103. Rocznica Bitwy pod Cycowem
Relacja fotograficzna z obchodów 103. rocznicy Bitwy pod Cycowem.
Relacja fotograficzna z obchodów 103. rocznicy Bitwy pod Cycowem.
Koniec roku to czas podsumowania konkursu, który został ogłoszony 23 marca podczas uroczystości Dnia Patrona Szkoły. Hasło konkursu brzmiało: „Szkolna Izba Tradycji okiem młodych”.
W czerwcu uczniowie otrzymali wyniki z Ogólnopolskiego Konkursu Przyrodniczego „Świetlik”, który został przeprowadzony w naszej szkole 14 marca 2023 r.
Uczniowie klas Vb i Vc wzięli udział w małym projekcie edukacyjnym z matematyki „Ciekawa budowla z figur przestrzennych”.
Drugie klasy po raz kolejny wybrały się na wycieczkę. Tym razem była to dwudniowa wyprawa z nocowaniem w domu. 13 czerwca uczniowie odwiedzili Poleski Park Narodowy. Z zachwytem na ustach podziwiali uroki „Ścieżki Dąb Dominik”. Oganiając się od komarów - strażników przyrody - drugoklasiści mijając Dominika dotarli do jeziorka...
13 czerwca klasy III wybrały się na wycieczkę do Parku Żywiołów w miejscowości Budy.
12 czerwca 2023 r. odbyła się gala podsumowująca konkursy przedmiotowe organizowane przez Lubelskiego Kuratora Oświaty w roku szkolnym 2022/2023 z udziałem Wojewody Lubelskiego Lecha Sprawki oraz Pani Kurator Teresy Misiuk.
Dnia 26 maja 2023 r. odbył się etap szkolny konkursu recytatorskiego z podziałem na dwie grupy: kl. IV – VI i kl. VII – VIII. W szranki stanęło 15 uczniów. Królowały utwory poetyckie, ale pojawił się jeden fragment prozy. Uczniowie wybierali głównie wiersze W. Szymborskiej – z racji obchodów Roku Szymborskiej.
W dniu 4 czerwca 2023 r. w godzinach 12.00 – 16.00 na placu przy Urzędzie Gminy w Cycowie odbył się Festyn Rodzinny z okazji Dnia Dziecka ph. „Bądźmy Razem”.
W sobotni poranek grupa uczniów wraz z opiekunami ze szkoły w Cycowie wyjechała do Włodawy. Tam przy SP nr 3 spotkaliśmy się z innymi uczestnikami 50. Rajdu Pieszego „Ślimaków” organizowanego przez PTTK (Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze). W sumie około 80 osób poruszało się trasą wśród pól i lasów...
W piątek 2 czerwca 2023 r. czworo ósmoklasistów z naszej szkoły zmagało się w powiatowym konkursie matematycznym „Od tabliczki do różniczki” w Szkole Podstawowej nr 2 w Łęcznej.
Dyrektor Zespołu Szkół Zbigniew Rutkowski uczestniczył w uroczystej przysiędze żołnierzy ochotników w 25 Brygadzie Kawalerii Powietrznej z udziałem m. im. szefa MON Mariusza Błaszczaka oraz I zastępcy Dowódcy Generalnego RSZ gen. dyw. Marka Sokołowskiego.
Dnia 1 czerwca br. z okazji Dnia Dziecka wychowawczynie klas szóstych zorganizowały wyjście integracyjne. Naszym celem, oprócz świętowania i radości, była integracja zespołów klas szóstych, zwrócenie uwagi na drugiego człowieka, uśmiech, rozmowę i dobre słowo.
To już kolejny rok gdy uczniowie naszej szkoły mieli okazję sprawdzić swoje umiejętności językowe.
W dniu 30 maja odbyły się warsztaty profilaktyczne dla uczniów klas IV – VI. Celem warsztatów była szeroko rozumiana promocja zdrowia oraz zapobieganie zachowaniom ryzykownym, związanym z sięganiem przez dzieci i młodzież po substancje psychoaktywne.
Na zajęciach z biologii wykorzystywany jest mikroskop z dołączoną do niego kamerą mikroskopową. To nowoczesne urządzenie zakupione zostało w ramach programu „Laboratoria Przyszłości”. Oglądany preparat można zobaczyć na tablicy multimedialnej, co jest dużą zaletą tej pracy. Uczniowie mogą odkrywać tajniki mikroświata oraz rozwijać swoją kreatywność. Urządzenie to w znaczy sposób ułatwia im zdobywanie wiedzy przyrodniczej.
Tradycyjnie na przełomie kwietnia i maja młodzież szkolna wzięła udział w Integracyjnym Turnieju Piłki Nożnej Dziewcząt i Chłopców w kategorii klas V-VI. Głównym celem zawodów była integracja zespołów klasowych, popularyzacja piłki nożnej w środowisku szkolnym oraz poprawa ogólnej sprawności fizycznej młodzieży. Do rozgrywek przystąpiła rekordowa liczba zespołów, udział wzięły wszystkie...
