101. Rocznica Bitwy pod Cycowem
Po raz kolejny, dzięki inicjatywie pracownika zakładu Lubelski Węgiel Bogdanka, nasza szkoła została wyposażona w nowoczesny zestaw fantomów do nauki resuscytacji krążeniowo – oddechowej oraz treningowy defibrylator AED. Zasponsorowany zestaw pomoże skutecznie podnosić umiejętności naszych uczniów z zakresu udzielania pierwszej pomocy. Koordynatorem przedsięwzięcia ze strony Szkoły był p. Tomasz Oziemczuk.
W życiu każdego człowieka są chwile niezwykłe, które pozostają na długo w jego pamięci. Takim doniosłym wydarzeniem z pewnością był Zjazd Absolwentów, którzy ukończyli naukę w Szkole Podstawowej w Cycowie w 1970 r. Trudno być obojętnym wobec miejsca, w którym zostawiło się część życia, dlatego też uczestnikom spotkania towarzyszyło wiele wzruszeń i przywołanych wspomnień.
W okresie wakacyjnym w dniach od 5 do 9 lipca 2021 roku uczniowie Zespołu Szkół w Cycowie, uczestniczyli w letnich półkoloniach zorganizowanych przez Starostwo Powiatowe w Łęcznej pod hasłem „Sportowe wakacje z Powiatem Łęczyńskim”. Brało w nich udział 20 uczniów pod opieką wychowawców pani Justyny Chaciewicz i pani Joanny Nowaczek.
Dnia 24 czerwca odbył się w żłobku Pierwszy Dzień Lata. Dzieci tego dnia ubrane były w letnie ubrania z wakacyjnym akcentem - pojawiły się ryby, ośmiornice, statki, słoneczka, palmy. Maluchy zilustrowały ruchem treść ulubionej piosenki na powitanie „Wszyscy są, witam Was”. Poznały Panią Lato, omówiły jej wygląd, a także wymieniły aktywności, jakimi zajmujemy się tą porą roku. „Słoneczka” spośród wielu obrazków wybierały te, które najbardziej kojarzą się z latem.
Kochana Mamo, Kochany Tato z najlepszymi życzeniami mówią wiersz i tańczą dla Was wasze pociechy.
Teatr TAK odwiedził nasze przedszkole ze spektaklem pt. „O Pchle, co manier nie miała” z niepostrzeżenie wplecionymi w fabułę elementami języka angielskiego. Poprzez humorystyczne scenki spektaklu dzieci uczyły się dobrych manier, a na koniec nagrodziły aktorów gromkimi brawami.
Nauczycielka Zespołu Szkół w Cycowie, Pani mgr Ewa Pułka, została wyróżniona MEDALEM KOMISJI EDUKACJI NARODOWEJ za szczególne zasługi dla oświaty i wychowania.
W roku szkolnym 2020/2021 grupy 5 i 6 latków brały udział w ogólnopolskim programie „Skąd się biorą produkty ekologiczne?”. Zajęcia realizowane w ramach programu bardzo podobały się naszym przedszkolakom co widać na dołączonych zdjęciach.
„Czyste powietrze wokół nas” to program profilaktyczny, który od wielu lat jest realizowany w naszym przedszkolu w ramach profilaktyki prozdrowotnej.
Od 7 czerwca rodzice mogą rejestrować na szczepienie dzieci, które ukończyły 12. rok życia. Wcześniej została uruchomiona rejestracja dla uczniów w wieku 16 i 17 lat. Aktualnie szczepienia odbywają się w punktach populacyjnych i powszechnych. Po zakończeniu wakacji szczepienia będą mogły być realizowane w trybie mobilnym na terenie placówek oświatowych.
100 lat temu, po zakończeniu wojny z bolszewikami i odznaczeniu sztandaru 7 Pułku Ułanów Orderem Virtuti Militari, Mińsk Mazowiecki został wybrany na stały garnizon jednostki. Właśnie tam, oprócz szkoleń i doskonalenia kawaleryjskiego fachu, Siódmacy budowali i utrwalali swoje tradycje: ustanowiono święto pułku, melodię marszu, kolory proporców. Ułani angażowali się w życie społeczno-kulturalne Mińska i współpracowali z lokalną społecznością.
Przedszkolaki wykonały serdeczne karteczki dla Kuby, który jest dla nich bohaterem. Kuba ciągle walczy z chorobą, więc dzieci wysłały mu kilka słów wsparcia. Wszyscy od najmniejszego przedszkolaka w Cycowie wierzymy, że wygra. Kibicujemy mu z całego serca i dodajemy otuchy w tym trudnym dla niego czasie.
W roku szkolnym 2020/ 2021 po raz drugi przedszkole i żłobek wspólnie przystąpiły do ogólnopolskiej akcji charytatywnej „Góra Grosza”. Celem akcji jest zebranie funduszy na pomoc dzieciom wychowującym się poza własną rodziną, w tym na tworzenie takich programów, które pozwolą dzieciom wrócić do domu bądź tworzenia takich miejsc, które będą w miarę swoich możliwości zbliżone do domu rodzinnego oraz programów, które pozwolą im spokojnie dorastać.
Przedszkolaki w ramach promowania małych talentów wzięły udział w „Projekcie Japonia”. Dzieci otrzymały prosto z Japonii tajemniczą przesyłkę, która zawierała zdjęcia, ilustrację, książki, albumy przedstawiające Kraj Kwitnącej Wiśni oraz list w języku japońskim. Paczka odwiedziła różne grupy przedszkolne, maluchy miały za zadanie dołożyć do niej gadżety kojarzące się z Japonią.
13 czerwca 2021 r. odbyła się uroczystość podsumowania konkursów przedmiotowych organizowanych przez Lubelskiego Kuratora Oświaty w roku szkolnym 2020/2021 oraz wręczenie dyplomów Laureatom.
W czerwcu przedszkolaki z wszystkich grup wzięły udział w VII Ogólnopolskim Maratonie Przedszkolaków „Sprintem do maratonu”, którego organizatorem jest miesięcznik „Bliżej Przedszkola”. Celem projektu jest popularyzowanie biegów wśród dzieci oraz upowszechnianie zdrowego stylu życia i aktywnego spędzania czasu.
Dnia 10 czerwca 2021 r. dzieci z trzech grup 5–latków „Biedronek”, wybrały się na wycieczkę do ZOO w Zamościu. Była to doskonała okazja do poznania i zobaczenia na własne oczy zwierząt egzotycznych, które nie występują w Polsce w środowisku naturalnym. Przedszkolaki zobaczyły między innymi: żyrafę, zebry, małpy, lwy. Wielkim zainteresowaniem cieszyły się też nieco bardziej niebezpieczne zwierzęta, takie jak: krokodyle, pająki czy węże. Dzieci odwiedziły zwierzęta „nocne” - nietoperze i małe jaszczurki.
09.06.2021r., grupy 6- latków wybrały się na wycieczkę do Mini Zoo w Wojciechowie. Dzieci miały możliwość obserwować z bliska niespotykane na co dzień zwierzęta, największą atrakcją okazała się rodzina białych lwów. W drodze powrotnej dzieci odwiedziły restaurację McDonald w Lublinie.
Gmina Cyców otrzymała dofinansowanie ze środków budżetu państwa na realizację Resortowego Programu rozwoju instytucji opieki nad dziećmi w wieku do lat 3 „MALUCH +” 2021 realizowanego w 2021 r.
W poniedziałek siódmego czerwca dzieci z grup „Sówki”, „Pszczółki” oraz z Punktu Przedszkolnego w Janowicy wybrały się na długo oczekiwaną wycieczkę do Małego ZOO w Turce. Podczas wycieczki dzieci miały okazję poznać wiele gatunków zwierząt. Wszystkie zwierzęta były oswojone, dały się głaskać i karmić. Największym jednak powodzeniem cieszył się tygrys, który pilnował wejścia do zoo.
W dnia 3 – 6 czerwca 2021 r. już po raz siódmy odbył się Ogólnopolski Rajd Pieszy „Major Hubal” zorganizowany przez Wojskowe Koło PTTK przy Klubie 25 Brygady Kawalerii Powietrznej z Tomaszowa Mazowieckiego we współpracy z Oddziałem PTTK we Włodawie, Oddziałem Łódzkim PTTK oraz Stowarzyszeniem Oświatowo-Kulturalnym INICJATYWA z Cycowa.
