznymi ufundowanymi ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Lublinie.
W dniach 10 – 11 sierpnia 2018 r. odbył się już po raz czwarty Ogólnopolski Rajd Pieszy „W rocznicę bitwy 1920 r. pod Cycowem” zorganizowany przez Stowarzyszenie Oświatowo-Kulturalne INICJATYWA przy współpracy z Zespołem Szkół w Cycowie. Honorowy patronat nad imprezą jak co roku objęli Wójt Gminy Cyców oraz Prezes Oddziału PTTK we Włodawie.