Ustawa o weteranach działań poza granicami państwa, która weszła w życie 1 kwietnia 2012 roku, ustanowiła ogólnopolskie święto weteranów – Dzień Weterana Działań Poza Granicami Państwa. To święto wszystkich żołnierzy...
Błażej Szram, uczeń klasy 1b, zajął I miejce w Ogólnopolskim Konkursie Języka Angielskiego „Linguś”, który odbył się 27 maja 2023 roku. Konkurs ma charakter ogólnoplski i jest skierowany do uczniów klas I-III i zerówek. Zakres materiału przygotowującego do konkursu obejmuje podstawę programową realizowaną na danym etapie edukacji. Odbywa się na platformie...
W dniach 23, 24 i 25 maja 2023 r. uczniowie klas ósmych naszej szkoły przystąpili do egzaminu. Podczas tych trzech dni ósmoklasiści zmagali się z zadaniami z języka polskiego, matematyki i języka obcego nowożytnego.
W Zespole Szkół w Cycowie po raz siedemnasty spotkali się miłośnicy ortografii. 22 maja 2023 odbył się XVII Gminny Konkurs Ortograficznym klas I–III, w którym brali udział również uczniowie ze szkół podstawowych z terenu Gminy Cyców.
Kilkoro naszych uczniów klas ósmych wzięło udział w II edycji powiatowego konkursu językowo-plastycznego „Idiomy w obrazach”. Organizatorem konkursu jest Szkoła Podstawowa nr 2 im. Tadeusza Kościuszki w Łęcznej. Nadesłano aż 102 prace konkursowe.
Za nami druga edycja BIEGU SIÓDMAKA Junior! Celem imprezy jest przede wszystkim upamiętnienie Ułanów 7 Pułku, jak również propagowanie wśród młodzieży ideałów kawaleryjskich poprzez rywalizację sportową i pracę zespołową.
18 maja 2023 roku, odbył się I Międzyszkolny Konkurs Matematyczny dla uczniów klas III. Wzięło w nim udział 22 uczniów – zwycięzców eliminacji szkolnych. Do zmagań matematycznych przystąpili uczniowie ze Szkół Podstawowych w Cycowie, Garbatówce, Głębokiem, Malinówce i Świerszczowie. Po zakończeniu konkursu Dyrektor...
W środę 17 maja na Stadionie Miejskim w Chełmie (Stadion Chełmianki) odbyły się Rejonowe Igrzyska Dzieci w Czwórboju Lekkoatletycznym dziewcząt i chłopców. Zawody rozegrano w ramach Wojewódzkiego Kalendarza Imprez Sportowych...
Miło nam poinformować, iż Nikodem Jaworski, uczeń klasy IIIa uzyskał wyróżnienie w IX Wojewódzkim Konkursie Szkolnym pt. „Bądź bezpieczny na drodze” w kategorii-praca literacka. Konkurs odbywał się pod patronatem Lubelskiego Kuratora Oświaty, a hasło tegorocznej edycji brzmiało: „Jesteś na drodze. Włącz myślenie!”.
Na początku kwietnia ogłoszony został konkurs plastyczno – językowy z języka angielskiego na wykonanie kartki wielkanocnej z życzeniami w języku angielskim. Celem konkursu było doskonalenie umiejętności uczniów w zakresie posługiwania się językiem angielskim, popularyzowanie tradycji świątecznych krajów anglojęzycznych oraz rozwijanie aktywności twórczej uczniów. Konkurs adresowany...
Dyrekcja Zespołu Szkół w Cycowie uczestniczyła w gminnych obchodach kolejnej rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja.
W sobotę 29 kwietnia przez Cyców przejechał Rowerowy Ultramaraton „Piękny Wschód 2023”. Jest to cykliczna impreza popularyzująca kolarstwo szosowe i turystykę rowerową. Organizatorem tego wymagającego sprawdzianu wytrzymałości w długodystansowej jeździe na rowerze jest Parczewska Grupa Rowerowa, na czele z prezesem Włodzimierzem Oberdą.
Dużo emocji wzbudziły w ostatnim czasie plany organu prowadzącego odnośnie arkusza organizacji naszej szkoły na przyszły rok szkolny 2023/2024. W piśmie skierowanym do dyrekcji polecono między innymi, aby od 1 września zmniejszyć liczbę oddziałów klas VI i VII, tzn. zamiast funkcjonujących obecnie trzech oddziałów klas VI utworzyć dwa oddziały i tak samo w klasach VII.
Młodzież ZS w Cycowie aktywnie bierze udział w uroczystościach i imprezach kulturalnych organizowanych m.in. na terenie naszej gminy.
27 kwietnia w Szkole Podstawowej w Cycowie na obiektach sportowych „Orlik” rozegrane zostały Powiatowe Igrzyska Dzieci w Czwórboju Lekkoatletycznym. Startowały cztery drużyny - dwie w kategorii dziewcząt i dwie w kategorii chłopców...