Wita Was słoneczny ranek, tyle dzisiaj niespodzianek, tyle przygód czeka nas. Pierwszy czerwca - wstawać czas! Wszyscy śmieją się od rana, nawet mrówka roześmiana. Czar zabawy dziś panuje, i beztroska tu króluje. Ach! Jak ptaszki dziś śpiewają tak życzenia Wam składają…
Dzień dziecka to święto wszystkich dzieci tych mniejszych i tych większych. Dmuchane zamki, które odwiedziły nasze przedszkole w tym szczególnym dniu sprawiły przedszkolakom mnóstwo radości. Każdy mógł skakać, zjeżdżać, pływać w basenie z kulkami. Uśmiech ciągle towarzyszył dzieciom podczas zabawy. Dodatkowo czas umiliły zajęcia i zawody sportowe wśród 5- latków. Bańki mydlane, chusta animacyjna, balony, malowanie twarzy… To wszystko co uwielbiają dzieci!
Piękna, słoneczna pogoda, dobre humory i wspólna zabawa czasem z zamkniętymi oczami.
1 czerwca 2021 r. Powiatowa Biblioteka Publiczna w Łęcznej oraz Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Łęcznej rozstrzygnęły Powiatowy Konkurs „Mój przyjaciel” zorganizowany z okazji Dnia Dziecka.
Dnia 1 czerwca br. odbył się piknik integracyjny klas czwartych naszej szkoły, zorganizowany przez wychowawczynie klas. Liczna grupa uczniów z klasy IV A i IV B spędziła ten wyjątkowy dzień na świeżym powietrzu. Po kilkumiesięcznej izolacji - wiadomość o wspólnym wyjściu -została przyjęta entuzjastycznie.
Międzynarodowy Dzień Dziecka w tym roku szkolnym był uroczyście obchodzony. Do Punktu Przedszkolnego w Kopinie przyjechały przedszkolaki z Punktów Przedszkolnych: Bekieszy i Janowicy. Na początku dzieci integrowały się podczas wspólnych zabaw na pobliskim placu zabaw: tańczyły i śpiewały, malowały farbami piękną kolorową tęczę, korzystały ze sprzętów tam znajdujących się.
1 czerwca w naszym przedszkolu rozstrzygnięto XI Gminny Konkurs Plastyczny „Kraina Bajek”. W jedenastej edycji konkursu niezawodnie wzięły udział wszystkie placówki przedszkolne działające na terenie gminy Cyców, Świetlica Zespołu Szkół w Cycowie oraz Żłobek Samorządowy w Cycowie.
Hania Regulska z grupy ŻABKI PS w Cycowie zdobyła wyjątkowe WYRÓŻNIENIE w Wojewódzkim Konkursie Plastycznym „Co zawdzięczam pszczołom” zorganizowanym przez Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego, współorganizowanym przez Kuratorium Oświaty w Lublinie oraz Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Lublinie.
Lubelski Węgiel Bogdanka jako jeden z największych zakładów pracy na terenie Lubelszczyzny, realizując politykę zaangażowania społecznego, „Bogdanka społecznie zaangażowana”, podejmuje wiele działań wspierających rozwój lokalnej społeczności. Od wielu lat do Punktu Przedszkolnego w Janowicy uczęszczają dzieci rodziców pracujących w LW Bogdanka.
Powiatowy etap 40. Małego Konkursu Recytatorskiego został rozstrzygnięty. Dwie laureatki etapu gminnego Hanna Skórska z kl. 4 B i Klaudia Pikuła z kl. 8 B reprezentowały w powiecie zarówno Zespół Szkół im. 7 Pułku Ułanów Lubelskich w Cycowie - jak i całą Gminę. Zmagania konkursowe wyglądały zupełnie inaczej niż eliminacje gminne, gdyż recytację należało wysłać on-line. Wprawdzie brakowało nam kontaktu z drugim człowiekiem, z zasłuchanym jury i rówieśnikami, którzy tak samo denerwowaliby się przed występem, ale poradziliśmy sobie.
Druga edycja Międzynarodowego Projektu Edukacyjnego wspierającego rozwój czytelnictwa za nami. Tegoroczna edycja projektu edukacyjnego "CZYTAM Z KLASĄ lekturki spod chmurki" miała zasięg międzynarodowy i skierowana była do uczniów klas I-III.
„Poezja jest światem przeżyć i refleksji” – powiedział ks. Jan Twardowski. Własne myśli i przeżycia we wspaniały sposób zawarły w wierszach cztery uczennice naszej szkoły. Ich twórczość poetycka została doceniona i nagrodzona w 26. Powiatowym Konkursie Poetyckim „Sztubackie strofy” organizowanym przez Centrum Kultury w Łęcznej.
„Czyściochowe Przedszkole” to ogólnopolski program edukacyjny, w którym nasze przedszkole czynnie uczestniczy. Organizowany jest przez firmę Rossmann. Przygotowane materiały edukacyjne pomagają w prowadzeniu zajęć, a ich poziom dostosowany jest do wieku naszych przedszkolaków.
W dniu 31 maja odbyło się podsumowanie konkursu profilaktycznego pod hasłem „Trzeźwy umysł to podstawa”. Konkurs adresowany był do uczniów klas V – VIII i polegał na przygotowaniu prezentacji multimedialnej lub filmu o tematyce dotyczącej profilaktyki uzależnień oraz promującej zdrowy tryb życia. Prace miały uwzględniać w szczególności treści związane z uzależnieniem od alkoholu, jak również zawierać informacje dotyczące innych substancji i zachowań, które mogą stać się źródłem uzależnienia.
W maju dzieci z Przedszkola Samorządowego w Cycowie w ramach projektu edukacyjnego „Serdeczna Karteczka” przesłały podziękowania dla pracowników lokalnych bibliotek (Biblioteki ZS w Cycowie i Gminnej Biblioteki Publicznej w Cycowie) oraz p. Białka za promowanie czytelnictwa.
Grupa Żabki 28 maja wybrała się na wycieczkę do Poleskiego Parku Narodowego w celu pokonania szlaku ŻÓŁWIK. Udało się! Wszyscy osiągnęli cel zdobywając satysfakcję oraz medal za wykonanie zadania.
28 maja w ramach zajęć dydaktycznych przedszkolaki z grupy „Sówki” wybrały się do pobliskiej miejscowości, w której mieszka nasza Julia z rodzicami. Zostaliśmy zaproszeni do zwiedzania ich gospodarstwa. Poznaliśmy zwierzęta, które hodują (kozy i owieczki). Dzieci dowiedziały się również czym się żywią, oraz jakie produkty pochodzą z gospodarstwa rolnego (mleko, ser, jaja, wełna).
W dniu 26 maja z okazji Święta Mamy przedszkolaki z grupy Żabki zaniosły do domu prezenty wykonane samodzielnie - złote puchary dla Super Rodziców!
26 maja to wyjątkowa data w kalendarzu przedszkolnym, tego dnia co roku uroczyście obchodzimy Dzień Mamy i Taty.
Dzień Mamy i Taty, to święta, które były co roku w wyjątkowy sposób celebrowane w naszym przedszkolu. W obecnej sytuacji z powodu pandemii, świętowanie w dużym gronie jest niemożliwe.
55 uczniów VIII klas naszej Szkoły rozpoczęło dziś trzydniowy egzamin ósmoklasisty. To pierwszy tak poważny test w Ich życiu. Najpierw język polski, potem matematyka i język angielski.
W dniu 24 maja 2021 r. w Przedszkolu Samorządowym w Cycowie odbyło się posiedzenie Komisji oceniającej stroje V Powiatowego Przeglądu Ekologicznego pt.: „Wirusy i Zarazki”.
Konkurs odbył się na terenie województwa lubelskiego w przedszkolach, które realizują program „Skąd się biorą produkty ekologiczne”.
20 maja 2021 r. odbyła się piąta edycja Powiatowego Konkursu o tytuł Mistrza Rozumienia Tekstu Pisanego w Języku Angielskim (czytanie ze zrozumieniem) „Master of Reading”. Sytuacja pandemiczna w kraju nie pozwoliła uczestnikom spotkać się w szerszym gronie na terenie szkoły, w związku z tym konkurs został zorganizowany w wersji online.