Słowa Noblisty, Czesława Miłosza, stały się drogowskazem przy przygotowaniach Święta Konstytucji. 232. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja w naszej szkole była czczona wyjątkowo. Uroczysta akademia, poczet sztandarowy, Hymn Narodowy, polonez w wykonaniu uczniów klas V, recytacje, pieśni patriotyczne w wykonaniu chóru szkolnego, wspaniali goście, uczniowie, nauczyciele i Dyrekcja Szkoły – to wszystko złożyło się na żywą lekcję historii.
Jak co roku, uczniowie naszej szkoły przygotowali akademię z okazji uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Jest to niewątpliwie dla uczniów jedna z form nauki historii Polski.
Dnia 25 kwietnia 2023 r. uczniowie klas III-VIII wzięli udział w ogólnopolskim konkursie „Orzeł Matematyczny”. Nasza szkoła otrzymała „Certyfikat Placówki Rozwijającej Talenty”.
Z przyjemnością informujemy, że jeden z uczniów naszej szkoły osiągnął wysoki wynik w konkursie przedmiotowym organizowanym przez Lubelskiego Kuratora Oświaty.
24 kwietnia 2023 roku troje uczniów klas trzecich reprezentowało naszą szkołę w konkursie recytatorskim z języka angielskiego „Spring Poem Contest”. Konkurs odbył się w Zespole Szkół w Siedliszczu.
Z dumą informujemy, że jeden z Punktów Kontrolnych tegorocznego Ultramaratonu „Piękny wschód” organizowanego przez Parczewską Grupę Rowerową będzie umiejscowiony w Zespole Szkół w Cycowie!
Corocznie czcimy i okazujemy wdzięczność Seniorom, a czynimy to zwykle z okazji ich święta – DNIA SENIORA. W sobotę 22 kwietnia 2023 r. w Zespole Szkół im. 7 Pułku Ułanów Lubelskich w Cycowie odbyła się niezwykła uroczystość z udziałem Drogich Seniorów. Celem tego wyjątkowego Dnia było promowanie aktywności osób w podeszłym wieku...
Rokrocznie dnia 22 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Ziemi - największe ekologiczne święto. Celem obchodów jest promowanie proekologicznych postaw wśród uczniów, budowanie wspólnej odpowiedzialności za naszą planetę.
Dnia 20 kwietnia 2023 roku w Ludwinie odbył się V Powiatowy Konkurs Matematyczny dla klas VI. W konkursie wzięło udział 14 najlepszych szóstoklasistów ze szkół podstawowych z Zezulina, Puchaczowa, Cycowa, Nadrybia, Łęcznej (SP nr 2), Dratowa i Ludwina. Naszą szkołę reprezentowało dwóch uczniów z klasy VI A.
Uczniowie klas siódmych wzięli udział w zajęciach historycznych związanych z obchodami 160. rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego. Podczas wizyty w Miejskiej Bibliotece Publicznej we Włodawie wysłuchali prelekcji Mieczysława Tokarskiego – Prezesa O/PTTK.
Smerfy – małe niebieskie skrzaty wykreowane przez belgijskiego rysownika komiksowego Pierre’a Culliforda, tworzącego pod pseudonimem Peyo – są uwielbiane przez dzieci i dorosłych na całym świecie. Ich przygody doczekały się wielu odsłon w wersji książkowej, animowanej i filmowej.
Grupa uczniów z klas 4 – 6 została zaproszona do SP nr 2 w Łęcznej na warsztaty regionalne w ramach realizacji projektu: „Z Cycowa przez Łęczną do Lublina”. Zajęcia przygotowali rówieśnicy - uczniowie pod kierunkiem nauczycielki pani Małgorzaty Zielińskiej. Pierwszym punktem programu była prelekcja o historii miasta oraz wystawka literatury na ten temat...
W piątek 14 kwietnia sześcioosobowa drużyna ósmoklasistów naszej szkoły w składzie...
Uczennica klasy III b Lena Józefczuk została laureatką V Wojewódzkiego Konkursu Wielkanocnego „Wyobraźnia ukryta w pisance” zorganizowanego przez SP Sióstr Urszulanek Unii Rzymskiej w Lublinie.
Te i wiele innych pytań/zagadek stanowiło zadania questu o Cycowie dla uczniów klas czwartych. Gra terenowa, przygotowana przez p. Elżbietę Sidorowską, była podsumowaniem zajęć edukacyjnych w ramach projektu: „Z Cycowa przez Łęczną do Lublina” realizowanego przez bibliotekę szkolną w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Pokonanie trasy...
Niebieskie Igrzyska to ogólnopolskie wydarzenie będące częścią obchodów Światowego Dnia Świadomości Autyzmu oraz Światowego Miesiąca Wiedzy na temat Autyzmu. Ma ono charakter edukacyjny i sportowo – integracyjny. Wiodącym kolorem całego wydarzenia jest kolor niebieski jako znak solidarności z osobami z autyzmem.
W dniu 31 marca, delegacja naszej Szkoły z Dyrektorem Zbigniewem Rutkowskim i Wicedyrektor Małgorzatą Cybulską oraz Wójtem Gminy Cyców Wiesławem Pikułą wraz z Zastępcą Martą Dyszewską, uczestniczyła w obchodach Święta 7 Dywizjonu Ułanów Lubelskich, które miały miejsce na terenie obiektów wojskowych w Tomaszowie Mazowieckim.
Uczestnicy projektu czytelniczego „Lekturki spod chmurki” w ramach modułu „Podróże po Europie” przeczytali książkę Romana Pisarskiego „O psie, który jeździł koleją”. Poznali historię psa Lampo a także tradycje, kulturę...
W poranek 29 marca 2023 roku, w sali konferencyjnej naszej szkoły, szesnastu uczniów z sześciu szkół podstawowych Gminy Cyców, przystąpiło do zmagań z 16 zadaniami konkursu matematycznego „As czwartych klas”. Nie byli to zwykli uczniowie, lecz zwycięzcy przeprowadzonych wcześniej eliminacji szkolnych. Uczniowskie prace sprawdziła komisja złożona z sześciu nauczycieli matematyki...
W dniu 29 marca 2023 roku w siedzibie Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Łęcznej odbył się etap powiatowy Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej „Młodzież Zapobiega Pożarom”.
W niedzielę 26 marca odbyły się główne uroczystości Święta Pułkowego w Mińsku Mazowieckim, w których na zaproszenie Towarzystwa Pamięci 7 Pułku Ułanów Lubelskich, uczestniczyła delegacja naszej Szkoły.
Dzień Patrona jest szczególnym świętem w życiu Szkoły, upamiętnia niezwykle ważny i uroczysty moment w dziejach 7 Pułku. W dniu 23 marca 1921 roku Marszałek Józef Piłsudski udekorował sztandar pułkowy orderem Virtuti Militari, mówiąc przy tej okazji: „Za zasługi w bojach, za dzielność i wytrwałość w dobrej i złej doli – mianuję 7 Pułk Ułanów Lubelskich kawalerem orderu Virtuti Militari”. W tym roku przypada 102. rocznica tego wydarzenia.
Jednym ze stałych elementów w programie corocznych obchodów Dnia Patrona jest wizyta w Izbie Tradycji, czyli przypomnienie i utrwalenie wiedzy o 7 Pułku. Jak co roku zatem, panie Elżbieta Sidorowska, Marta Gawlińska i Agnieszka Widzińska zadbały o to, aby każda klasa odwiedziła w marcu szkolne muzeum.
Z okazji zbliżającego się Dnia Patrona najmłodszym uczniom Zespołu Szkół przydzielono wyjątkowe zadanie. Ogłoszono dla nich konkurs plastyczny ph. „Nasze eksponaty ze szkolnej Izby Tradycji”.
Jednym z zasadniczych elementów wychowania patriotycznego naszych uczniów jest opieka nad miejscami pamięci Patrona Szkoły, do których należą m.in. groby Ułanów 7 Pułku oraz kwatera powstańcza Dywizjonu AK „Jeleń” na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie. Co roku nasi uczniowie porządkują mogiły, składają wiązanki i zapalają symboliczne znicze.
Jak co roku, dnia 17 marca w naszej szkole świętowaliśmy Dzień Św. Patryka – patrona Irlandii. W tym dniu, w Szkole Podstawowej oraz w Przedszkolu dominował kolor zielony.
Młodzież naszej szkoły wzięła udział w Ogólnopolskim Turnieju Wiedzy Pożarniczej „Młodzież Zapobiega Pożarom” (OTWP), który ma na celu popularyzowanie przepisów i kształtowanie umiejętności w zakresie ochrony ludności, ekologii, ratownictwa i ochrony przeciwpożarowej.
Uczniowie klasy VIa po raz kolejny wzięli udział w Ogólnopolskim Konkursie Nauk Przyrodniczych „Świetlik”. Głównym celem tego konkursu jest rozpowszechnianie nauk przyrodniczych jako ciekawego i fascynującego źródła wiedzy o świecie.
9 marca 2023 r. uczniowie klasy 7a naszej szkoły wzięli udział w Powiatowym Konkursie Matematycznym dla klas VII „Elfik” w Nadrybiu.
Senat Rzeczypospolitej Polskiej zdecydował, że Wisława Szymborska będzie patronką roku 2023. Poetka – noblistka urodziła się 2 lipca 1923 roku w Kórniku, więc przez cały rok 2023 świętujemy 100. rocznicę jej urodzin. Szymborska to postać niezwykła nie tylko na mapie literatury polskiej, ale także światowej...
Zespół Szkół im. 7 Pułku Ułanów Lubelskich w Cycowie przystąpił do Ogólnopolskiego Projektu „Mistrzyni Szymborska”. W związku z przypadającym właśnie Rokiem Wisławy Szymborskiej...
W związku ze zbliżającym się Dniem Patrona zaplanowano szereg różnorodnych działań pod hasłem „Marzec z PATRONEM!”.
Sympatyczny Photon ma przyjazny kształt, wyposażony jest w święcące diody, głośnik i szereg czujników. Po krótkiej instrukcji uczniowie bez problemu poradzili sobie ze sterowaniem. Na specjalnej planszy zaplanowaliśmy dla robota drogę, na której znajdowały się wyrazy. Robot zatrzymywał się na odpowiednim polu, zmieniał kolory czujników...