W piątek (18 czerwca) grupa “Sówki” odwiedziła Muzeum Poleskiego Parku Narodowego oraz przemierzyła ścieżkę przyrodniczą "Żółwik". Słoneczna pogoda sprzyjała zabawom na świeżym powietrzu i doskonałym obserwacjom przyrody. Dzieci z zaciekawieniem oglądały eksponaty w muzeum. To był dzień pełen odkryć przyrodniczych i niesamowitych wrażeń.
Nauczycielka Zespołu Szkół w Cycowie, Pani mgr Ewa Pułka, została wyróżniona MEDALEM KOMISJI EDUKACJI NARODOWEJ za szczególne zasługi dla oświaty i wychowania.
Tercet wokalny, w składzie: Małgorzata Tarnowska, Martyna Bąk, Antonina Kwasowiec zdobył Grand Prix I Konkursu Młodego Artysty „Śpiewam, tańczę, gram, rysuję, nawet komponuję” – Cyców 2021. Gratulujemy zwycięstwa!
13 maja 2021 r., w Tygodniu Bibliotek, rozstrzygnięto II edycję Powiatowego Konkursu Poetyckiego „Piękno powiatu łęczyńskiego piórem malowane”, który objęty został Patronatem Starosty Łęczyńskiego – Krzysztofa Niewiadomskiego.
12 maja, w Cycowie, przy historycznym Pomniku poświęconym bohaterom wojny polsko bolszewickiej, odbyły się uroczystości związane z 86. rocznicą śmierci Marszałka Józefa Piłsudskiego.
Dnia 10.05.2021 r. w naszym przedszkolu odbyły się warsztaty o pszczołach. Pięciolatki z grup „Motylki” i „Biedronki” obejrzały prezentację multimedialną, z której dowiedziały się jaką rolę w środowisku pełnią te pożyteczne owady, poznały budowę ula, degustowały miód i wykonały świeczki z wosku pszczelego.
Projekt „Otwórz się na pomoc” to interaktywny film poświęcony problemowi uzależnienia dzieci od komputera i internetu. Scenariusz filmu został opracowany we współpracy z doświadczoną psycholog dziecięcą i terapeutką Mają Pisarek.
Owidiusz powiedział, że „Nikt nie wie, co kryje w sobie wiersz, dlatego każdy czegoś innego w nim szuka”. Z jednej strony to dobrze, bo każdy recytator może interpretować tekst poetycki, tak jak czuje- z drugiej strony- właśnie to niedoprecyzowanie staje się wielkim trudem i niewiadomą, zwłaszcza w sytuacji konkursu.
Miło nam poinformować, że w Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym pt. „Czerwony Kapturek” organizowanym przez Ośrodek Kultury w Będzinie III miejsce zajęła Laura Ziemba z grupy „Sówki”. Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
„Ziemia nie należy do człowieka, człowiek należy do Ziemi. Cokolwiek przydarzy się Ziemi, przydarzy się człowiekowi. Człowiek nie utkał pajęczyny życia – jest on niteczką w tej pajęczynie. Jeżeli niszczy więc pajęczynę, niszczy samego siebie” - Wódz Seattle.
W ramach profilaktyki prozdrowotnej pięciolatki spotkały się ze szkolnym stomatologiem. Pani Monika opowiedziała dzieciom o tym: jak należy prawidłowo szczotkować zęby, jakich produktów spożywczych unikać w codziennej diecie, by mieć piękny i zdrowy uśmiech. Przedszkolaki chętnie wzięły udział w ćwiczeniach praktycznych - starannie i sumiennie szczotkowały model szczęki. Obiecały, że ograniczą słodycze i będą systematycznie odwiedzać gabinet dentystyczny.
23 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich – doroczne święto organizowane przez UNESCO w celu promocji czytelnictwa, edytorstwa i ochrony własności intelektualnej za pomocą praw autorskich. Dzień ten po raz pierwszy obchodzono w 1995 roku. Data obchodów – 23 kwietnia – związana jest z rocznicą urodzin lub śmierci kilku wielkich pisarzy: Szekspira, Cervantesa, Druona i Nabokova.
Co roku 22 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Ziemi. Odbywa się podczas niego wiele akcji promujących postawy proekologiczne w społeczeństwie. Należą do nich m.in. sprzątanie świata czy dzień bez samochodu. Światowy Dzień Ziemi 2021 jest jednak inny z powodu pandemii COVID-19. Światowy Dzień Ziemi 2021 odbywa się pod nowym hasłem przewodnim „Przywróć naszą Ziemię”.
Dnia 15 kwietnia uczniowie klas II-III uczestniczyli w Ogólnopolskim Konkursie „Orzeł Ortograficzny” online.
W drugim semestrze roku szkolnego 2020/2021 uczniowie naszej szkoły wzięli udział iosiągnęli wysokie wyniki W Ogólnopolskim Konkursie Matematycznym „ORZEŁ”.
Słowa Carlosa Ruiza Zafona - „Książki są lustrem, widzisz w nich tylko to, co już masz w sobie” od dziesięciu lat są hasłem konkursu z okazji Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich organizowanego przez Szkołę Podstawową nr 30 im. Króla Kazimierza Wielkiego w Lublinie - we współpracy z Miejską Biblioteką Publiczną im. H. Łopacińskiego – Filia nr 31 w Lublinie i Pedagogiczną Biblioteką Wojewódzką im. KEN w Lublinie.
Z okazji 100. rocznicy odznaczenia Sztandaru 7 Pułku Ułanów Lubelskich Orderem Wojennym Virtuti Militari V klasy, Zespół Szkół w Cycowie otrzymał SYGNET 7 batalionu kawalerii powietrznej.
Kilka dni przed świętami wielkanocnymi pięciolatki z grup „Motylki”, „Biedronki” i „Żuczki” wzięły udział w przedświątecznych warsztatach rękodzielniczych. Zajęcia online poprowadziła p. Joanna Grzesiak - założycielka Domu Tradycji Ludowych w Starej Wsi. Pod okiem p. Joanny przedszkolaki wykonały wielkanocne stroiki. Samodzielnie przygotowane koszyczki ozdobiły wielkanocne stoły w domach maluchów.
W marcu 5-latki wybrały się do szkolnej biblioteki. Na początku wizyty dzieci szczegółowo poznały wszystkie znajdujące się w bibliotece pomieszczenia. Ogromne regały wypełnione książkami zrobiły duże wrażenie na przedszkolakach. Następnie wysłuchaliśmy wierszyka o wiosennych kwiatach, każdy chętnie odpowiadał na pytania. Dzieci miały także okazję, obejrzeć książeczki dla najmłodszych.
Dzieci z Samorządowego Przedszkola w Cycowie w marcu wykonały „Serdeczne karteczki” dla aktorów i pracowników teatrów.
29.03.2021 odbyła się Ogólnopolska Olimpiada Wiedzy o Sporcie o Kulturze Fizycznej. Ze względu na obostrzenia sanitarne i restrykcje epidemiologiczne uczniowie rozwiązywali test wiedzy w formie on–line.
W środę, 24 marca, ekipa telewizyjna TVP Lublin z akcją „Słonik Nadziei” odwiedziła wychowanków naszego Przedszkola Samorządowego w Cycowie. Dzieciaki zostały obdarowane pysznymi musami owocowymi przekazanymi przez firmę KABAKO MILK z Opola Lubelskiego.
Z okazji nadchodzących Świąt Wielkanocnych w naszym przedszkolu zostały zorganizowane warsztaty z pokazu wicia palmy i opowiadaniem o zwyczajach Świąt Wielkanocnych. Zajęcia prowadzone były online przez p. Iwonę Kałużną – palmiarkę. Celem warsztatów było przybliżenie dzieciom tradycji związanych ze Świętami Wielkanocnymi i zbliżenie ich symboliki.
Dnia 26 marca przedszkolaki świętowały powitanie wiosny. Podczas uroczystości dzieci miały okazję wykazać się znajomością i wiedzą o tej porze roku, rozwiązywały zagadki, tańczyły do piosenek o wiośnie, uczestniczyły w zabawach ruchowych, kodowały wiosenne kwiaty, sadziły cebulę, a także wybrały się na spacer, gdzie szukały oznak wiosny. Był to dzień pełen atrakcji, dzieci świetnie się bawiły i z wielką radością przywitały nową porę roku.