Tradycją szkolną stał się Konkurs Ortograficzny „Z ortografią za pan brat”, który odbywa się w naszej szkole już od prawie 20 lat. Cenimy i pielęgnujemy tradycje, tę również traktujemy wyjątkowo, bo to pełnoletnie dziecko przynosi naszym uczniom wiele radości. Język jest ważnym składnikiem każdego narodu, świadectwem istnienia. Powinniśmy korzystać z niego tak, by nie kaleczyć jego piękna.
15 lutego 2023 r. uczniowie klas II po raz kolejny wyruszyli w podróż. Tym razem odwiedzili Muzeum na Zamku w Lublinie. Zwiedzali to ciekawe miejsce z dużym zainteresowaniem. Podziwiali z zapartym tchem freski w Kaplicy Świętej Trójcy. Wizytę na Zamku zakończyli warsztatami plastycznymi. Efekt tych zajęć widoczny jest teraz w sali lekcyjnej. Są to obrazy wykonane przez uczniów w pracowni plastycznej na Zamku.
14 lutego obchodzimy coroczne święto zakochanych, czyli Walentynki. `m w tym dniu jest wysyłanie listów z miłosnymi wyznaniami oraz obdarowywanie się drobnymi upominkami.
Od września tego roku szkolnego uczniowie Zespołu Szkół w Cycowie na lekcjach chemii wykorzystują wirtualne laboratorium chemiczne Empiriusz. Laboratorium to zostało zakupione w ramach programu Laboratoria Przyszłości...
W dniu 7 lutego odwiedził naszą szkołę radca prawny, Pan Piotr Kaniowski. Celem tej wizyty było spotkanie z uczniami klas VII i VIII, podczas którego Pan Piotr przybliżył uczniom zagadnienia związane z konsekwencjami prawnymi agresywnych i przemocowych zachowań dzieci i młodzieży.
Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w Ogólnopolskim Konkursie Przedmiotowym EDI „PINGWIN” z biologii. Łącznie z klas V–VIII do konkursu przystąpiło 43 uczniów. W ten sposób mogli oni sprawdzić swoją wiedzę biologiczną oraz rozwijać zainteresowania przyrodnicze.
W dniu 31 stycznia, uczniowie klas IV–VI, naszej szkoły, wzięli udział w kolejnym etapie działań w ramach projektu „Zdrowe dzieci – program profilaktyki wad postawy u dzieci w wieku 10-14 lat z województwa lubelskiego”, realizowanego przez Centrum medyczne „Vita” Paweł Skrętowicz.
Ferie to odpowiedni czas, aby odpocząć od szkoły i obowiązków z nią związanych. Powinny być czasem wyjątkowym, w głównej mierze ukierunkowanym na odpoczynek i przyjemności. Można trochę poleniuchować, ale warto też przeznaczyć ten czas na aktywne formy wypoczynku.
Uczniowie klas pierwszych szkoły podstawowej zostali przyjęci w poczet czytelników. Na spotkaniu z pracownikami biblioteki zapoznali się z pomieszczeniami, zasadami funkcjonowania i zasobami bibliotecznymi. W tracie zajęć wspólnie przypomnieli zasady postępowania z książkami, poznali „prośby książek” skierowane do uczniów...
W dniu 19 grudnia odbyło się rozstrzygnięcie konkursu profilaktycznego pod hasłem „Dokonuj zdrowych wyborów”. Adresatami konkursu byli uczniowie klas V – VIII.
Nic bardziej nie zbliża, jak wspólne biesiadowanie przy gościnnym stole. Tym razem uczennice z Ukrainy wyszły z inicjatywą zorganizowania Wigilii, na którą zaprosiły koleżanki i kolegów z klas ósmych. Na stole gościły tradycyjne ukraińskie potrawy: kutia, śledź pod pierzynką, pierogi na słodko, kompot z suszu, a na deser kruche ciasteczka zwane łamańcami.
16 grudniu 2022 r. w Szkole Podstawowej nr 2 w Łęcznej odbył się finałowy etap XIV edycji Powiatowego Konkursu Wiedzy o Zdrowiu „Trzymaj Formę!”.
W dniu 14 grudnia odbyły się warsztaty profilaktyczne pod hasłem „Dokonuj zdrowych wyborów”, w których uczestniczyło 36 uczniów z klas VII i VIII.
Szkoła Podstawowa w Cycowie bierze udział w projekcie ekologicznym „Inspiruję się! Zero waste w szkole”. Projekt ten jest realizowany we współpracy z LW Bogdanka S.A. oraz Starostwem Powiatowym w Łęcznej.
Dnia 8 grudnia 2022 roku został ogłoszony konkurs plastyczno - językowy na kartkę bożonarodzeniową z życzeniami w języku angielskim. Do konkursu mogli przystąpić wszyscy uczniowie szkoły podstawowej. Celem konkursu było rozwijanie zdolności plastycznych uczniów poprzez popularyzowanie tradycji świątecznych krajów anglojęzycznych. Zadaniem uczestników było samodzielne wykonanie...
W dniu 7 grudnia 2022 roku nastąpiło podsumowanie Mikołajkowego Turnieju Piłki Siatkowej w kategorii dziewcząt klas V-VI oraz klas VII-VIII szkoły podstawowej. Turniej rozgrywany był systemem pucharowym do dwóch wygranych setów, każdy do 25 punktów, natomiast trzeci do 15 punktów. Mecze odbywały się na szkolnej hali sportowej i w całym turnieju wzięło udział 11 drużyn. W skład zespołu wchodziło 6 dziewcząt z każdej klasy.
6 grudnia uczniowie klas piątych wzięli udział w integracyjnym, Mikołajkowym wyjeździe do klubu sportowego GKS Górnik Łęczna.
5 grudnia 2022 r., uczniowie klas drugich wybrali się do Sandomierza i Fabryki Ozdób Choinkowych w Nowej Dębie.
Dzięki udziałowi w programie „Laboratoria Przyszłości” w naszej szkole pojawił się Emys.
Do akcji wciągnęłam, wręcz siłą, uczniów klasy VI B, by sprawić klasie wyjątkowe obchody Święta Niepodległości. Przygotowaliśmy piętnaście kartek pocztowych przedstawiających Cyców lub okolice, a także treść pozdrowień dla szkół z różnych stron Polski, do których zostały wysłane. To wspaniała zabawa, trochę obecnie zapomniana, a przecież rozwija pisanie, adresowanie, a nade wszystko stanowi przykład, że można się komunikować również w taki sposób.
W czwartek 30 listopada podsumowaliśmy wyniki „Jesiennego Turnieju w Piłce Nożnej” w kategorii klas IV, klas V i VI oraz klas VII – VIII szkoły podstawowej. Spotkania odbywały się na boisku sportowym „Orlik” oraz szkolnej hali sportowej wg przepisów Szkolnego Związku Sportowego i przepisów PZPN.
Uczniowie klasy VII i VIII na lekcjach informatyki zapoznali się działaniem drukarki 3D Omni200, śledzili etapy wydruku modeli 3D. Samodzielnie przystąpili do projektowania breloczków 3D w programie Tinkercad. Uczniowie pogłębiali swoją wiedzę i umiejętności łącząc elementy przestrzenne, wycinając otwory itp. Znajomość projektowania 3D rozwija ich wyobraźnię przestrzenną.
Dnia 30 listopada 2022 roku naszą szkołę odwiedził podróżnik, pan Mateusz Chołody. Pan Mateusz przeprowadził niezwykle interesującą lekcję pt. „Opowieści o Argentynie”, podczas której zaraził uczniów i nauczycieli swoją miłością do tego latynoamerykańskiego państwa. Podróżnik przekazał informacje: położenie geograficzne, obliczanie skali na globusie, kolonizacja Ameryki Południowej...
29 listopada 2022 r. w Sali Kinowej Centrum Spotkania Kultur w Lublinie odbył się finałowy, wojewódzki etap 26. Jesiennego Konkursu Recytatorskiego, którego tematem była w tym roku szeroko rozumiana „Współczesność”.
W dniu 28 listopada uczniowie klas IV–VI, naszej szkoły wzięli udział w zajęciach edukacji zdrowotnej prowadzonych w formie prelekcji. Zajęcia te odbyły się w ramach projektu „Zdrowe dzieci – program profilaktyki wad postawy u dzieci w wieku 10-14 lat z województwa lubelskiego”, realizowanego przez Centrum medyczne „Vita” Paweł Skrętowicz.
Z inicjatywy biblioteki szkolnej, przy udziale wychowawców, przeprowadzono w klasach 1-3 SP akcję „Dzień zabaw z Krasnoludkami”.
24 listopada dwie uczennice naszej szkoły – Kornelia Okońska z kl. 8a oraz Hanna Skórska z klasy 6a - stanęły w konkursowe szranki IX Powiatowego Konkursu Ortograficznego, który odbywał się w Szkole Podstawowej nr 2 w Łęcznej. Turniej zaadresowany był do uczniów klas VI – VIII ze szkół naszego powiatu. Uczestnicy zmierzyli się z tekstem dyktanda najeżonego pułapkami ortograficznymi.
23 listopada 2022 r. odbył się turniej powiatowy 26. Jesiennego Konkursu Recytatorskiego „Współczesność”. Nasza uczennica z klasy VI a – Hanna Skórska, pięknym wystąpieniem zdobyła „serca” jurorów i uzyskała nominację do udziału w eliminacjach wojewódzkich w Centrum Spotkania Kultur w Lublinie.
W okresie od 7 do 18 listopada w naszej szkole była prezentowana wystawa historyczna o Krystynie Krahelskiej, która była poetką, harcerką, etnografką, sanitariuszką – żołnierką AK „Jeleń” (7 PUL), pierwowzorem warszawskiej Syrenki. Bohaterka Warszawy rodem z Polesia.