W minionym czasie dzieci z grupy „Słoneczka” podczas niesprzyjającej pogody do spacerów. Uczestniczyły w zajęciach sportowych organizowanych na sali gimnastycznej.
Zakup sprzętu multimedialnego oraz specjalistycznego oprogramowania dla potrzeb funkcjonowania pracowni logopedycznej w Zespole Szkół im. 7 Pułku Ułanów Lubelskich w Cycowie, sfinansowany w ramach programu "Bogdanka społecznie zaangażowana", będącego elementem strategii społecznej odpowiedzialności Bogdanki.
Koniec roku szkolnego w każdej szkole jest pretekstem do podsumowań osiągnięć uczniów, ich wiedzy i umiejętności nabytych w wyniku codziennej systematycznej pracy. Jest to też powód do wręczenia nagród za udział w różnorodnych konkursach. Konkurs Wiedzy o Rosji, odbył się także dn. 24.03.2021 r. w Zespole Szkół w Cycowie.
Zachęcamy do lektury bardzo ciekawego tekstu nt. przypadającej w tym roku 100. rocznicy odznaczenia sztandaru 7 Pułku Ułanów Lubelskich orderem Virtuti Militari oraz tradycji obchodów Święta Pułkowego.
Niestety obecna sytuacja epidemiologiczna uniemożliwiła naszym uczniom świętowanie Dnia Patrona w taki sposób, jak było to w latach poprzednich. Wszyscy pamiętamy, jak radosny zawsze był to dzień. Uczniowie uczestniczyli indywidualnie lub zespołowo w licznych konkursach – wykazywali się wiedzą o 7 Pułku, przygotowywali prace plastyczne, brali udział w zmaganiach sportowych ph. „Zwinni jak żołnierze”, mogli przymierzyć umundurowanie, uczyli się ułańskich żurawiejek i świetnie się przy tym bawili.
Światowy Dzień Wody to święto ustanowione przez Zgromadzenie Ogólne ONZ i jest obchodzone corocznie 22 marca. Celem tej akcji jest podnoszenie świadomości nt. globalnych wyzwań wodnych, przypomnienie, że wielu mieszkańców naszej planety cierpi z powodu braku dostępu do czystej wody pitnej.
Dnia 19 marca w Żłobku odbył się Pierwszy Dzień Wiosny. „Słoneczka” z pomocą rodziców, przyszły w tym dniu ubrane w kolor zielony oraz kwieciste bluzeczki i sukienki. Na początku wspólnych zabaw dzieci ustawiły się w korowodzie i jechały wesołym, wiosennym pociągiem w rytm piosenki „Zabawa w pociąg”. Następnie dzieci omówiły wygląd Pani Wiosny, zwierzęta i kwiaty które jej towarzyszą.
Klaudia Pikuła i Jakub Staszczyk uczniowie kl. 8 B w Zespole Szkół im. 7 Pułku Ułanów Lubelskich w Cycowie – II miejsce w województwie
Jedni recytują, inni malują, a dwoje uczniów z najstarszej klasy w szkole może poszczycić się wyjątkową umiejętnością- znają się na finansach. Udowodnili to, zajmując – zaszczytne- II miejsce w województwie- w IV edycji Europejskiego Quizu Finansowego. Klaudia i Jakub są gotowi, by myśleć o wyborze drogi życiowej, a na pewno szkoły ponadpodstawowej, mając takie sukcesy, mogą „sięgać po gwiazdy”.
Dnia 11.03.2021 r. świętowaliśmy w naszym żłobku „Dzień kropki”. Nasi milusińscy tego dnia przyszli ubrani w kropkowe stroje. Zabawa rozpoczęła się od tańca do jednej z naszych ulubionych piosenek „Słoneczko nasze rozchmurz buzię”. Rozwijaliśmy swoją spostrzegawczość przy uzupełnianiu brakujących kropek na tablicy.
W naszym przedszkolu, każda kobieta „mała” i „duża” została dzisiaj wyróżniona. Dzień kobiet minął bardzo przyjemnie. Dziewczynki uśmiechnięte, chłopcy dumni. Chyba chcemy więcej takich dni. Chłopcy bardzo się starali i zadbali, aby dziewczynki w tym dniu poczuły się wyjątkowo. Były podarunki, słodycze i wspaniała zabawa.
W trudnym czasie pandemii zaszczytny tytuł Laureata konkursu z języka angielskiego wywalczył uczeń naszej szkoły, Wojtek Siwek z klasy 8 b.
„Może będę ogrodnikiem, stażem godnym sadownikiem!”
Uczniowie naszej szkoły brali udział w XVII Regionalnym Konkursie Informatycznym pod hasłem „Działajmy razem”. Konkurs organizowany jest w ramach obchodów Światowego Dnia Bezpiecznego Internetu Safer Internet Day zgodnie z inicjatywą zgłoszoną przez organizatorów konkursu na stronie https://www.saferinternet.pl/. Honorowy patronat nad konkursem objęli: Lubelski Kurator Oświaty, Prezydent Miasta Lublin i Polskie Towarzystwo Informatyczne.
W lutym z miłością i czułością dzieci wykonały „Serdeczne karteczki” dla ukochanych osób: rodziców, Pań (p. Marzenki i p. Madzi) oraz osób bliskich ich sercu. Przedszkolaki samodzielnie wręczyły karteczki, niektóre z rumieńcem na twarzy.
W dniu 15 lutego 2021 r. Przedszkolaki z Punktu Przedszkolnego w Kopinie zostali zgłoszeni przez wychowawcę p. Magdalenę Pikułę do Akcji Ekologicznej „Wszystkie dzieci zbierają elektrośmieci”, która miała na celu uświadomienie dzieciom, młodzieży oraz mieszkańcom, co powinniśmy robić z zużytym sprzętem elektrycznym i elektronicznym oraz bateriami. Akcję nagłośniono poprzez umieszczanie filmików i plakatów edukacyjnych na portalu społecznościowym - Facebook oraz grupie prywatnej przedszkola.
Dnia 17 lutego w Żłobku odbył się „Dzień Kota”. Dzieci w tym dniu przyszły ubrane w bluzeczki z kocim przyjacielem. Zabawę rozpoczęliśmy od znanej brzdącom piosenki pt. „My jesteśmy kotki dwa”. „Słoneczka” otrzymując opaski z kocimi uszami zamieniły się w koty i tańczyły w rytm melodii, pokazując gdzie zwierzę to ma uszy, oczy, wąsiki oraz pazurki.
W dniu 16 lutego odwiedziła naszą szkołę pani Marcelina Podleśna, studentka II roku wydziału lekarskiego Uniwersytetu Medycznego w Lublinie. Pani Marcelina, reprezentując organizację IFMSA – Poland Oddział Lublin, przeprowadziła warsztaty dla uczniów klas III pod hasłem „Młodzi wśród praw”.
Dnia 12.02.2021 r. obchodziliśmy w naszym żłobku „Dzień serca”. Tego dnia dzieci przyszły ubrane w kolory czerwone i różowe. Zajęcia rozpoczęliśmy od zabawy muzycznej „Krasnoludki”. Próbowaliśmy podczas zabawy odszukać drugiej połówki serca. Segregowaliśmy serduszka według koloru. Nie mogło zabraknąć integracji w grupie, pomogła nam w tym zabawa „Mam chusteczkę”.
Staropolskie przysłowie mówi: "Powiedział Bartek, że dziś tłusty czwartek, a Bartkowa uwierzyła, dobrych pączków nasmażyła".
W czwartek 11 lutego w grupie żabki odbył się Wielki Bal Karnawałowy oraz Tłusty Czwartek.
Dzieci poznały krótką tradycję tłustego czwartku według powiedzenia: „Powiedział nam Bartek, że dziś tłusty czwartek, a Bartkowa uwierzyła, smacznych pączków nasmażyła”, według dawnych przesądów mówiono, że „Jeśli ktoś w tłusty czwartek nie zje ani jednego pączka, to w życiu nie będzie mu się wiodło”.
Taniec i muzyka niemal codziennie goszczą w przedszkolu, jednak zabawa karnawałowa to zupełnie, co innego. Tego dnia do przedszkola nie przyszły zwyczajne dzieci, ale plejada gwiazd świata bajek i fantazji. Kogo u nas nie było: i wróżki, i spiderman’i, i cała ekipa Star Wars, i mnóstwo postaci z ulubionych bajek… długo by wyliczać. Przedszkole roziskrzyło się blaskiem koronowanych głów, drogocennych garderoby księżniczek i czarów wróżek.
Dzieci z Przedszkola Samorządowego w Cycowie wykonały w styczniu „Serdeczne karteczki" dla wolontariuszy ze sztabu Fundacji WOŚP w Cycowie, Domu Kultury w Cycowie, ZS w Cycowie oraz Regionalnego Centrum Wolontariatu w Kielcach. Dziękujemy wszystkim wolontariuszom za ich pracę i okazane serce.
W dniu 28 stycznia 2021 roku odbył się w naszym żłobku bal karnawałowy. Tego dnia dzieci zostały przebrane w wybrane przez siebie stroje karnawałowe. Wspólną zabawę rozpoczęliśmy od karnawałowej rozgrzewki. Nie mogło zabraknąć również muzycznych wygibasów i zabaw z balonami do ulubionych przebojów dziecięcych. W rytmach samby tańczyliśmy razem z chustą animacyjną.
Nastała nowa era warsztatów rękodzielniczych dla naszych przedszkolaków. Kontakt bezpośredni został zastąpiony technologią informatyczną. Tak też można! Widzieliśmy się wzajemnie z Panią Joanną Grzesiak i współpracowaliśmy ze sobą za pośrednictwem kamery, ekranu, głośnika i splotu kabelków połączonych ze sobą misternie. Wypróbowaliśmy nową wersję zajęć i bardzo nam się spodobało. Efektem ciężkiej pracy dzieci...
Drogie Babcie, Drodzy Dziadkowie z najlepszymi życzeniami tańczą i mówią wiersz dla Was wasze wnuczki i wasi wnuczkowie.
W Punkcie Przedszkolnym w Kopinie odbył się Dzień Babci i Dziadka, do którego dzieci przygotowały się solidnie. Wykonały piękne laurki i kalendarze, które wysłały pocztą swoim ukochanym Babciom i Dziadkom. Jak również przygotowały drobne upominki, które zapakowały w torebki własnoręcznie ozdobione. Przedszkolaczki zaprezentowały swoje umiejętności wokalne i teatralne podczas występu, który był mini akademią.
Zima w końcu dała o sobie znać. Postanowiła dać dzieciakom trochę szczęścia. Najpierw ulepiły bałwana. Potem była bitwa na śnieżki. Kilka osób zrobiło nawet orzełka na śniegu. Dla dzieci była to ogromna frajda, a te beztroskie chwile zostaną w pamięci na długi czas.
W dniu 14 stycznia 2021 roku obchodziliśmy w naszym żłobku „Dzień Bałwana”. Dzieci tego dnia przyszły ubrane na biało lub miały na sobie białe koszulki. Rozpoczęliśmy świętowanie od poszukiwań emblematów bałwana, wśród produktów naturalnych takich jak kasza czy ryż. Maluchy poznały instrukcję jak należy ulepić prawdziwego bałwana. Wysłuchały wiersza N.Łasochy pod tytułem „Ulepimy bałwana” i według jego treści ułożyły bałwana z papieru.
Dnia 22 grudnia w żłobku odbył się „Dzień Zimy”. Z tej okazji w sali pojawiły się bałwany, śniegowe gwiazdki i zimowe krajobrazy.
W naszym żłobku bardzo często odbywają się zabawy sensoryczne z wykorzystaniem różnorodnych przedmiotów, narzędzi i produktów naturalnych. Są to zabawy angażujące zmysły, zachęcające do poznawania świata poprzez dotykanie, wąchanie, patrzenie i słuchanie.
Bohaterem grudnia w Ogólnopolskim Projekcie Edukacyjnym „Serdeczna Karteczka” są seniorzy. Dzieci bardzo się starały i wykonały przepiękne karteczki. Każda grupa przedszkolna posłała życzenia w następujące miejsca...
Święta Bożego Narodzenia to czas pełen radości i wzruszeń. Poprzedzony bardzo intensywnymi przygotowaniami. Również w naszym przedszkolu już na początku grudnia rozpoczęliśmy przygotowania do tego niezwykłego wydarzenia.
12 grudnia 2020 r. w Szkole Podstawowej nr 2 w Łęcznej odbył się finałowy etap XII edycji Powiatowego Konkursu Wiedzy o Zdrowiu „Trzymaj Formę!”.
Rozstrzygnięto XX Wojewódzki Konkurs Poezji i Prozy ks. Jana Twardowskiego, „poety nadziei”, w tym roku przebiegał wyjątkowo, gdyż został przeprowadzony on-line. Organizatorzy napisali: „Wasze zainteresowanie świadczy o potrzebie obcowania z wartościami prozy i poezji ks. Jana Twardowskiego, a także o tęsknocie za realną aktywnością w życiu społecznym i kulturalnym naszego województwa...
4 grudnia to było wielkie Święto w Punkcie Przedszkolnym w Kopinie. Dzieci świętowały Barbórkę i Mikołajki w niesamowitych okolicznościach.
4 grudnia nasz przedszkole odwiedził wyjątkowy gość – Święty Mikołaj.Powiedział, że w tym roku byliśmy bardzo grzeczni i dlatego odwiedził nasze przedszkole przynosząc nam wymarzone prezenty.
W piątek (4 grudnia) nasze przedszkole odwiedził Święty Mikołaj. Dzieci od kilku dni z niecierpliwością czekały na tego niezwykłego gościa. Przygotowały dla Mikołaja niespodzianki- piosenki oraz własnoręcznie wykonane upominki. Następnie Święty Mikołaj obdarował wszystkie dzieci pięknymi prezentami. Jak co roku każde dziecko mogło zrobić sobie z Mikołajem pamiątkowe zdjęcie.
Dnia 4 grudnia 2020r. odbyło się spotkanie ze Świętym Mikołajem. Dzieci w tym dniu zostały ubrane przez rodziców w mikołajkowe kolory- biały i czerwony. Otrzymały także mikołajkowe czapeczki. W oczekiwaniu na przybycie Mikołaja dzieci bawiły się wesoło i tańczyły z wykorzystaniem różnych rekwizytów, takich jak: dzwoneczki, pompony, wstążki. „Słoneczka” zatańczyły do utworu „Dzyń, dzyń, dzyń Mikołaju Święty” oraz do utworu „Somewhere in my memory” J.Wiliams'a.
Mamy wyniki I Gminnego Konkursu Plastycznego pt: „Urodzinowa kartka dla Świętego Mikołaja”, którego rozstrzygnięcie odbyło się 04.12.2020 r.
Wizyta Świętego Mikołaja to oczekiwany dzień przez wszystkie dzieci. Gość wywołał uśmiech na twarzach przedszkolaków.
Chciałoby się powiedzieć, że Cyców poetami stoi, że uczniowie połknęli bakcyla poezjowania, zobaczyli, że wiersze to coś, co upiększa życie, każdy dzień nabiera wówczas kolorów nadziei, wiary i miłości.
30 listopada 2020 roku rozstrzygnięty został konkurs plastyczny „Ratujmy pszczoły” organizowany w ramach projektu „Przyjaźni pszczołom - warsztaty dla mieszkańców Gminy Cyców”.
Dzieci z Przedszkola Samorządowego w Cycowie przesłały podziękowania dla kucharek i restauratorów - chcąc w ten sposób podziękować za pyszne posiłki. W ramach projektu ogólnopolskiego pt.: „Serdeczna karteczka” każda grupa wybrała swojego bohatera miesiąca...
Pluszowy miś – ulubieniec z dzieciństwa, powiernik wielu sekretów obchodzi swoje święto co roku 25 listopada. Ze względu na panującą sytuację epidemiologiczną Dzień Pluszowego Misia przyjął w tym roku jednak nieco inny kształt. Niezmienne pozostanie jedno – radość najmłodszych.
26 listopada 2020 r. w Punkcie Przedszkolnym w Kopinie obchodziliśmy Dzień Pluszowego Misia.