W dniu 18 listopada odbyło się podsumowanie konkursu czytelniczego „Czytam i ilustruję fragment legendy lub baśni”.
Tradycyjnie, jak co roku, Jesienny Konkurs Recytatorski cieszył się wśród uczniów naszej szkoły dużym zainteresowaniem. Jego tematem przewodnim była tym razem szeroko rozumiana WSPÓŁCZESNOŚĆ, co dało miłośnikom poezji dość dużą swobodę w doborze repertuaru.
Już po raz drugi nasza Szkoła wzięła udział w akcji Ministerstwa Edukacji i Nauki „Szkoła pamięta”. Celem akcji jest upamiętnienie ważnych rocznic, wydarzeń i postaci historycznych oraz dzielenie się w mediach społecznościowych informacjami o zrealizowanych przedsięwzięciach z oznaczeniem #SzkołaPamięta.
W przededniu Narodowego Święta Niepodległości odbyła się w naszej szkole uroczysta akademia, której przyświecało hasło: „Polsko! Niepodległa Ojczyzno!”. Była ona upamiętnieniem 104. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości w dniu 11 listopada 1918 roku.
10 listopada 2022 r. odbyła się w naszej szkole uroczysta akademia z okazji 104. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. W uroczystości uczestniczyli uczniowie klas I-III, nauczyciele oraz dyrekcja szkoły.
Dzięki zajęciom uczniowie poszerzyli swoją wiedzę na temat podstawowych produktów bankowych, takich jak: konto osobiste, lokata, karta debetowa czy karta kredytowa. Poznali także wiele praktycznych wskazówek dotyczących oszczędzania i inwestowania pieniędzy.
Serdecznie zapraszamy do zbiorki nakrętek plastikowych na potrzebę operacji dla malutkiej Emilki Taczały, u której wykryto krytyczna wadę serca – anomalię Ebsteina. To oznacza, że dziewczynka jak najszybciej powinna przejść operację ratującą życie.
Bezpieczeństwo podczas korzystania z Internetu oraz odpowiedzialność prawna nieletnich były głównymi tematami spotkań uczniów klas VI i VII z Panią Izabelą Ziębą z Komendy Powiatowej Policji w Łęcznej.
Jak co roku uczniowie Zespołu Szkół w Cycowie włączyli się do ogólnopolskiej akcji "Mamy Niepodległą!", której pomysłodawcą jest Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku oraz Fundacja Rodziny Józefa Piłsudskiego.
Pod takim hasłem klasa VIB - wraz z wychowawczynią - zorganizowała akcję, której celem było zwrócenie uwagi na wnętrze drugiego człowieka. Chodziło o pokazanie, że to - jak wyglądamy, nie może przysłaniać nam tego, co jest najważniejsze, czyli jacy jesteśmy. Akcja miała być zachętą do spojrzenia w głąb siebie, a także próbą dostrzeżenia, jaka naprawdę jest moja koleżanka, kolega, jakie wyznaje wartości, czym się interesuje.
Prezentacje, pogadanki, pokazy ratownictwa, spotkania z przedstawicielami policji oraz straży pożarnej - to tylko część atrakcji, które czekały na uczniów naszej szkoły podczas akcji "Październik –miesiącem bezpieczeństwa".
Uczniowie w ramach zajęć informatyki wykorzystali zakupione w ramach projektu #LaboratoriaPrzyszłości roboty Photon EDU. Zajęcia z wykorzystaniem robotów rozwijają kreatywność, logiczne myślenie, a także w ciekawy sposób wprowadzają w świat programowania. Uczniowie zapoznali się z budowa oraz oprogramowaniem robotów Photon EDU.
Zbliżające się listopadowe święta – Dzień Wszystkich Świętych oraz Święto Niepodległości, zmotywowały uczniów klasy VII b wraz z wychowawcą p. Agnieszką Widzińską, aby jak co roku przeprowadzić prace porządkowe na Cmentarzu Wojennym z lat 1915-1920.
W październikowe popołudnia harcerze z VII Drużyny harcerskiej przy Zespole Szkół w Cycowie wybierali się na cmentarz parafialny oraz prawosławny przy ul. Nowej, aby uporządkować znajdujące się pod ich opieką opuszczone mogiły.
27 października 2022 r. odbył się konkurs matematyczny pod hasłem „Jeden z dwunastu” zorganizowany w ramach projektu matematycznego „Nie-straszna matematyka” realizowanego przez Gminną Bibliotekę Publiczną przy współudziale Zespołu Szkół w Cycowie. Projekt dofinansowała Fundacja mBanku.
W październiku rokrocznie jest obchodzony Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych. Jedną z inicjatyw w bieżącym roku było przeprowadzenie akcji „Czytanie dla pokoju”, która miała na celu popularyzowanie książek dwujęzycznych (polsko-ukraińskich) oraz tworzenie przestrzeni do rozmów na temat wojny i uchodźców. Głównymi hasłami jakie przyświecały czytelniczemu spotkaniu w naszej szkole były: WOLNOŚĆ, POKÓJ, PRZYJAŹŃ.
Realizując roczny plan współpracy naszej szkoły z 7 batalionem kawalerii powietrznej, 49-osobowa grupa uczniów udała się do Tomaszowa Mazowieckiego, aby wziąć udział w kilkugodzinnym szkoleniu pro obronnym na terenie Jednostki.
W świetle Europejskiej Konwencji Krajobrazowej krajobraz definiowany jest jako „obszar, postrzegany przez ludzi, którego charakter jest wynikiem działania i interakcji czynników przyrodniczych i ludzkich”. Często zapominamy, że postrzeganie odnosi się do znacznie szerszego zakresu odbierania rzeczywistości niż wzrokowego. Krajobrazów doświadczamy poprzez wszystkie zmysły, jawią się one jako suma zmysłowych doznań.
19 października 2022 r. uczniowie klas II i III mogli się przekonać, że ,,(...) Teatr to jest takie miejsce, gdzie szybciej bije serce." Wszyscy siedzieli jak zaczarowani oglądając przygody krasnoludków i sierotki Marysi na deskach Teatru Muzycznego w Lublinie. Dużą sympatią cieszyły się również gąski i Lis Sadełko.
19 października 2022 roku na obiektach I LO w Tomaszowie Lubelskim rozegrane zostały Wojewódzkie Igrzyska Młodzieży Szkolnej w Sztafetowych Biegach Przełajowych Chłopców na dystansie 6 x 1200 m. Przy dość wietrznej i zimnej aurze nasi uczniowie stanęli na wysokości zadania. 1200 m w trudnym terenie przełajowym, pagórki, piach, łąka nie zniechęciło chłopców do walki.
Pani mgr Anna Kozak-Okońska, nauczycielka Zespołu Szkół w Cycowie, została wyróżniona MEDALEM KOMISJI EDUKACJI NARODOWEJ za szczególne zasługi dla oświaty i wychowania.
W poniedziałek 17 października odbyło się spotkanie integracyjne wszystkich klas piątych. Wspólnie z opiekunami dzieci wybrały się na piknik. Wszyscy wspaniale bawiliśmy się przy ognisku...
W czwartkowe popołudnie, 13 października 2022 r., odbyły się w naszej szkole obchody Dnia Edukacji Narodowej. To wielkie święto uczniów i wszystkich pracowników oświaty, dlatego też uroczystość zgromadziła liczne grono nauczycieli oraz pracowników obsługi i administracji – czynnych i emerytowanych.
Dnia 11 października 2022 roku w Chełmie odbyły się Rejonowe Igrzyska Dzieci i Młodzieży Szkolnej w Sztafetowych Biegach Przełajowych. Udział wzięły najlepsze zespoły wyłonione w kwalifikacji szczebla powiatowego. Młodzi lekkoatleci rywalizowali w ramach Wojewódzkiego Kalendarza Imprez Sportowych LWSZ w Lublinie, obejmującego powiaty świdnicki, łęczyński, włodawski, chełmski i chełmski grodzki.
W dniu 05.10.2022 r., po dwuletniej przerwie spowodowanej pandemią COVID-19, odbyły się w Cycowie Powiatowe Igrzyska Dzieci i Igrzyska Młodzieży Szkolnej w Sztafetowych Biegach Przełajowych pod patronatem Starosty Powiatu Łęczyńskiego.
W dniu 30 września 2022 r. delegacja Zespołu Szkół w Cycowie uczestniczyła w uroczystościach upamiętniających pobyt w latach okupacji niemieckiej na Ziemi Włodawskiej polskiej poetki, harcerki, pielęgniarki, etnografki, żołnierki Armii Krajowej, uczestniczki Powstania Warszawskiego, Warszawskiej Syreny – Krystyny Krahelskiej.
Corocznie 26 września w całej Europie obchodzony jest Europejski Dzień Języków, którego celem jest zachęcenie Europejczyków do nauki języków obcych oraz propagowanie zalet różnorodności językowej. W naszej szkole w dniach od 26 do 30 września nauczyciele języka angielskiego i rosyjskiego prowadzili lekcje, na których uczniowie poznawali ciekawostki dotyczące języków...
W roku szkolnym 2022/2023 nasza szkoła bierze udział w Ogólnopolskim Projekcie Edukacyjno– Społecznym „Każdy inny – wszyscy równi”.
W piątek 9 września 2022 r. uczniowie klas szóstych i siódmych szkoły podstawowej dołączyli do Narodowego Czytania. Podczas jedenastej już edycji zaczytaliśmy się w „Balladach i romansach” Adama Mickiewicza. Tym samym podtrzymaliśmy cykliczność idei Narodowego Czytania w naszej placówce.
Ponieważ zauważyliśmy, że wielu rodziców naszych uczniów korzysta z NIEOFICJALNEJ aplikacji Wulkanowy Dzienniczek, w trosce o bezpieczeństwo danych przetwarzanych przez dziennik elektroniczny, wysłaliśmy zapytanie do firmy Vulcan sp. z o.o. z prośbą o zajęcie stanowiska w tej sprawie
Zapraszamy do zapoznania się z materiałami firmy VULCAN na temat e-dziennika.