Przedszkolaki w wyjątkowo uroczysty sposób świętowały Dzień Pluszowego Misia, bo „czy to jutro, czy to dziś, wszystkim jest potrzebny Miś”. Nie obyło się bez wspólnych tańców, zabaw i piosenek na cześć pluszowego przyjaciela. Nasze Panie przygotowały dla dzieci wiele niespodzianek z okazji tego wspaniałego święta. Dzieci miały zawody sportowe, naukę szycia, odgadywały zagadki związane z misiami oraz zadania w zakresie liczenia itp. Uroczystości przebiegały w bardzo miłej i sympatycznej atmosferze.
Dnia 25 listopada odbył się „Dzień Pluszowego Misia”. Dzieci tego dnia otrzymały kolorowe opaski z uszkami, zamieniając się tym samym w uśmiechnięte, radosne misie. Na początku wspólnych zabaw „Słoneczka” zilustrowały wiersz pt. „Niedźwiadek”. Przypomniały sobie nazwy poszczególnych części ciała pluszowego misia i wzorując się na pluszaku stworzyły misia z kartonu.
25 listopada 6 - latki z grupy „Wiewiórki” uczestniczyły w obchodach Światowego Dnia Pluszowego Misia. Dzieci poznały historię powstania Pluszowego Misia. Uczestniczyły w quizach, zgadywankach, wspólnie śpiewały piosenek. Nie zabrakło „misiowych tańców” oraz słodkiego poczęstunku. Był to dzień pełen uśmiechu, radości oraz wspólnej zabawy.
Jak co roku, obchodziliśmy bardzo ważne święto „Dzień Pluszowego Misia”. Mimo coraz nowocześniejszych i coraz atrakcyjniejszych zabawek, moda na misie nie przemija.
25.11.2020 r., w grupie „Jeżyki” obchodzono Dzień Pluszowego Misia. Tego dnia nie zabrakło mnóstwa konkurencji oraz zabawy przy muzyce. Każdy miał możliwość wykonania własnego „Misia” a w nagrodę za wspaniałą zabawę, na koniec dnia wszyscy otrzymali dyplomy przyjaciela pluszowego misia.
W listopadzie grupa „Wiewiórki” obchodziła „Dzień Postaci z bajek”. Tego dnia dzieci wcieliły się w bohaterów ulubionych bajek. Radości, zabawy i śmiechu nie było końca. Dzieci słuchały pięknych bajek, odgadywały zagadki dotyczące bajek, opowiadały o swoich ulubionych postaciach, kolorowały bajkowe obrazki, wspólnie tańczyły. Ten dzień na długo pozostanie w naszej pamięci jako miłe wspomnienie.
Większość z nas odnosi wrażenie, że świat mediów zapanował wszechwładnie nad naszą rzeczywistością i naszymi uczniami, że piszą już tylko e-maile, smsy - a tu proszę - moje uczennice napisały ręcznie tradycyjne listy. Tematyka obejmowała ważkie zagadnienia, bowiem zadanie konkursowe wymagało wiedzy z zakresu praw dziecka, jak również przypadków ich łamania. Z charakterystyczną wrażliwością i delikatnością dziewczęta podeszły do zrealizowania zadania konkursowego.
Dnia 19.11.2020 roku w naszym żłobku obchodziliśmy „Dzień kredki”. Dzieci tego dnia przyszły ubrane na jeden kolor. Rozpoczęliśmy zabawę od piosenki „Wszyscy są, witam was”. Bawiliśmy się również w naszą ulubioną zabawę w kole „Kółko graniaste”. Ćwiczyliśmy też naszą spostrzegawczość przy zabawie w kolory.
Dnia 19 listopada 2020 r. obchodzona była Ogólnopolska Akcja „Rzuć palenie razem z nami”. W naszej szkole zorganizowany został konkurs p.t. „Każdy papieros niszczy Twoje zdrowie”.
Dzień Postaci z Bajek to w przedszkolu dzień magii i czarów. Tego dnia 5–latki zamieniły się w bajkowych bohaterów, do przedszkola przybyły księżniczki, wróżki, wojownicy, piraci i rycerze. Czas upłynął na wspólnej zabawie – odważni brali udział w najdziwniejszych konkurencjach. Przedszkolaki pokonywały tunel pełen pułapek, mierzyły do tarczy złej czarownicy, konstruowały wybuchowe minionki, tańczyły kowbojski taniec, projektowały bajkowe stworki, liczyły stopy Kopciuszka i rozwiązywały bajkowe zagadki.
Pielęgnując tradycje polskie w grupie „Zajączki” obchodziliśmy rocznicę Odzyskania przez Nasz Kraj Niepodległości. Wszystkie dzieci uroczyście świętowały ten wyjątkowy dla Nas – Polaków dzień. Grupa dzieci 6-letnich przygotowała uroczystość, podczas której zaprezentowała wiersze i piosenki na temat naszego kraju i jego symboli narodowych.
Dzień 11 listopada to jedna z najważniejszych dat w historii naszej Ojczyzny. Po wieloletniej niewoli Polska odzyskała niepodległość. W przedszkolu od najmłodszych lat uczymy dzieci patriotyzmu, przywiązania do swojej Ojczyzny, do ziemi rodzinnej, wpajamy szacunek dla polskich symboli. Wszystkie dzieci tego ważnego dnia wyglądały odświętnie i uroczyście, a w przedszkolu było słychać piosenki patriotyczne i wierszyki. Nie zabrakło zabaw i gier edukacyjnych o tematyce patriotycznej.
10 listopada 2020 r. w Punkcie Przedszkolnym w Kopinie świętowaliśmy Odzyskanie przez Polskę Niepodległości. Przedszkolaki poznały symbole narodowe oraz ich znaczenie. Dowiedziały się co znaczy niepodległość i dlaczego ten dzień świętujemy. Dzieci odśpiewały Hymn o 11.11, który można znaleźć pod adresem https://www.facebook.com/groups/886552358457998/permalink/1069014926878406/, przygotowały własnoręcznie kotyliony...
Dzieci z naszego przedszkola wzięły udział w organizowanym przez Dom Kultury w Cycowie V Przeglądzie Pieśni Legionowych „Śpiewam Ojczyźnie Swej”. Wśród laureatów w kategorii wiekowej 3- 6 lat – miejsce na podium zajęły trzy grupy przedszkolne...
Święto Niepodległości zajmuje honorowe miejsce w kalendarzu uroczystości przedszkolnych, dlatego tego dnia dzieci przyszły do przedszkola w odświętnych strojach. Wszystkie grupy przygotowały uroczyste akademie – maluchy recytowały wiersze oraz śpiewały pieśni patriotyczne. Dzięki udziałowi w tego typu uroczystościach przedszkolaki od najmłodszych lat uczą się patriotyzmu, przywiązania do kraju, jego kultury i tradycji oraz należytego szacunku do symboli narodowych.
Mamy Niepodległą! jest ogólnopolską akcją społeczną organizowaną od 2013 r. przez Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku oraz Fundację Rodziny Józefa Piłsudskiego, skierowaną do wszystkich, bez względu na wiek, czy poglądy i zainteresowania.
Celem konkursów „Wiersz o Janie Pawle II” i „Laurka dla Jana Pawła II” było uczczenie Roku Papieskiego. Organizatorem była biblioteka szkolna Szkoły Podstawowej im. 7 Pułku Ułanów Lubelskich w Cycowie.
Nie wszyscy wiedzą, że 5 listopada przypada ciekawe święto, które u dorosłych wywołuje miłe wspomnienia, a u dzieci… w zasadzie zawsze jest aktualne. Mowa o Dniu Postaci z Bajek! To wyśmienita okazja, by zanurzyć się w świat magicznych historii i zainspirować do wspólnej zabawy w bajkowym wymiarze z naszymi przedszkolakami. Sprawdzamy i eksperymentujemy, jakie animowane postacie towarzyszyły nam kiedyś i które obecnie fascynują najmłodsze pokolenie.
Dzieci patrząc na obrazki, które przedstawiały bohaterów różnych bajek miały za zadanie odgadnąć co to za bajka oraz wcielić się w rolę głównego bohatera. Przedszkolaki tworzyły swoje bajki podczas swobodnych wypowiedzi. Układały obrazki, które imitowały puzzle, następnie przyklejały na kartkę. Mieliśmy też zajęcia sensoryczne – dziewczynki postanowiły, że oddzielą makaron od grochu i fasoli. Podczas tego dnia przedszkolaki otrzymały dyplomy i medale za czynny udział w zajęciach.
5.11.2020 w grupie „Jeżyki” obchodzono Święto Postaci z Bajek. W tym dniu dzieci mogły się przebrać za swoich ulubionych bohaterów. Był to dzień pełen zabawy i radości. Dzieci rysowały scenki do ulubionych bajek, rozwiązywały bajkowe zagadki oraz tańczyły przy największych hitach muzycznych. Na koniec przedszkolna sala zamieniła się w kinową, „Jeżyki” oglądały przygody dzielnej rybki Nemo.
Z okazji Dnia Postaci z Bajek przedszkolaki z grupy „Zajączki” wzięły udział w bajkowym spektaklu, podczas którego opowiadały o swoich ulubionych postaciach.
Jesień nie musi być ani ponura ani nudna. Jesień może inspirować i zachęcać do działania. O tym przekonały się 5-latki podczas zajęć zorganizowanych z okazji Święta darów jesieni. Zajęcia poprzedzone były spacerami, połączonymi z obserwacją jesiennej pogody i przyrody oraz poszukiwaniem darów jesieni. Z jesiennych skarbów powstawały bukiety i ludziki do kącików przyrody, zorganizowanych w salach przedszkolnych.
W bieżącym roku szkolnym Przedszkole Samorządowe w Cycowie przystąpiło do Ogólnopolskiego projektu edukacyjnego „Serdeczna karteczka”. Dzieci w każdym miesiącu, począwszy od października, wspólnie z nauczycielem uczestniczą w zajęciach, podczas których omawiają specyfikę i charakter wybranego zawodu lub rozmawiają na temat osoby, stanowiącej dla uczniów autorytet. Samodzielnie lub grupowo wykonują karteczkę, którą przekazują „bohaterowi miesiąca”.
Dnia 30 października w żłobku odbył się „Dzień Dyni” - na maluchy czekały nie lada atrakcje. Dzieci tego dnia przyszły do żłobka ubrane w dyniowe kolory - pomarańczowe, żółte, zielone. Poznały różne rodzaje dyń od zwyczajnej po piżmową, a także mogły dotknąć, własnoręcznie „zbadać” dynie ozdobne. Bawiły się w odkrywców, poszukiwaczy skarbów odnajdując w kaszy filcowe dynie, które następnie uzupełniły ich dyniowe stroje. Nie mogło zabraknąć pokazu dyniowej mody przy wesołych, dziecięcych utworach oraz oklaskach.
Z przyjemnością informujemy, że konkurs pt.: „Leśny Skrzat” po burzliwych obradach został rozstrzygnięty.
Od kilku dni możemy przyglądać się kolejnym etapom tworzenia muralu na elewacji sali gimnastycznej Zespołu Szkół w Cycowie.
Dnia 22 października 2020 roku w naszym żłobku obchodziliśmy „Dzień Żłobkowicza”. To niewątpliwie jeden z tych dni w kalendarzu, na który dzieci czekają z niecierpliwością. Zabawa, tańce, śpiew i upominki to tylko niektóre z atrakcji jakich mogły doświadczyć nasze maluchy w tym wyjątkowym dniu. Świętowanie rozpoczęliśmy od zabawy muzyczno- ruchowej „Dmuchamy baloniki”. Potem zaczęło się uroczyste ślubowanie, z wykorzystaniem dużej kartonowej kredki.
Kasztany, kolorowe liście, żołędzie, szyszki, orzechy, dynie i inne dary jesieni natchnęły dzieci z naszego przedszkola do wspólnych zabaw. Były to zabawy ruchowe, plastyczne, matematyczne, językowe, rytmiczno-muzyczne oraz badawcze. Jesień to czas zbiorów plonów z pól, działek i ogrodów. Piękna, złota jesień zainspirowała wszystkich do wspólnej zabawy z wykorzystaniem również ziemniaków.
Nasze przedszkole odwiedziły LEŚNE SKRZATY, jest ich aż 75! Są przeróżne małe, duże, kolorowe, bajkowe, fascynujące i zadziwiające. A to wszystko za sprawą naszych przedszkolaków i ich rodziców. Mogliśmy je podziwiać w naszym przedszkolu codziennie, ale niestety muszą one wracać już do domu. Na szczęście wszystko zostało udokumentowane na fotografiach. Zachęcamy do podziwiania ich w galerii poniżej.
Dnia 22 października dzieci z grupy „Zajączki” obchodziły „Święto darów jesieni”. Tego dnia jesienny nastrój zapanował na dobre!
22 października 2020 w grupie „Jeżyki” obchodzono Święto Darów Jesieni. Był to wspaniały dzień, pełen niezapomnianych wrażeń. Dzięki pięknej pogodzie dzieci miały ekstra frajdę z zabawy w pięknych kolorowych liściach, odrobina rywalizacji w zawodach szyszkowych budziła ogrom emocji, wiele radości i uśmiechu przyniosła również zabawa z chustą i liśćmi. Na koniec dzieci zrobiły piękną wystawę z fantastycznych stworków przygotowanych z kasztanów, orzechów oraz różnych dodatków.
Pilnie potrzebna jest krew dla ciężko chorego ucznia naszej szkoły. W imieniu rodziców Jakuba zwracamy się z ogromną prośbą o pomoc, zarówno honorowych dawców krwi, jak i ludzi o dobrym sercu, którzy gotowi są pomóc choremu dziecku i oddać swoją krew. Stan chłopca jest bardzo poważny, dlatego tak ważna jest każda kropla tego najcenniejszego leku.
„Niełatwo zmierzyć głębokość słów” K.Wojtyła – to hasło tegorocznego XX Dnia Papieskiego Totus Tuus (Cały Twój). To właśnie w 1977 roku, kardynał Karol Wojtyła, na Jasnej Górze na swoje biskupie hasło wybrał zawołanie Totus Tuus i zawierzył swoje życie Maryi, a Bogu przez Maryję. Warto zwrócić uwagę na jubileuszowy wymiar Dnia Papieskiego. Dnia 18 maja minęło 100 lat od narodzin Karola Wojtyły. Z tej racji Fundacja „Dzieło Nowego Tysiąclecia” (przeżywająca 20-lecie swojego istnienia) przypomina fundamentalne dla św. Jana Pawła II słowa.
Rozstrzygnięto Powiatowy Konkurs Poetycki pod hasłem: „Piękno powiatu łęczyńskiego piórem malowane”, nagrody trafiły w ręce dwóch naszych uczennic: ósmoklasistki zaangażowanej w twórczość poetycką, wrażliwej recytatorki i początkującej poetki, Klaudii Pikuły, (opiekun Anna Kozak-Okońska) oraz spokojnej, refleksyjnej humanistki Martyny Koc, uczennicy klasy VI A (opiekun – Anna Kozak- Okońska).
Dzień Edukacji Narodowej to ważna data w kalendarzu szkolnym. Każda grupa 5–latków spędziła ten dzień wyjątkowo. Dzieci z grupy „Biedronki” przygotowały wierszyk oraz piosenkę, każdy przedszkolak miał okazję także wcielić się w rolę nauczyciela. Grupa „Motylki” uczestniczyła w „Dniu naukowca”, który był przepełniony wiedzą i eksperymentami. Natomiast dzieci z grupy „Żuczki” tego dnia stały się małymi aktorami i wystąpiły w przedstawieniu. Był to dzień pełen emocji!
Dziś w Dniu Edukacji Narodowej chcemy wszystkim pracownikom przedszkola złożyć serdeczne życzenia.
14 października 2020 w grupie „Jeżyki”, obchodzono Dzień Edukacji Narodowej, w tym dniu dzieci przygotowały piękne podziękowania dla wszystkich pracowników szkoły i wspaniałe laurki w postaci tulipanów dla Pań, które na co dzień pomagają nam najbardziej.
14 października to wyjątkowy dzień dla wszystkich pracowników oświaty, ponieważ w tym dniu obchodzimy Dzień Edukacji Narodowej. Nasze przedszkolaki również chciały podziękować swoim ukochanym paniom i pracownikom przedszkola za trud włożony w ich wychowanie.
Dzień Edukacji Narodowej to wyjątkowe święto całej społeczności szkolnej, które zazwyczaj było okazją do wspólnych spotkań Nauczycieli, Pracowników niepedagogicznych, Państwa Emerytów oraz zaproszonych Gości. Uroczystą atmosferę tego dnia podkreślały występy artystyczne oraz ciepłe słowa życzeń naszych uczniów.
Uczniowie klas VII i VIII Zespołu Szkół w Cycowie tradycyjnie reprezentowali nasz powiat w Mistrzostwach Rejonu w sztafetowych biegach przełajowych.
13 października 2020 r. chłopcy z naszej szkoły wzięli udział w rozgrywanych w Chełmie Rejonowych Igrzyskach Dzieci i Młodzieży Szkolnej w Sztafetowych Biegach Przełajowych 6 x 800 m. Były to kolejne zawody wliczone do międzyszkolnej rywalizacji w ramach Wojewódzkiego Kalendarza Imprez Sportowych. Ich organizatorem był Miejski Szkolny Związek Sportowy w Chełmie.
Uczniowie klas pierwszych, uczęszczający do świetlicy szkolnej rozpoczęli realizację Międzynarodowego Projektu Edukacyjnego "Czytam z klasą lekturki spod chmurki" - Edycja Ekologiczna.
Z okazji Dnia Edukacji Narodowej dzieci z grupy 6-latków „Zajączki” wraz ze swoimi wychowawczyniami przygotowały specjalny występ.
Kopalnia Węgla „Bogdanka” jest jednym z największych zakładów pracy funkcjonujących na terenie Lubelszczyzny i wielu rodziców naszych uczniów znalazło tam zatrudnienie. Realizując swoją politykę zaangażowania społecznego, „Bogdanka” podejmuje wiele działań wspierających rozwój lokalnej społeczności. Współpracuje z różnymi placówkami oświatowymi i naukowymi, wspiera finansowo zakup sprzętu medycznego do szpitali, promuje profilaktykę i zdrowy styl życia.
„Wiewiórki” bardzo aktywnie i radośnie obchodziły Dzień Jesieni. Dzieci wybrały się na spacer, podczas którego obserwowały zmiany zachodzące w przyrodzie jesienią. Z bukietami z liści i kasztanów wesołe wróciły do przedszkola. Po powrocie wspólnie stworzyły jesienny kącik przyrody oraz wykonały piękne prace plastyczne.
Konkurs jest lokalny, dla Dzieci uczęszczających do naszego żłobka, przedszkola, punktów przedszkolnych i ich rodziców.
30 września w naszym przedszkolu wszystkie grupy 5-latków obchodziły Dzień Chłopaka. Z tej to okazji było mnóstwo atrakcji i konkurencji sportowych m.in.: chodzenie po linie, rzut woreczkami do celu, zabawy z balonem, przeciąganie liny czy zabawy muzyczno-ruchowe. Dzieci piekły ciasto, uczestniczyły w eksperymentach, robiły korony i krawaty.
30 września był dla dzieci magiczny i pełen przygód! Dzień specjalny nie tylko dla naszych chłopców, wypełniony zagadkami i sekretami. Dzieci znają postacie jak Iron Man, Spider-man, Hulk albo Batman. Chłopcy je uwielbiają! Tego dnia poczuli się równie jak super bohaterowie. Przygotowane zostały dla dzieci koperty z instrukcjami, które poprowadziły ich do ukrytego skarbu (słodyczy albo drobnych upominków).
W dniu 30 września w grupie jeżyki obchodzono Dzień Chłopaka. Koleżanki z grupy odśpiewały chłopcom 100 lat oraz złożyły piękne życzenia, dodatkowo wszyscy mogli się cieszyć drobnym upominkiem.
W roku 2020 Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania przypadał na 29 września (wtorek). To święto, którego najważniejszymi beneficjentami są dzieci. Czytanie im na głos stymuluje ich rozwój, wzbogaca słownictwo i pobudza wyobraźnię. Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania został ustanowiony z inicjatywy Polskiej Izby Książki w 2001 roku. Data 29 września odnosi się do urodzin Janiny Porazińskiej, autorki książek dla dzieci i młodzieży.
W ramach obchodów Europejskiego Dnia Języków Obcych w naszej szkole w klasach I-III szkoły podstawowej został zorganizowany konkurs plastyczny, w którym należało przedstawić zabytek kraju anglojęzycznego. Jury, składające się z nauczycieli języka angielskiego i nauczyciela plastyki, przy ocenie prac brało pod uwagę samodzielność, zgodność z tematem i ogólny wyraz artystyczny. Na poziomie każdej z klas wyłoniono zwycięzcę:
Dnia 23 września 2020 roku nasze maluszki świętowały „Dzień Jesieni”. Tego dnia sala udekorowana była w barwy jesieni. Zabawę rozpoczęliśmy od naszej ulubionej piosenki „Moje rączki gdzieś zniknęły”. Potem oglądaliśmy plakat przedstawiający panią Jesień i opisywaliśmy co widzimy na obrazku i czym charakteryzuje się dana pora roku. Następnie rozpoczęliśmy prawdziwą zabawę, tańczyliśmy z chustą animacyjną do piosenki „Kolorowe listki”.
Co roku, w całej Polsce najmłodsze dzieci obchodzą swoje święto – Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka, który ma również swój hymn znany wszystkim przedszkolakom. Ten szczególny dzień przypada 20 września.
We wtorek 22 października grupa „Sówek” wybrała się na wycieczkę do lasu. Ciepła i słoneczna pogoda sprzyjała leśnym wędrówkom. Dzieci w tym dniu poznawały przyrodę: patrząc, słuchając i dotykając. Obserwowały las, który kryje w sobie wiele ciekawych tajemnic: np. spostrzegły mrówki, pajączki i inne owady. Poznały różnorodność szaty roślinnej lasu: drzewa iglaste, liściaste, krzewy, paprocie, różne pnącza mchy...
Dzień 30 września był dniem pełnym wrażeń, radości i doskonałej zabawy dla wszystkich „Wiewiórek”, a w szczególności dla chłopców. Tego dnia obchodziliśmy Dzień Chłopaka. W tym szczególnym dniu otrzymali drobne upominki i wiele miłych słów od swoich koleżanek. Był to dzień pełen wrażeń i atrakcji. Nie zabrakło zabaw, przy których wszyscy świetnie się bawili.
18 września 5-latki obchodziły Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka – święto każdego malucha i starszaka. Ten dzień w przedszkolu był wyjątkowy, pełen niespodzianek, ciekawych przygód i niesamowitych zadań. Przedszkolaki uczyły się poprzez zabawę: pływały pirackim statkiem, rysowały na mące, rozwiązywały zagadki, uczyły się współpracy w grupach, tworzyły różne małe i duże arcydzieła.
Kochana mamo! Kochany tato! Zobaczcie, jak znakomicie potrafimy się już wspólnie bawić i poznawać świat. Zostaliśmy zaproszeni przez rodziców Alanka, panią Wiolę i pana Dawida do swojego pięknego gospodarstwa.
Narodowe Czytanie – organizowane jest od lat pod patronatem Prezydenta RP. W bieżącym roku odbyła się 9. edycja akcji. Prezydent Andrzej Duda wybrał „Balladynę” Juliusza Słowackiego, zwracając uwagę m.in. na „uniwersalne przesłanie tego utworu, który obnaża ludzkie słabości i wady, a zarazem opowiada się po stronie zgody, porozumiewania i ukazuje zwycięstwo dobra nad złem”.
W pierwszych dniach na dzieci w żłobku czekało sporo atrakcji. Wspólne zabawy ułatwiły dzieciom kontakt z osobami pracującymi w żłobku oraz rówieśnikami.
Prezentujemy Państwu beneficjenta Lubelskich Funduszy Europejskich, który rozwija swoją działalność dzięki wsparciu z UE.
Dyrekcja Zespołu Szkół w Cycowie prosi rodziców klas I-V o zapoznanie się z informacją o przetwarzaniu danych osobowych w związku z udziałem placówki w „Programie dla szkół” (owoce i warzywa, mleko i produkty mleczne) w roku szkolnym 2020/2021.
Procedury bezpieczeństwa obowiązujące na terenie placówek – żłobka, przedszkola, szkoły podstawowej, punktów przedszkolnych Zespołu Szkół im. 7 Pułku Ułanów Lubelskich w Cycowie.
Prosimy o zapoznanie się z zasadami obowiązującymi Was na terenie szkoły od dnia 1 września 2020 r.